Siyasi partiler kadın kotasında yine sınıfta kaldı

Last Updated on 3 Nisan 2019 by Turizm Günlüğü

Seçimde alınan genel sonuçlar ve kadın adayların ulaştığı rakamlar karşılaştırıldığında açıklanan resmi geçici sonuçlara göre 1389 belediye başkanının sadece 37’si kadın!

Bu sayının yüzde 2.66’lık bir orana tekabül ettiği bilgisini veren Sosyolog Zeynep Banu Dalaman, “Büyükşehir belediye başkanlığını kazanan 30 kişi arasından 3’ü kadın. Bu yüzde 10’luk bir oran ve kadınlar adına elde ettiğimiz en iyi oran” diye konuştu.

31 Mart Mahalli İdareler Seçim sonuçlarıyla ortaya çıkan tabloyu kadın adaylar açısından değerlendiren ve oluşan rakamları paylaşan Altınbaş Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi (TOKAMER) Başkanı Sosyolog Zeynep Banu Dalaman, kadın adaylar konusunda seçim sonuçlarının çok olumsuz olduğunun açıkça gözlendiğini söyleyerek “Maalesef kadın adayların seçilmesi konusunda siyasi partiler yine sınıfta kaldı. Kadın adaylara seçilebilecekleri yerlerden pek şans verilmediğinihep söylüyorduk. Şimdi seçim sonuçlarına baktığımızda kadınların yerel yönetimlerde temsili açısından çok kötü bir tabloyla karşı karşıyayız” dedi.

TOKAMER Başkanı Sosyolog Zeynep Banu Dalaman

İllerde yüzde 1’lik korkunç oran

Seçimde alınan genel sonuçlar ve kadın adayların ulaştığı rakamları karşılaştıran Zeynep Banu Dalaman, açıklanan resmi geçici sonuçlara göre 1389 belediye başkanının sadece 37’sinin kadın olduğunu, bu sayının da yüzde 2.66’lık bir orana tekabül ettiği bilgisini verdi.

“Büyükşehir belediye başkanlığını kazanan30 kişi arasından 3’ü kadın. Bu yüzde 10’luk bir oran ve kadınlar adına elde ettiğimiz en iyi oran” diyen Dalaman, seçim sonuçlarında kadın adaylara dair şu rakamları paylaştı:

“50 İl belediye başkanının sadece 1’i kadın. Bu yüzde 1,196 gibi korkunç bir orana tekabül ediyor. 920 İlçe belediye başkanından sadece 29’u kadın bu da yüzde 3,15’e tekabül ediyor. 386 Belediye başkanının sadece 4’ü kadın bu da yüzde 1,04’lük bir orana tekabül ediyor. Muhtarlık sonuçları henüz ulaşmadı ama orada da çok parlak olacağını düşünmüyorum.”

“Karar mekanizmalarında daha çok kadın olmalı”

Siyasi partilerin kadın kotaları olsa bile kadın adaylara çok şans vermediğini söyleyen Dalaman, “Bunun temel sebebi erkeklerin daha çok siyasette olma talepleri ile ilgili.Kadınları teşvik etmiyorlar, onları desteklemiyorlar. Kadının olduğu her yerde bir erkeğin gözünün olması bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi” dedi.

İleri ki dönemlerde siyasi partilerin buna dikkat etmesi gerektiğine işaret eden Zeynep Banu Dalaman, “Türkiye’de kadınların karar alma mekanizmalarında daha çok olmaları önemli. HDP’de eşbaşkanlık sistemi var, fakat onlar da büyükşehirlerde aday göstermediler. Eşbaşkanlık sistemi yasal olmadığı için daha çok ileri götürülebilecek bir sistem olduğunu düşünmüyorum. Dolayısıyla kadın aday sayısı, geçen yerel seçimlere göre biraz azalmış oldu. Siyasi partiler, kadınların siyasette daha çok yer almalarını sağlayacak politikalar geliştirmeli” şeklinde konuştu.

31 Mart 2019 yerel seçiminden çıkan 5 sonuç