Duayen isimleri geleceğin otel yöneticileriyle buluşturan etkinlik

Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Otel Yöneticiliği Bölümü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Türkiye’de Otelciliğin Önderleri Bienali” kapsamında Dedeman Otelleri’nin kurucusu Mehmet Kemal Dedeman anıldı.

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Türkiye’de Otelciliğin Önderleri Bienali”nin açılış galası, 12 Şubat 2019 tarihinde Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde gerçekleşti.

İkinci bienal kapsamında, Türkiye’nin önde gelen otel zincirlerinden Dedeman Otelleri’nin kurucusu Mehmet Kemal Dedeman’ın kişisel eşyaları, fotoğrafları ve Dedeman Hotels & Resorts markasının tarihi gelişimini konu alan fotoğraflar sergilendi.

YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Türkiye otelciliğinin önde gelen isimleri arasında yer alan Mehmet Kemal Dedeman’ın hayatını ve ticari serüvenini konu alan fotoğraflar, katılımcılar ve geleceğin otel yöneticileri tarafından yoğun ilgi gördü.

SEKTÖRÜN ÖNDE GELEN İSİMLERİ DE KATILIM GÖSTERDİ

Bienalin açılış törenine, otel yöneticiliği öğrencilerinin yanı sıra konaklama sektörünün önde gelen isimleri ve üst düzey otel yöneticileri de yoğun katılım gösterdi. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır ve TÜROB Genel Sekreteri İsmail Taşdemir de katılımcılar arasında yer aldı.

Türkiye’de Otelciliğin Önderleri II. Bienali’nin açılış konuşmasını Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk yaptı.

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk

REKTÖR GENÇTÜRK: TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK

“Türkiye’de Otelciliğin Önderleri Bienali” ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek konuşmasına başlayan Rektör Esra Gençtürk; bu yılki bienalin Özyeğin Üniversitesi’nin 10. kuruluş yılını kutlaması nedeniyle ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

Ülke ekonomisinin lokomotif markaları arasında yer alan Dedeman Hotels & Resorts markasını ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirten Gençtürk konuşmasının devamında;

“Bugünün bizim için çok daha büyük bir önemi var. Bu vesile ile 21 yıl önce bugün aramızdan ayrılan merhum Mehmet Kemal Dedeman’ı; aynı zamanda okulumuzun Otel Yöneticiliği Bölümü’nün kuruluşunda iki yıl boyunca önemli katkılar sağlayan; bizlere destek veren ve bir hafta önce aramızdan ayrılan Nazire Dedeman Hanımefendi’yi rahmetle anıyor; Dedeman Ailesi’nin acılarını paylaşıyor ve kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

“GEÇMİŞE VE TARİHE DE SAHİP ÇIKILMASI GEREKİYOR”

Bu bienali kurgularken hedeflerinin, tek ve net olduğunu dile getiren Rektör Gençtürk; bu hedefleri doğrultusunda, Türkiye otelcilik sektöründe girişimcilik alanında attıkları adımlarla ve girişimcilik ruhlarıyla sektöre öncülük eden kişilere, kuruluşlara yer verdiklerini; hedeflerinin sırf geleceğe bakmak olmadığını, geçmişe ve tarihe de aynı şekilde sahip çıkılması gerektiğini, bu nedenle böyle bir organizasyon kurguladıklarını ifade etti.

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk’ün konuşmasının ardından Dedeman Ailesi’ni temsilen Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rıfat Dedeman söz aldı.

RIFAT DEDEMAN: BÖYLE BİR ETKİNLİKTE YER ALMAKTAN DOLAYI BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUZ

“Türkiye’de Otelciliğin Önderleri Bienali” adı altında başarılı bir projeye imza atmalarından dolayı Özyeğin Üniversitesi’ne ve emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak konuşmasına başlayan Rıfat Dedeman; 1966 yılında bir otelle başlayan Dedeman Hotels & Resort markasının tarihsel serüvenini görsel olarak ziyaretçilerle paylaşılmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

DEDEMAN OTELLERİ’NİN YÜKSELİŞ ÖYKÜSÜ

Konuşmasının devamında dedesi Mehmet Kemal Dedeman’ın kişisel, çalışma ve ticaret hayatına ilişkin önemli dönüm noktalarını dinleyicilerle paylaşan Rıfat Dedeman; Dedeman Otelleri markasının temellerinin, dedesi Mehmet Kemal Bey’in maden ihracatı için Amerika’ya yaptığı bir iş seyahatinde atıldığını söyledi.

Rıfat Dedeman konuya ilişkin şunları paylaştı: “Dedem, iş gezi için gittiği New York’ta Waldorf Astroia Oteli’nde konaklamış ve bu otelin ihtişamından çok etkilenip; o dönemde ülkemizde özellikle başkent Ankara’da bu eksikliği görmüş ve 6 Haziran 1966 tarihinde Ankara Dedeman Oteli’ni, o dönemin en lüks otelini hizmete sokmuş.”

DEDEMAN MARKASININ DOĞUŞU

Dedeman markasının hikayesine de değinen Rıfat Dedeman, “daha önceki soyadları olan Dedeoğulları’dan, “Dede” ifadesini alan Mehmet Kemal Dedeman’ın bu ifadenin sonuna aile fertlerinin isimlerinin ilk harflerini (Mehmet / Ahmet / Nazire) ekleyerek; Dedeman markasını yarattığını ve daha sonra Dedeman’ı yeni soyadları olarak kabul ettiklerini” belirtti.

DÜRÜSTLÜK, TEVAZU VE ÇALIŞKANLIK

Dedelerinden miras kalan, “dürüstlük”, “tevazu” “çalışkanlık” ilkelerini ve “misafir her zaman haklıdır” anlayışını kendileri için yol gösterici olarak belirlediklerini ifade eden Rıfat Dedeman; günümüzde Dedeman, Park Dedeman, Smart by Dedeman alt markaları çatısı altında, ikisi yurt dışında olmak üzere toplam 17 otel ile ülke turizmine maksimum katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

NAZİRE DEDEMAN’I ANMA

Rıfat Dedeman; konuşmasının sonunda geçen hafta hayatını kaybeden Nazire Dedeman’a Dedeman Topluluğu’nun bugünlere gelmesindeki katkılarından ve “hukukun üstünlüğü” kavramının ülkemizde egemen kılınması adına yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkürlerini sunarak ve rahmetle anarak konuşmasına son verdi.

TEOMAN ALEMDAR: MEHMET KEMAL DEDEMAN’I VE ESERLERİNİ ANMAK İSTEDİK

Kürsüye konuşmasını yapmak üzere son olarak Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü M. Teoman Alemdar geldi.

Alemdar; Türkiye konaklama sektöründe ilklere imza atan yöneticileri, önder girişimcileri geleceğin otel yöneticileriyle, onların fikirleriyle buluşturmak için böyle bir organizasyona imza attıklarını belirterek; ikincisi düzenlenen bu etkinlik kapsamında Dedeman Hotels & Resorts Kurucusu Mehmet Kemal Dedeman’ı ve onun yarattığı eseri anmak istediklerini ifade etti.

SEKTÖRÜN DUAYENLERİNDEN GENÇLERE YOL GÖSTERECEK ÖNGÖRÜLER

Açılış konuşmalarının ardından M. Teoman Alemdar’ın moderatörlüğünde; Atlas Yatırımlar Başkanı Tavit Köletavitoğlu, Servotel Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İsvan ve BDD Turizm Danışmanlığı Kurucu Başkanı Mehmet Önkal’ın yer aldığı bir panel düzenlendi.

“Değişen Dünyamızda Otelciliğin Geleceği” başlıklı panel kapsamında sektörün önemli üç ismi, otelciliğin gelecekteki dönüşümü ve bu dönüşümün Türkiye otelciliğine yansımalarına ilişkin öngörülerini paylaştılar.