Kazdağı Ekofest’te bu yılın teması “Gıda”

Festival'de söyleşiler ve müziğin yanı sıra atölyeler de var.

Last Updated on 23 Ağustos 2019 by Yaşar Çelik

Her yıl bir tema ile Kazdağı Ekofest’in bu yılki teması “Gıda”, sloganı “Ne yersek oyuz”. Her sene farklı bir yerde yapılan festival bu yıl Altınoluk yakınlarındaki Narlı köyünün 13 km yakınındaki Darıdere Tabiat Parkı’nda dostlarını bekleyecek.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından organize edilen Kazdağı Ekofest, bu yıl 21-25 Ağustos 2019 tarihleri arasında Altınoluk yakınlarındaki Narlı köyünün 13 km yakınındaki Darıdere Tabiat Parkı’nda düzenleniyor. Festival bu yıl “Gıda” temasıyla gerçekleştirilecek.

BirGün’den Mustafa Dermanlı’nın haberinden öğrendiğimize göre, Festival kapsamında Kazdağları ve yöresinin doğal ve kültürel varlıkları ve bu varlıklara yönelik tehditler konusunda çocuklar, gençler, yöre halkı ve ekolojiye duyarlı bireyler bilgilendirilerek, doğa koruma bilincini arttırmak, ekolojik yaşam bilgi ve deneyimlerini paylaşmak amaçlanıyor.

FESTİVALİN SLOGANI “NE YERSEK O’YUZ”

Geçmiş yıllarda Mıhlı Çayı üzerine yapılan baraja, sonraki yıllarda da orman, toprak ve enerji konusuna dikkat çeken Ekofest 25 Ağustos Pazar gününe kadar sürecek. Kazdağı Koruma Derneği tarafından 5’inci defa düzenlenecek olan Kazdağı Ekofest’in sloganı da “Ne yersek O’yuz” olarak duyuruldu.

Festivalin kitlesini, Kazdağı ve yöresinde ve Türkiye’nin diğer bölgelerinde yaşayan, ekolojik sisteme karşı duyarlı bireyler, sivil toplum örgütleri temsilci ve üyeleri, yerel yönetimler ile çocuklar ve gençler oluşturuyor. Her sene farklı bir yerde yapılan festival bu yıl Altınoluk yakınlarındaki Narlı köyünün 13 km yakınındaki Darıdere Tabiat Parkı’nda dostlarını bekleyecek.

“Ne yersek O’yuz”

ATÖLYE VE FORUMLARIN YANI SIRA CANLI MÜZİK DE VAR

Gıda temasının ön plana çıktığı Ekofest’te söyleşilerin haricinde, birçok atölye ve forumla katılımcılara dolu dolu bir program hazırlanırken, her akşam canlı müzik de olacak.

Ekofest’te dikkat çeken söyleşilerde, Dr. Cenay Bozkuş “Sağlıklı Beslenme”, Özer Akdemir ile Ahmet Soysal “Ekoloji Mücadelesi” ve Defne Koryürek “İklim Diyeti” başlıklarında katılımcılara aktarımlarda bulunacaklar.

Her gün yapılacak panellerde ise, Ahmet Uhri ile Aslıhan Demirtaş “Bir Kültürel Miras Olarak Gıda”, Umut Kocagöz, Dr. Kadir Dadan ile Candan Türkkan “Gıda Egemenliği, Gıda Krizi ve Gıda Güvenliği”, Mehmet Gürmen, Ceyhan Temürcü, Berker Karamanoğlu ile Nurgül Bulut “Gıda Toplulukları ve Gıda Kooperatifleri”, Turgay Özçelik, Prof. Dr. Ali Osman Karababa “Gıda ve Toplum Sağlığı”, Bülent Güldal, Cumhur Dokur ile Mevlüt Aşar “Edremit’in Kültür İnsanları” başlıkları konuşulacak.

Dolu dolu bir söyleşi programı.

DOLU DOLU BİR PROGRAM

“Çiftçiler Konuşuyor”, “Hayvan Hakları ve Veganlık”, “STK’lar” ve “Başkanlar Konuşuyor” ise festivaldeki forumların başlıklarını oluşturacak.

Perşembe “Ümit Olgun ve Paryalar” ile “Üç Kuşak”, cuma “Anadolu’nun Dans Ezgileri” ile “Dalgana Bak” ve cumartesi “Seyir”, Musa Tolga Örs” ile “Eski Zamanlar” festivale katılanlara her akşam müzik dinletisi sunacak.

Tüm festival boyunca her sabah yoga, çi-gong, tai-chi, nefes terapi, yürüyüş ve “Ekoloji İnceleme Turları” yapılacak.

Dolu dolu bir atölye programı hazırlanan festivale katılanlar resim, kambuça, doğal merhem, seramik, arkadaş bilekliği, ritim, yaratıcı drama, vegan mutfak, hayvan sevgisi, fermente mutfak, aromaterapi, astroloji, ekmek, zehirsiz temizlik ve tohum konusundaki atölyelere katılabilecek.

Sabah spor akşam müzik.

“EKMEĞİMİZİ BÖLÜŞMEYE BEKLİYORUZ”

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından organize edilen Kazdağı Ekofest için dernek başkanı Süheyla Doğan, “Bir araya gelmeye, doğanın koynunda yan yana olmaya çok ihtiyacımız var. Zeytin ağaçlarının, çamların ağaçlarının altında uzanmaya, yorgun bedenlerimizi derenin serin sularına bırakmaya, geceleri yıldızları saymaya, ateşin başında türkü söylemeye, börtü böcekleri, çiçekleri, otları, ağaçları, taşları tanımaya, ekmeğimizi bölüşmeye, demli çaylarımızı dostlarımızla paylaşmaya, dere tepe düz gitmeye, doğal temizliği, doğal beslenmeyi, doğal hayatı yaşamaya, kendi dramamızı yaratmaya… Kazdağı ve değerlerini ve bu değerlere yönelen tehditleri uzmanlarından öğrenmeye… Gıda konusunda bildiklerimizi paylaşmaya, bilmediklerimizi öğrenmeye… Ve müziğin coşkusu ve doğanın ritmiyle dans etmeye… Havamıza, suyumuza, toprağımıza, gıdamıza sahip çıkmaya… İşte bu nedenle Ekofest’e tüm dostlarımızı bekliyoruz” diyor.

Festival Programına www.kazdagiekofest.com sitesinden ulaşılabilir.