Rusya’ya vizesiz seyahat ne zaman başlayacak?

Hafta içinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, imzaladığı kararnameyle hizmet pasaportu (gri) ve hususi pasaport (yeşil) sahibi Türk vatandaşlarına uygulanan vize rejimini kaldırdı. Peki bu kararname ne zaman uygulamaya girecek?

Antalya’da gerçekleşen Türkiye-Rusya İş Konseyi 20. Toplantısı’nda Sputnik’in sorularını yanıtlayan Antalya Başkonsolosu Oleg Rogoza “Vize kararı, bizim çok uzun zamandır beklediğimiz bir karardır. Şahsi kanaatim, bu vizenin çoktan kaldırmış olması gerektiği yönünde. Ama bu olumlu adım neticede atıldı. Şimdi 1 hafta belki 10 gün sürecek bir formalite süreci var. Türk tarafı bu süre içerisinde kararı onaylayacak ve karar yakın zamanda yürürlüğe girecektir” diye konuştu.

BİRAZ BEKLEMEMİZ GEREKİYOR

Başkonsolos Oleg Rogoza “Kararın açıklanmasının ardından dün, 1-2 saat içerisinde “Yeşil pasaportum var, ne zaman gidebilirim” diye en az 15 tane telefon aldım. Dün verilmiş olan karar Türk tarafından iyi bir şekilde karşılanan bir konudur. Bunu takip ediyoruz. En yakın zamanda yürürlüğe girmiş olacağından eminiz. Fakat bunu biraz beklememiz gerekiyor. Hemen şu anda yeşil pasaportu olanlar cebine koyup Rusya’ya gitmesinler. Biraz daha beklesinler. Resmi bir ilan yapıldıktan sonra herkese tüm misafirlerimize “hoş geldiniz” diyeceğiz. Mağduriyet olmaması için bu husus önemli” dedi.

Başkonsolos Rogoza “Bir taraftan artık Vladivostok bölgesine elektronik vizeyle giriş yapılabiliyor. 1 Haziran tarihinden itibaren Kaliningrad bölgesine de elektronik vizeyle giriş yapabiliyorsunuz.

SAINT PETERSBURG İÇİN ELEKTRONİK VİZE

Kasım ayından itibaren St. Petersburg’a gitmek istiyorsanız, elektronik ortamda serbest giriş yapabileceksiniz. Elektronik vize uygulamasını yürürlüğe koyduk. Bu da gerçekten Türk vatandaşları için önemli bir gelişme” ifadelerini kullandı.