İstanbul Otogarı için beklenen devir gerçekleşti!

Son Güncelleme Tarihi

İstanbul’un ulaşım ayağında büyük öneme sahip olan Bayrampaşa’daki Büyük İstanbul Otogarı’nın otopark işletmesi 5 yıllığına İSPARK’a devredildi.

Merakla beklenen karar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından verildi. Otogarı 25 yıldır işleten Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği’nin sözleşmesi 5 Mayıs’ta sona erdi. Sözleşme süresinin bitmesinin ardından İBB Meclisi’nde ilk olarak yeni otogar yapılıncaya kadar 5 yıllığına İBB şirketlerinden İSPARK’a devredilmesi teklif edildi. Ancak otogarın sadece otopark kısmı için olumlu karar verildi.

İBB Başkanlığı Emlak Yönetimi Daire Başkanlığı Emlak Müdürlüğü tarafından hazırlanan teklif bugün gerçekleştirilen oturumda İşletmeci derneğin 25 Nisan 2019 tarihli dilekçesi ile kullanım hakkı süresinin 25 yıl daha uzatılması talebinde bulunduğu aktarıldı. Konuyla ilgili Fen İşleri Başkanlığı, Ulaşım Daire Başkanlığı ve İSPARK A.Ş’den değerlendirme istendi.

Değerlendirmelerde şu ifadeler yer aldı:

“Büyük İstanbul Otogarı’nın yeni otogar alanı yapılıncaya kadar İSPARK A.Ş. bünyesinde işletmeye alınmasının planlandığı ve mevcut işletmeci olan Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği’ne süre uzatımının verilmesinin uygun bulunmadığına karar verilmiştir.”

Bu değerlendirme sonucu kararın belediye meclisine havale edilmesi istendi ve teklif hakkında Büyük İstanbul Otogarı bünyesinde bulunan otopark işletmesinin elde edilecek gelirin yüzde 25’inin İBB’ye ödenmesi ve otoparkın ilk 1 saat ücretsiz olması kaydıyla 5 yıl süre ile İSPARK’a devredilmesine karar verildi.

İmamoğlu: Bu alan otogar olmaktan çıkmış durumda

Konu değerlendiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Daha önceki idarenin de planladığı bizim de katıldığımız gibi taşınması gündemde. Bu süreci hızlandıracağız. Bu alan otogar olmaktan çıkmış durumda, çevresini etkiler biçimde metruk duruma düştü. Hızlıca temizlenip düzeltilmesi gerek. Teknoloji merkezine dönüştürme projemizi de meclisimizde ve idaremizde tartışacağız” ifadelerini kullandı.