Bir otostop güncesi

Foto: melkeontheroad.com

“Bir yolculuktu bu ve yolun sonunda

Ulaşmak istediğim kendimdi

Yalnızlığımın parmak izlerini

Bırakarak geçtiğim yollara

İçimde gitmek mi kalmak mı duygusu”

Ataol Behramoğlu

Kimi zaman yol çağırır insanı, gündelik olanı bırak seninle bir yolculuğa çıkalım diye fısıldar usulca… Yaşama telaşına düşmüş, sıradanlığın esiri olmuşluğumuz bu çağrıyı duymazdan gelir çoğu zaman. Hay huy içinde debelenmeyi sürdürür. Sonra bir an gelir zamanın içindeki oyalanma anlamını yitirir, yolculuk çağrısı sesini en üst perdeden duyurur, “neşe” der, “neşe eksik yaşantında”.  Zamanın akışkanlığı içinde “şimdi” ve “burada” olanla sahici bir ilişki kurmanın vaktidir aktık.

Harita üzerinde gidilecek güzergâh belirlenir, sırt çantasına yolculuk için gerekli ihtiyaçlar özenle yerleştirilip yürüyüş için rahat bir ayakkabı seçilmesinin ardından gündelik olan arkada bırakılıp sevinçli olana doğru ağır adımlarla yola koyulunur. Yolculuğun çoğu yürüyerek yapılacak olsa da bir noktadan diğerine gidişte otostop ile seyahat, hem hoşsohbetlerin hem de yeni insan öykülerinin kapısını aralar. Üstelik iktisatlı seyahat etmenin de yolunu açar.

Yaygın görüş otostop ile gezmenin gençlikte olabileceği yönünde olsa da, yolculuk çağrısının hangi yaşta geldiği önemli değildir. İnsan daima mutlu anlar yakalama peşinde olmalıdır diye düşünüyoruz. Özlenen ise mutluluğu yaşam süresinin tamamına yayabiliyor olmaktır. Kesitleri bütünle hemhal edebiliyor olmak ne güzeldir.  Şair Ahmet Telli’nin de dediği gibi, Çaresiz çıkılacaktır o yolculuklara /Ki bir ömrün karşılığıdır serüvenler/ Biraz da serüvendi yaşamak /Belki yatkındı büyük yolculuklara

Otostopla yolculuk ederken, özellikle de tek başınıza iseniz aklınızda bulunması iyi olabilecek birkaç hususa dikkat çekelim istedik. Şiirsel olanla pratik arasındaki dengeyi kurabiliyor olmak seyahati güvenli kılmaya yardımcı olabilir.

Foto: Zaytung.com

Nerede otostop çekmeli?

Haritanız yol boyunca sizin en yakın arkadaşınız olacaktır. Yola çıkmadan evvel otostopla araç durdurabileceğiniz noktaları belirliyor olmanızda yarar var. Şehir dışına çıkışlardaki anayollarda bulunan toplu ulaşım araçlarının bekleme noktaları otostop için uygun olacaktır. Şehir içinde iken toplu taşıma araçlarını kullanmak otostopla seyahate göre daha elverişlidir. Google Maps veya maps.me uygulamalarını kullanmanız size yardımcı olacaktır.

Yol kenarlarındaki ceplerde bekliyor olmanız araçların çağrınıza daha kolay yanıt vermesini sağlayacağından daha uygun olur. Trafik ışıklarının olduğu yerlerde otostop çekmek buralarda araçların hızlarını düşürüyor olmasından dolayı yine yolculuk arkadaşı bulmak konusunda size yardımcı olabilir. Yan yollardan ana yola çıkış bağlantıları da bir başka bekleme noktası olarak düşünülebilir.

Kıyafet seçimi nasıl olmalı?

Renkli kıyafetleri tercih ediyor olmak sizi görünür kılacaktır. Canlı renkleri içeren kıyafetler edinmenizi öneriyoruz. Sürücüler kimi arabalarına aldıklarını bilmediklerinden dış görünüşünüzün onlara güven veriyor olması otostopla seyahat etmenizi kolaylaştıracaktır. Üstelik tercih ettiğiniz uyumlu renkler ortamın atmosferini de olumlu etkileyecektir.

Gidilecek istikamet bilgisinin veriliyor olması önemli

Yolculuk etmek istediğiniz güzergâhı bir kâğıt yardımıyla belirtiyor olmanız sürücüler açısından kolaylaştırıcı olacaktır. Kağıda varış noktasını yazıyor olmanız yeterli olacaktır.

Foto: sozcu.com.tr

Gülümseyin

Sürücülerin çoğu durmadan önce beden dilinizin ne söylediğine bakacaktır. Gülümseyen ve rahat bir ifade onları durmak konusunda cesaretlendirecektir. Keyifli bir sohbet ile yola devam etmeyi kim istemez ki. İletişimi olumlu bir noktadan başlatıyor olmak yol boyunca birlikte seyahati anlamlı kılacaktır.

Foto: Gezmekenkolay.com

Başparmağınızın yönü

Çoğu araç kullanıcısı bu ayrımı bilmiyor olsa da bilenler açısından yararlı olacaktır. Başparmağınızın yönü yukarı bakıyor ise bulunduğunuz bölgenin dışına seyahat etmek istediğiniz, aşağı bakıyorsa yakınlarda bir yere gitmek istediğiniz anlamına gelecektir.

Araçta iken nasıl davranmalı?

Çabalarınız sonuç verdi ve gideceğiniz yöne bir araç bulduysanız sizden sonra gelen otostop ile seyahat yapanları da düşünerek hareket etmeniz gerektiğini unutmayın. Zira insanı kendinden bezdiren bir deneyim yaşamış araç şoförü bir daha bir otostopçuyu aracına alırken iki kere düşünecektir. Keyifli bir sohbet tüm buzları eritir hele de sanattan edebiyattan anlayan birlerine denk geldiyseniz yol nasıl geçti anlamazsınız bile. İneceğiniz noktaya gelindiğinde teşekkür edip ayrılmayı ihmal etmeyin.