Meta Search sitelerinin acentalara sunduğu avantajlar nelerdir?

Otelleri listeleyen ve fiyat karşılaştırmasına olanak sunan meta search siteleri, son kullanıcılar kadar tur operatörlerine de büyük avantajlar sağlıyor. İşte meta search sitelerinin tur operatörü ve acentalara sunduğu avantajlar…

Meta search siteleri son dönemde turizm sektörünün favorisi haline geldi. Bu sitelerinin sağladığı avantajlar neler ve bir tur operatörü veya OTA neden meta search sistemine dahil olmalı?

Bir Meta Search sitesi olan Türkiye’nin otel arama motoru neredekal.com’un detaylı incelemesi ile işte tur operatörleri ve OTA’lara değer katmanın yolları:

1. SON KULLANICININ EĞİLİMİNİN DEĞİŞMESİ

Artık teknoloji çağındayız ve bankacılık işlemlerine kadar her şeyi tek tıkla yapar hale geldik. Birçok kullanıcı da öncelikli olarak kullandığı sitenin günlük yaşamını ne kadar kolaylaştırdığına dikkat ediyor. Bu nedenle tatil planı yapan bir son kullanıcı, kendine en uygun oteli bulabilmek için meta search sitelerine yöneliyor. Çünkü bu sayede tur operatörlerinin sitesine girip tek tek fiyat karşılaştırması yapmak yerine, tüm operatörlerin fiyatlarına tek bir yerden ulaşabiliyor. Kısacası hem zamandan kazandıran hem de bilgiye tek bir yerden ulaşmayı sağlayan meta search siteleri tatilcilerin favorisi olmayı başarıyor.

2. MARKA BİLİNİRLİĞİ VE ZİYARETÇİ SAYISI

Marka bilinirliği her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de oldukça önemli. Çünkü kullanıcılar her daim bildikleri ve güvendikleri bir markadan alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Bir meta search sitesinin de marka bilinirliği ve ziyaretçi sayısı, tur operatörlerine oranla çok daha yüksek olabiliyor. Bu nedenle tur operatörlerinin göz ardı etmemesi gereken şeylerden biri de hiç şüphesiz meta search sitesinde yer almalarının, marka bilinirliğine ve dolayısıyla ziyaretçi sayılarına olumlu bir etkisinin olacağıdır.

3. YORUMLARIN ŞEFFAFLIĞI

Bir hizmet satın almayı düşünen kullanıcının bir sonraki adımı, ürünü daha önce deneyimlemiş kişilerin bilgisine başvurmak olur. Gideceği oteli belirleyen kullanıcı için bu nedenle otel yorumları oldukça önemlidir. Son dönemlerde ise kullanıcılar, tur operatörlerinin olumsuz yorumlara yer vermediğini, bununla birlikte meta search sitelerinde yorumların çok daha adil ve şeffaf olduğunu düşünüyorlar. Bu da yine kullanıcıları meta search sitelerine yönelten etmenlerden biri olarak göze çarpıyor.

4. RAKİP TAKİBİ

Yalnızca kullanıcılar değil, tur operatörlerinin de meta search sitelerine olan ilgisinin her geçen gün artması nedeniyle, pek çok tur operatörü bu sitelerde yer almayı tercih ediyor. Bu da meta search’leri rakiplerin yer aldığı bir kanal haline getiriyor. Bu nedenle daha çok tanınmak ve satış yapmak isteyen bir tur operatörünün pastadan pay alabilmesi için, rakiplerin bulunduğu bir mecrada yer alması onlar için oldukça önem arz ediyor.

5. MEVCUT TRAFİĞİ ARTTIRMAK

Site trafiği daha çok gelir elde etmek isteyen kanallar için oldukça önemli olan kriterlerden biridir. Kendi kullanıcı kitlesine sahip olan meta search’lerin tur operatörlerine sağladığı avantajlardan biri de trafik artışıdır. Tur operatörleri meta searchl’er sayesinde çok daha geniş bir kitleye ulaşabiliyor, dolayısıyla satışlarını arttırabiliyorlar. Bu nedenle bir tur operatörü mevcut trafiğini arttırmak için ayrı bir reklam çalışması yapmak yerine, öncelikli olarak bir meta search sitesinde yer alarak daha çok fayda sağlayabiliyor.

6. ALTERNATİF SATIŞ KANALLARI

Sitelerden online alışveriş yapmayı tercih eden bir kitle olduğu gibi tercih etmeyen bir kitle de mevcut. İşte bazı meta search sistemleri, tur operatörlerine tam da bu kitleye ulaşma imkanı sunuyor. Nasıl mı?

Çağrı merkezine trafik sağlayarak…

Online olarak değil, kişiyle birebir görüşüp bilgi almak isteyen bu kitle, bazı meta search sistemleri sayesinde offline olarak satın alma işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bu da tur operatörleri için alternatif bir satış kanalı oluşturuyor. Meta Search sitesi neredekal.com sistemine tur operatörünüzü veya OTA’nızı dahil ederek, daha fazla trafik ve çağrı merkezinize çağrı yönlendirme alabilmeniz mümkün. Üstelik böylelikle ulaşmaya çalışılan farklı bir hedef kitlenin de markanızı tanıma imkanı olurken, rezervasyonlarınızı arttırma şansı da yakalayabilirsiniz.

Neredekal.com’dan acentelerin dijital eğitimlerine destek