Kadıköy’ün kalbi Moda’da naçizane bir butik otel: Pasha Hotel

Moda pasha otel
Merkezi konumu ile misafirlere avantaj sağlayan Pasha Moda Hotel, İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki popüler merkezlerinden Kadıköy’de hizmet veriyor. Hem iş hem turizm odaklı konaklamalara hitap eden tesiste toplantı salonu da bulunuyor.

Last Updated on 21 Ekim 2020 by Sahra Gülal

Ben diyeyim tarihi geçmişi çok eskilere dayanan bir semt, siz deyin M.Ö. 675… Bugün İstanbul’un Kadıköy ile Fenerbahçe arasında yer alan ve tarih sayfalarında mitolojik anlatımlara konu olmuş Moda’dayız.

İnsan istiyor ki bu eski-yeni köklü ailelerin iç içe yaşadığı semtin; batılılaşma izlerini ve o eşsiz kültürel dokusunu uzun uzun anlatsın. Mesela size bir zamanlar buraya ‘körler ülkesi’ denilmesinin hikayesini aktaralım ama sizi kısa bir süreliğine alıp bu tarihi uzantıdan uzaklaştırmalıyım. Neden mi? Çünkü sizi Moda’nın tam kalbinde yer alan Pasha Hotel’ine götüreceğim.

Otelin kurucusu M. Levent Aksoy, otelcilik sektörü ile 1990 yılında London Kensington Hilton Otel’de çalışmaya başlayarak tanıştı. Kısa zamanda edindiği tecrübe ile 1995 yılında ilk girişimleri olan Bonapetite Pansion ve restaurant’ı Cambervel Londra’da hizmete soktu. Kaliteli hizmet anlayışı sayesinde sektörde ilerlemeye devam eden Aksoy, 1999 yılında Londra Zone1 de Pasha hotel’i hizmete açtı. 1999 – 2014 yılları arasında, ağırladığı sanat ve iş dünyasının ünlüleri, birçok ulusal TV ve gazetelere konu olan hizmet kalitesini, Türkiye’de sunmak üzere 2015 yılında Pasha Hotel Moda’yı İstanbul Bahariye’de hizmete açtı.

O günden bugüne kadar turizmin en sıkıntılı döneminde bile sektörün zorlu çarkını başarıyla döndürerek en ufak bir olumsuzluk yaşamamış. 6 tanesi single geri kalanı dubble toplam 33 odadan oluşan Pasha Hotel, şimdilerde ağırlıklı olarak Avrupalı turist ağırlıyor. Arap turistlerin azınlıkta olduğu otelde özellikle Hollandalı, İngiliz ve Alman misafirlerin sayısı yüksek. Hem lokasyon hem de vermiş olduğu 12 aylık hizmet kalitesi oteli deneyimleyen misafirleri oldukça etkiliyor. Özellikle bir butik otelin açık büfe kahvaltı hizmeti sunması şaşırtan özellikleri arasında.

Pasha Hotel & Restaurant & Bar‘a gidip bu deneyimi #TGilekeşfet ‘meniz için otelin linkini de buraya not düşüyorum: www.pashamoda.com

Butik otellerle ilgili diğer önerilerimiz de şu şekilde:

Pasha Hotel Müdürü Kahraman Albay
Pasha Hotel Müdürü Kahraman Albay

TEK SORUYLA PASHA HOTEL VE KADIKÖY TURİZMİNİN DETAYLARI

Şimdi gelelim otelle ve Kadıköy turizmiyle ilgili teknik detaylara. Tüm bilgileri otelin cafe&restoran bölümünde bir araya geldiğimiz Pasha Hotel Müdürü Kahraman Albay’dan alıyoruz. Albay, sadece sektörel bilgilendirme yapmakla kalmıyor bize Kadıköy’ün sosyo-kültürel geçmişinden de ufak tüyolar veriyor.

Sorduğumuz “2016’da patlayan bombalar sonrası Taksim’in neredeyse tek pazarı Ortadoğu oldu. Fakat bu pazarın Taksim’i bitirdiğin söyleyenler de var. Taksim örneğinden yola çıkarak Kadıköy turist istiyor mu?” sorusuna dolu dolu bir cevap alıyoruz Kahraman Albay’dan. İşte tek soruyla Pasha Hotel ve Kadıköy turizminin detayları:

BURADA TURİZME TERS TEPKİ YOK

“Belediyenin hoşgörü ve desteğiyle Kadıköy, Taksim ve Beyoğlu gibi işlek bir turizm yuvasına döndü. Karşıdan buraya gelenler hem mekanlarını getiriyorlar hem de mekanlarına buraya göre adaptasyona sokuyorlar. Buranın çok entelektüel bir yapısı vardır. İstanbul’un en kültürlü merkezi Moda’dır diyebiliriz. Hem azınlıklar hem de geçmişteki Rumlar, Ermeniler ve Yahudilerin en çok olduğu mekandır. Azınlıkların karma olması hem turizmin hem de ekonominin işlemesi açısından önemli bir etken. Burası mekanı aileyi, kültürel kesimi ve geçmişi koruyor. Sanat ve siyaset camiasının olduğu bir yer olduğu için turizme ters bir tepki gösterilmiyor.

TL’nin yabancı paralar karşısında değer kaybetmesi nedeniyle Türkiye yabancılar için yerleşim yeri olarak daha cazip bir yer haline geldi. Kadıköy’de de yeni arazi olmayınca yeni bina yapılmıyor ama mevcut olanın boşa çıkması bekleniyor ve o şekilde kiralık veya satılık olarak alınabiliyor. Özellikle son birkaç yıldır ailelerin de onayıyla kızlı-erkekli ev tutmalar buranın ekonomisine de ayrı bir canlılık getirdi. Gençler akşam vakitlerinde kafelere, barlara ve parklara gidip zaman geçiriyorlar. İstanbul’da Anadolu yakasında oturmak Avrupa yakasından çok daha kolay. Çünkü Avrupa yakası iç içe sanayi ağırlıklı iş merkezlerinin olduğu bir yapıya sahip. Bu nedenle karşıda işleri olan ama burada oturan çok insan vardır.

KADIKÖY’ÜN KAPISI HER ZAMAN TURİSTLERE AÇIK

Öte yandan ‘Haydarpaşa Port’ projesinin bölgeye bir hareket katacağını düşünüyorum. Bu nedenle Kadıköy’ün Yeldeğirmeni mevkiide muazzam bir değişim içerisine girmeye başladı. Parası olan yerini şimdiden aldı. Ancak buranın ciddi anlamda reklamı yapılmaya başlandıktan sonra canlılığı o zaman göreceksiniz. Yani turizm açısından Kadıköy’ün kapısı her zaman turistlere açıktır.

FİYAT BANDIMIZ 200-350 TL ARASI

Kadıköy’de 72 tane otel bulunuyor. Bunların 6-7 tanesi Kültür ve Turizm Bakanlığına geri kalanı belediyeye bağlı. Büyük oteller hariç tahmini olarak 2 bin 800 yatak kapasitesi var. Kadıköy’ün genel oda fiyat aralığı; bizim otelimizin fiyat bandı da olan 200 ile 350 TL arasını kapsıyor. Tabii ki büyük otellerin fiyatları 800 ve yukarısı diyebiliriz. Ancak biz kişi başı olarak değil oda kahvaltı şeklinde bir sistem yürütüyoruz.

“DOLULUK ORANIMIZ YÜZDE 89’UN ALTINA DÜŞMÜYOR”

33 odamız var. Çok önceden odalarımızın 25 tanesi yerli ise geri kalanı yabancılar idi. Ancak şimdi yarıdan fazlası yabancı misafirlerden oluşuyor. Vapurla denizden karşıya geçiş avantajı, havaalanın yakınlığı, metro ve tramvayın yanı başımızda olması… yani anlayacağınız o’dur ki burada ulaşım kolay. Alışveriş merkezlerimiz çok. Bu saydığım avantajlar yıllık doluluk oranlarımızın yüzde 89’un altına düşmemesinde payı büyük.

SİZİ DENEYİMLER TANITIR…

Yüzde 70 internet üzerinden yüzde 30 oranında da kapı müşterimizden sağladığımız satışımız var. Müşterilerimiz otelimizden memnuniyetle ayrıldığı için tavsiye yoluyla bizi tanıtıyor. Kıbrıs’tan gelen müşterilerimiz bile var. Ki bırakın otel resepsiyonunu müşterilerimizle olan bağımız; cep telefonlarımızdan arayarak ‘Biz geliyoruz ağabey’ şeklinde samimi bir ilişkiye döndü.

“2016 YILI KRİZİNDE ÇARKI İYİ DÖNDÜRDÜK”

Pasha Hotel 2015 yılında açıldı. Evet! Zorlu yıllara rastlayan bir dönemde hizmete girdik. Ama Türkiye genelinde yaşanan ve turizm sektörünü de derinden etkileyen 2015-16 sosyo-politik kriz döneminde biz bu olumsuz ortamdan etkilenmedik. Sadece Taksim’de yaşanan bomba saldırısı bizi birkaç günlüğüne etkilemişti. Onun haricinde çarkı bugünlere kadar iyi bir şekilde döndürdük. Şimdi turizm önceki yıllara göre daha iyi bir noktada. Gelecek dönem içinde umutluyuz.”