İstanbul Valiliği’nden Arapça tabela açıklaması

İstanbul Valiliği yayımladığı açıklamayla 15.06.2019 – 1.07.2019 tarihleri arasında 730 işyerinin, tabela içeriğinin en az %75’lik kısmının Türkçe, %25’lik kısmının Arapça olmak üzere düzenlenmesi konusunda ikaz edildiği açıklandı.

İstanbul Valiliği tarafından yayımlanan açıklamada “İçişleri Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda İstanbul Valiliği koordinasyonunda, Arapça işyeri tabelalarının, Türkçe tabela standartlarına uyumunun sağlanması konusundaki çalışmaların 15 Haziran 2019 tarihinde başlatıldığı belirtildi.

730 İŞ YERİ ZİYARET EDİLDİ

Bu kapsamda 730 iş yerinin ziyaret edildiği ve işyeri sahiplerinin, tabela içeriğinin en az %75’lik kısmının Türkçe, %25’lik kısmının Arapça olmak üzere düzenlenmesi hususunda makul süre verilerek ikaz edildiği ifade edidi.

İşte İstanbul Valiliği’nin Arapça tabelalara ilişkin yayımladığı açıklama:

“İŞYERİ TABELALARININ UYGUNLUK DENETİMİ ÇALIŞMALARINA İLİŞKİN”

 İçişleri Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda İstanbul Valiliği koordinasyonunda, Arapça işyeri tabelalarının, mevzuat ve yetkili merci kararları doğrultusunda Türkçe tabela standartlarına uyumunun sağlanması konusundaki çalışmalar 15.06.2019 tarihinde başlatılmıştır.

Faaliyet, Valiliğimiz koordinesi ve desteğiyle İl Emniyet Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, 39 ilçe Kaymakamlığımız ve Belediyelerimiz eliyle yürütülecek olup, pilot uygulama Fatih, Zeytinburnu ve Bayrampaşa ilçelerini kapsayacak şekilde devam etmektedir.

15.06.2019-01.07.2019 tarihleri arasında tabelası ilgili mevzuat ve yetkili merci kararına uygun olmayan 730 iş yeri ziyaret edilmiş, iş yeri sahipleri, tabela içeriğinin en az %75’lik kısmının Türkçe, %25’lik kısmının Arapça olmak üzere düzenlenmesi hususunda makul süre verilerek ikaz edilmiştir.

Zeytinburnu ilçemizde yapılan denetimler sonucunda standartlara uygun olmayan 98, Bayrampaşa ilçemizde 38 işletme tespit edilmiş olup, bu işyeri tabelalarının mevzuata uyumunun sağlanması için çalışmalar devam etmektedir.

Fatih Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından Kentsel Tasarım Projesi kapsamında cephe ve tabela modelleme çalışması başlatılmış, tabelaların ilan ve reklam standartlarına uygun hale getirilmesi için ziyaret, uyarı ve bilgilendirmelere devam edilmektedir.

 Bakanlığımızın bu minvalde vermiş olduğu talimatları gereğince, Valiliğimiz koordinasyonunda işyeri tabelalarının ilan ve reklam standartlarına uygunluğu, görevlendirilen kurumlar, 39 ilçe Kaymakamlığımız ve Belediyelerimiz ekipleri tarafından sürekli olarak denetlenecek, standartlara uygun olmayan tabelaların uygun hale getirilmesi sağlanacaktır.

 Yetkili denetim mercilerinin ikaz ve bilgilendirmeleri sonrasında tabelasını hızla standartlara uygun hale getiren işyeri sahiplerine özellikle teşekkür ediyor; ziyaret, bilgilendirme, makul süre verilerek ikaz edilmelerine rağmen ilan ve reklam standartlarına uygun olmayan tabela kullanan işyeri sahiplerine gerekli yasal müeyyidelerin uygulanacağını üzülerek bildiriyoruz.

 Kamuoyuna saygıyla duyurulur.