Şırnak turizmi için önemli adım

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) öncülüğünde gerçekleşen tanıtım gezisinde TÜRSAB Yönetim Kurulu üyeleri ve acente temsilcileri Şırnak’ın ilçelerinden Cizre ve İdil’de turizmin geliştirilmesi için atılması gereken adımlar konusunda incelemelerde bulundular.    

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) heyeti ve yurdun çeşitli illerinde faaliyet gösteren acente temsilcilerinin katılımıyla; Şırnak, Cizre ve İdil bölgesindeki turizm potansiyelini hayata geçirmeye ve bölgede yer alan zengin, önemli kültürel-tarihi değerleri turizme kazandırmaya yönelik 13 – 15 Nisan 2019 tarihleri arasında bir tanıtım gezisi gerçekleşti.

Şırnak, Cizre ve İdil bölgesinde turizm potansiyelini değerlendirmek, bölgede turizmi geliştirmek için atılması gereken adımları ve izlenmesi gereken stratejileri belirmeye yönelik tanıtım gezisine TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir, TÜRSAB Kültür Turizmi Komitesi Başkan Yardımcısı Erdal Çeri, Güneydoğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Akyıl, Doğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, kültür turları düzenleyen acenta temsilcileri, Güneydoğu Anadolu BTK’ya bağlı acentaların temsilcileri katılım gösterdi.

Katılımcılar üç gün boyunca Cizre ve İdil bölgesinde yer alan tarihi, kültürel mirasların bulunduğu destinasyonların yanı sıra, doğal güzellikleriyle ön plana çıkan yerleri de ziyaret etti.

DÜNYANIN EN ESKİ İKİNCİ KİLİSESİ

Düzenlenen tanıtım gezisi kapsamında katılımcılar; Cizre’de bulunan Dikey Bahçe, Yafes Köprüsü, Kırmızı Medrese, Ulu Camii, Bırc-a Belek olarak adlandırılan tarihi kent surlarını, Hamidiye Kışlası, İsmail Ebul-iz El Ceziri Yatırı ve Mem-u Zin Türbeleri’ni, Şırnak Güçlükonak bölgesinde bulunan Finik Harabeleri’ni, İdil’de bulunan tarihi M.S. 57 senesine dayanan dünyanın en eski ikinci kilisesi olarak bilinen Meryem Ana Kilisesi ile İdil’de bulunan Ezidi ve Süryani köylerini ve bu köylerde bulunan manastır ve kiliseleri ziyaret ettiler.

TÜRSAB Heyeti bölgenin tarihi ve kültürel miraslarını yerinde inceleme fırsatı buldu.

Düzenlenen tanıtım gezisi sonrasında, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir ve Güneydoğu Anadolu BTK Başkanı Mehmet Akyıl önemli değerlendirmelerde bulundular.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir

ALİ BİLİR: GEZGİNLER ŞIRNAK’I MUTLAKA ZİYARET ETMELİ

Şırnak ilinin turizm potansiyelini hayata geçirmek için önemli ve başarılı bir tanıtım gezisini geride bıraktıklarını ifade eden TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir; “Şırnak, Cizre ve İdil bölgesinde faaliyet gösteren meslektaşlarımızın ev sahipliğinde gerçekleşen bu tanıtım gezisinde Şırnak ilimizin turizm potansiyellerini ve ön plana çıkarılabilecek muhtemel destinasyonları hep birlikte ziyaret ettik. Dolu dolu üç gün geçirdik” dedi.

“BU BÖLGEDE TURİZMİNİN YETERİNCE GELİŞMEMESİ BİZLERİ ÜZDÜ”

Şırnak’a İstanbul ve Türkiye’nin diğer şehirlerinden doğrudan havayolu ile ulaşımın olmasının yanı sıra Diyarbakır, Mardin, Midyat, Hasankeyf gibi önemli turizm bölgelerinin Şırnak’a ve ilçelerine birkaç saatlik yakınlıkta olmasının; bölgenin bir turizm destinasyonu oluşturulabilmesi açısından çok önemli olduğunu kaydeden Ali Bilir; kültürel ve tarihi değerler bakımından zengin olan Şırnak ve çevresinin şimdiye kadar yeterince turizm alanına girememiş olmasının kendilerini üzdüğünü dile getirdi.

“HİÇBİR ŞEY İÇİN GEÇ KALINMAMIŞTIR”

“Hiçbir şey için geç kalınmamıştır” düsturuyla hareket ettikleri bu tanıtım gezisinin Şırnak bölgesi için çok önemli olduğunu ifade eden Bilir; “bölge yöneticilerinin, özellikle Ticaret Odaları başta olmak üzere bölgedeki STK’ların turizm açısından bölgenin gelişmesine ısrarla arzuladıklarına şahit olduk” dedi.

“MEVCUT EKSİKLİKLER ZAMANLA GİDERİLECEKTİR”

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir, açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

Mezopotamya’nın önemli kültürel ve tarihi değerlerini, geleneklerini hala yaşatan bu bölgemiz; gezginler ve kültür turizmine ilgi duyanlar tarafından mutlaka görülmeli…

Program süresince yapmış olduğumuz incelemelerde ve görüşmelerde, bölgenin altyapı ihtiyaçlarını önemli ölçüde giderdiğine şahit olduk. Tabii ki her zaman ve her yerde olduğu gibi burada da mevcut eksiklikler zamanla giderilecektir.

“İSTANBUL NE İSE, İZMİR NE İSE; ŞIRNAK DA O KADAR GÜVENLİDİR”

Bölge adına en sevindirici olaylardan biri ise güvenlik sorununun olmayışıdır. Bugün İstanbul ne ise; İzmir ne ise; Şırnak’ın da o denli güvenli bir bölge olduğunu ifade edebilirim.

Turizme hizmet edecek olan paydaşların, bölgedeki esnafın ve yöre halkının; gezginleri, seyahat tutkunlarını büyük bir özlemle beklediğini de ifade etmek istiyorum.”

Güneydoğu Anadolu BTK Başkanı Mehmet Akyıl

MEHMET AKYIL: ŞIRNAK TURİZMİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI

Güneydoğu Anadolu BTK Başkanı Mehmet Akyıl ise tanıtım gezisine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu.

TÜRSAB’ın ülke turizmini hareketlendirmek ve yeni destinasyonları gün yüzüne çıkartmak amacıyla düzenlenen tanıtım (info) gezilerinin tüm hızıyla devam ettiğini belirten Güneydoğu Anadolu BTK Başkanı Mehmet Akyıl; bu tanıtım gezisiyle Şırnak ve ilçelerinin turizm potansiyellerini yurdun çeşitli illerinden katılım gösteren acentalara tanıttıklarını ve tur programlarında, rotalarında bu destinasyonlara da yer vermeleri için önemli bir adım attıklarını söyledi.

Mehmet Akyıl, TÜRSAB’ı temsilen Güneydoğu Anadolu BTK olarak; bölgelerindeki il ve ilçelerin tarihi ve kültürel değerlerini, doğal güzelliklerini ve keşfedilmemiş özelliklerini ortaya çıkarıp; yaşatmanın ve sonraki nesillere aktarmanın hedeflerinin başında geldiğini ifade etti.

Güneydoğu Anadolu BTK Başkanı Mehmet Akyıl; konuşmasının sonunda Şırnak ili ve ilçelerinde bulunan tüm temsilcilerine teşekkürlerini sundu.

Şırnak’ın keşfedilmeyi bekleyen tarihi değerleri

ŞIRNAK-CİZRE-İDİL TANITIM GEZİSİ’NE DESTEK VERENLER

Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka

Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş

Şehr-i Nuh Otel Müdürü Veysi Asma

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası eski Başkanı ve Divan Cizre Oteli İşletmecisi Süleyman Çağlı

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Sefinç

Şırnak Üniversitesi Turizm Yüksek Okulu Müdürü Sedat Çelik

TÜRSAB Şırnak Temsilcisi Mehmet Erdem

Tur Abdin Kurucu Ortağı Medine Cesur

Cudi Kampüs Restaurant Cafe