Koyun Adaları’nda yapılacak 11 şey

Faroe Adaları
Faroe Adalarından bunları yapmadan dönmeyin...

Engebeli, güzel ve vahşi… Kuzey Atlantiğin ortasında bir yerde şimdiye kadar duymadığınız ama instagram sayesinde defalarca gördüğünüz bir yer var, Faroe Adaları! Sadece 18 adadan oluşan bu ülkeye gitmek için birçok neden var. Eğer bir fotoğraf tutkunuysanız en iyi manzara fotoğraflarını yakalayabilir, bir kuş gözlemcisiyseniz bu kadar farklı türde kuşu bir arada görebilir, sıkı bir yürüyüşçü iseniz, harika patikalarda yürüyebilir veya sadece bir gezgin iseniz muhteşem insanları ile çok güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Hadi gelin size bir gezi planı yapalım. Planı başlıklar altında yaparak daha kullanışlı hale getirelim. Bu küçük ama sizde yaşatacağı etkileri çok büyük olan Faroe Adaları’nda yapılması gereken 11 şeyden bahsedelim.

1. Mykines adasını ve şirin Puffin kuşlarını ziyaret edin.

Belki de adada en sevdiğimiz, keyif aldığımız yerlerin başında. Telafuzu Miç-he-nez olan, ülkenin en batı ucuna sahip, üzerinde onlarca çeşitli kuş kolonilerinin, özellikle Puffin kuşlarının yuvalarının bulunduğu bir yer. Ulaşım feribot veya helikopter ile. Adanın ucunda bulunan deniz feneri adeta sizi kendisine çeken bir mıknatıs. Gidiş-dönüş toplamda 3-4 saat olan yürüyüşü fazlasıyla hak edecek güzellikte. Mutlaka ama mutlaka yürüyün. Yürüyüş esnasında puffinlere neredeyse dokunacak kadar yaklaşmanız mümkün. Adada ayrıca çok şirin bir köy ve hizmet veren bir cafe mevcut. Bu arada çok önemli bilgi! Deniz fenerine yürüyüş yapacaksanız https://hiking.fo/?_l=en bu adresten online olarak yürüyüş ücretini ödeyerek yanınıza çıktısını almayı unutmayın.

1. Mykines adasını ve şirin Puffin kuşlarını ziyaret edin.
1. Mykines adasını ve şirin Puffin kuşlarını ziyaret edin.

2. Muhteşem Sorvagsvatn Göl’ünü izleyebileceğiniz Trælanípa yürüyüşü yapın.

Ülkenin bir diğer Instagram fenomeni. Ününü ise gölün deniz seviyesinden daha yüksekte oluşunun yarattığı optik illüzyondan alıyor. Midvagur’dan başlayan ve Trælanípa seyir yerinde son bulan, 5 km’lik kolay bir yürüyüş ile ulaşılıyor. Vikinglerin eskiden kölelerini infaz etmek için denize attığı, denizden 142 metre yükseklikteki bu fiyort görülmeye değer. Sorvagsvatn sularının Atlantik’e aktığı yerde oluşan Bøsdalafossur şelalesi yine burada sizi bekliyor. Şu hususa dikkat! Bölge tamamen açık ve sert rüzgârlı. Fiyort kenarlarında gezerken çok ama çok dikkatli olmakta fayda var!

2. Muhteşem Sorvagsvatn Göl’ünü izleyebileceğiniz Trælanípa yürüyüşü yapın.
2. Muhteşem Sorvagsvatn Göl’ünü izleyebileceğiniz Trælanípa yürüyüşü yapın.

3. “Gasadalur”köyü ve “Mulafossur”şelalesi

İşte sırada, “Burada olduğuma inanamıyorum! Bunu gözlerimle gördüğüme inanamıyorum, gerçekmiş” tepkisi vermenin garanti olduğu yer var. Belki de Faroe Adaları denince akla gelen ilk ve tek yer. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan “Mulafossur” şelalesi. Arka planına aldığı tipik bir Faroe köyü olan Gasadalur ile oluşturduğu kare muhteşem! Daha fazla konuşamıyorum, görmeniz lazım. (Buraya gelirken yolunuz üzerindeki “Bøur” kasabasını da listenize alın).

3. “Gasadalur”köyü ve “Mulafossur”şelalesi.
3. “Gasadalur”köyü ve “Mulafossur”şelalesi.

4. Dramatik ve izole “Saksun” kasabasını ziyaret edin.

Sadece 14 yaşayanı olan, yeşil ve grinin karışımı rengin hâkim olduğu bir diğer etkileyici cennet köşesi. 1858 yılında inşa edilen kilisesi ile tam bir fotoğraf yıldızı olan bu köydeki halk özellikle çitlerin arkasına geçmenize, onların alanına girmenize ise biraz kızabiliyorlar buna dikkat! Ayrıca denize açılan bu fiyortta, suyun alçak olduğu zamanlarda keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

4. Dramatik ve izole “Saksun” kasabasını ziyaret edin.
4. Dramatik ve izole “Saksun” kasabasını ziyaret edin.

5. “Tjørnuvík”köyü

Şu ana kadar Instagram hesabıma yüklediğim fotoğraflar arasında en fazla beğenilen fotoğrafı çektiğim bu köyün bende yeri ayrı. Kumsalı ve kumsaldaki cafesi ile sanki şirinlerin köyü.

5. “Tjørnuvík”köyü.
5. “Tjørnuvík”köyü.

6. “Fossa” şelalesi

Ülkede bulunan 18.000 adet şelalenin arasından, 140 metre ile en yükseği olan “Fossa” şelalesi zaten yolunuz üzerinde.

6. “Fossa” şelalesi.
6. “Fossa” şelalesi.

7. “Gjogv” yani oralıların deyimiyle “jek” köyü sizi bekler.

Faroe adaları ülke geneline serpiştirilmiş birbirinden güzel köylerden ibaret. Belki de bunlardan en fotojenik olanı bu köy. Rengârenk evlerin arasında oluşturulmuş ve içerisinde oralı çocukların doyasıya oynadıkları havuzu kıskanmadık değil. Köyün solundaki patikayı takip ederek, kısa bir yürüyüş ile köyü ve manzarayı tepeden izleyebileceğiniz harika bir seyir tepesi mevcut. Ayrıca bir adet camping alanı ve restorana sahip bir misafir evi köyde bulunmakta. Gjogv’a gider veya gelirken “Funningur” köyünü pas geçmemenizi öneririm.

7. “Gjogv” yani oralıların deyimiyle “jek” köyü sizi bekler.
7. “Gjogv” yani oralıların deyimiyle “jek” köyü sizi bekler.

8. “Kalsoy” adası ve ünlü deniz feneri, Kallur’u ziyaret edin.

Uzun ince, sanki dünyanın sonundaymış hissi yaşayacağınız bir ada. Trøllanes köyünden başlayan, Kuzey Atlantik’ten dikine yükselen fiyortlarda, 1 saatlik kolay sayılabilecek bir yürüyüş ile Kallur deniz feneri sizi bekliyor. Deniz fenerinde manzara muhteşem. Ama yine kuvvetli rüzgâra dikkat!Buraya gelirken veya dönüşte Mikladalur köyünde ilginizi çekecek bir heykel mevcut. “Seal woman” . İlginç bir hikâyesi var, bir bakın derim.

8. “Kalsoy” adası ve ünlü deniz feneri, Kallur’u ziyaret edin.
8. “Kalsoy” adası ve ünlü deniz feneri, Kallur’u ziyaret edin.

9. Drangarnir yürüyüşü yapmayı deneyin.

Daha önce bu kadar farklı bir kaya parçası görmüş olabilirsiniz belki ama Drangarnir’i de gördüğünüzde tepkiniz; “evet bu da farklıymış” olacak emin olun. Vagar adasında feribot iskelesinin yanından başlayan bu kolay sayılabilecek yürüyüşü normal hızda gittiğiniz takdirde toplam gidiş ve geliş 4 saatinizi alması muhtemel (2 gidiş+2 dönüş). Yürüyüşünüz esnasında hava durumunun çok değişken olabilirliği yüzünden ihtiyatlı olarak kıyafetlerinizi seçmeli ve yeterince gıda+su almayı unutmayın. Drangarnir’e en yakın noktaya ulaşıp bu bana yetmez biraz da tepeden bu harika manzarayı görmem lazım derseniz hemen solunuzdaki Kvívíksskoranøva dağına tırmanış sizi bekliyor.

9. Drangarnir yürüyüşü yapmayı deneyin.
9. Drangarnir yürüyüşü yapmayı deneyin.

10. Torshavn

Dünyanın en küçük başkenti. Yaşam oldukça kolaya indirilmiş. Ne trafik, ne kalabalık, ne curcuna hiçbiri yok.Zincir mağazalar, dükkânlar yok. Oksijen var, temiz hava var. Taze balık ve samimiyet var.Bu küçük başkentin kalbi, 1400 yılından günümüze kadar ayakta kalan Tinganes bölgesi. Tinganes’de daracık sokaklar arasından geçerek, çatısı çimden oluşan evleri ve taş yapıları keşfedebilirsiniz. Ayrıca dünyanın en eski parlamento binasını da Tinganes’de ziyaret edebilirsiniz. Rengârenk teknelerin demir attığı liman bölgesi keyifli vakit geçireceğiniz bir diğer yer. Teknelerin yanından yürüyerek Skansin’e gidip manzaranın tadı çıkarılabilir.

Eğer Torshvan’da bulunma zamanınızı Faroe Adaları’nın en büyük festivali olan OLAVSOKA’ya denk getirirseniz ki getirmeye özen gösterin, ülkenin kültürünü çok yakından gözlemleyip, 2 gün gece gündüz süren harika etkinlikler, konserler, aktiviteler ve kutlamalara katılabilirsiniz. Festival boyunca tüm halk yerel kıyafetleri ile başkent Torshavn’da toplanıyor. Kıyafetleri gerçekten çok güzel ve ilgi çekici. Yerel şarkılar eşliğinde ettikleri danslar gerçekten görülmeye değer. (Olavsoka festivali her yıl 29-30 Temmuz)

10. Torshavn
10. Torshavn

11. Diğerleri…

Kuşlara olan ilginiz varsa veya kuş gözlemcisi iseniz Faroe Adaları tam sizlik. Vestmanna fiyortlarındaki kuşlara bayılırsınız. Düzenlenen tekne turlarına katılarak bu keyfe ortak olabilirsiniz.

Ülkenin tek Michelin yıldızlı restoranı olan KOKS, hizmet verdiği köhne kulübede size yerel lezzetlerden oluşturduğu, muhteşem bir akşam yemeği ziyafeti sunabilir. Bu eşsiz deneyimle kendinizi şımartabilirsiniz. Önceden rezervasyon şart, ona göre.

Koyunların egemen olduğu ülkede harika atları da unutmayalım. Daha önce bu kadar güzel atları İzlanda’da görmüştük. Ama buradakiler de en az oradakiler kadar süslü ve asiller.

Faroe Adaları’nı internette arattırdığınızda karşınıza hiç beklemediğiniz bir şey daha çıkacaktır. “Grindadrap”. Balıkçılar tarafından kıyıya sürüklenmek zorunda bırakılan pilot balinaları, ellerinde kocaman bıçaklarla bekleyen onlarca insan ve onların katledilişleri. Cümle bile yeterince olumsuz ve barbarca değil mi? Ama gelin bu konuya bir açıklık getirelim. Öncelikle yaptıklarını asla onaylamıyoruz, sadece neden yaptıklarını yerinde öğrendiğimiz için sizinle paylaşacağız.

Ülkede binlerce yıldır yaşamın var oluşu ve sert Atlantik rüzgârlarının engel olduğu tarım yüzünden çok eski zamanlarda yaşayanlar açlıktan ölmemek için balina eti ile hayatta kalıyorlarmış. Bu hayatta kalışlarının minneti olarak da balina eti yemeye devam ediyorlar. Bunun asla bir ritüel veya festival olmadığını şiddetle savunuyorlar. Öldürülen balinalar tüm halk tarafından tüketilmekte. Balina etinin ve balina yağının besleyiciliğinden de gayet memnunlar. Durum bu. Neredeyse tüm dünyaya çok vahşi geliyor olsa da Avrupa’nın ortasında gerçekleştirilen bu olay maalesef her yıl devam etmekte.

Bu olumsuz cümleleri bir kenara bırakalım ve kaldığımız güzelliklere devam edelim. Siz de kendiniz için hayallerini kurduğunuz manzaralarda bulunmak ve harika anılarla dönmek için hadi hemen çalışmalara başlayın. İyi gezmeler.

Mikladalur köyünde ilginizi çekecek bir heykel mevcut. “Seal woman”
Mikladalur köyünde ilginizi çekecek bir heykel mevcut. “Seal woman”

Kısa kısa;

– Yerleşim yerlerinin 150 metre, havalimanının 5 km yakınında olmamak kaydıyla Drone kullanımı serbest. Ama büyük kuşlara ve sert rüzgârlara karşı dikkatli olmanızda fayda var.
– Faroe Adaları seyahati planlıyorsanız kalacak yerlerinizi (camping alanları dahil) mutlaka önceden ayarlayın.
– Vejetaryen olanlar için zorlanacakları bir güzergâh. Yemeklerin çoğu koyun eti ve deniz ürünlerinden oluşuyor.
– Tahmin edilenin aksine mobil çekim gücü maalesef ülke genelinde zayıf. Kendi operatörünüzü orada kullanmayı düşünüyorsanız, telefonunuzdan internete bağlanma sorunu yaşamanız çok olası. Roaming durumu maalesef iyi değil. Eğer oradan bir hat alırsanız daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz ama oldukça pahalı.
– Ülke genelinde koyunların kuralları çok geçerli. Özellikle yollarda koyunlar var ise beklemeniz ve rahatsız etmemeniz gerekiyor. Eğer yanlışlıkla birine vurduysanız polise haber vermelisiniz.
– En iyi sonuçları elde etmek için mutlaka geniş açılı bir lens!
– Otostop çok yaygın. İstediğiniz yere otostop ile kısa sürede gidebilirsiniz.
– Yürüyüşler öncesi kalın kıyafetlerin yanında mutlaka yanınıza atıştırmalıklar ve su alın.
– Acil durumlarda arayacağınız numara:112
Polis: +298 351448
– Adaları birbirine bağlayan iki adet su altı tüneli mevcut ve ücretli. Ücretini ya tünel girişlerindeki benzin istasyonlarına ya da kiralama şirketlerine ödüyoruz. (Gidiş-geliş 100DKK)
– Feribot kullanacaksanız deniz tutmasına hazırlıklı olun. Klaksvik-Kalsoy arasındaki araçlı feribotu kullanacaksanız da, aracınızla bir süre öncesinden sırasına girmeniz gerekli.
– En uygun market alışverişini Bonus marketten yapabilirsiniz.
– En iyi yürüyüş rotalarını ve rehberleri www.hiking.fo adresinden bulabilir, detaylı bilgileri edinebilirsiniz.
– Elektrik prizleri bizim kullandıklarımızla aynı. (220-230 volt AC (50 Hz))
– Sular içilebiliyor.
– Faroece, Google Translate’de bulunmuyor!

Faroe Adaları hakkında bilinmesi gerekenler