Kuzey Kıbrıs’ta tarihe şahitlik eden 7 önemli yapı

St Hilarion Kalesi

Kuzey Kıbrıs yurtdışında ekonomik tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihi olmaya devam ediyor. Özellikle ilk defa Türkiye dışına çıkacaklar için konuşulan dil, para birimi gibi temel faktörlerin değişmemesi oldukça büyük avantaj. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne girmek için bırakın vizeyi pasaport bile gerekmiyor. Nüfus cüzdanınızı göstererek ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Giriş için herhangi bir ücret de ödenmiyor.

Öncelikle Kıbrıs’lı Mehmet Bey ile yaptığım ufak yerel söyleşinin videosunu ekliyorum. Kuzey Kıbrıs’ta yaşam ve turizm ile ilgili detaylı bilgileri bu videodan izleyebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’a uçakla ulaşım oldukça rahat. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden direk olarak yaklaşık 2 saatte uçabilirsiniz. Lüks otelleri ile ünlü olan Kuzey Kıbrıs özellikle balayı çiftlerini arasında en popüler tercihlerden biri. Her ne kadar ilk amaç deniz, kum güneş ve rahatlamaya yönelik bir tatil olsa da, tavsiyem programınıza birkaç tarihi ve kültürel gezi de eklemeniz yönünde.

İşte Kuzey Kıbrıs seyahatiniz sırasında görmeden dönmemeniz gereken en orijinal 7 yer!

St Hilarion Kalesi

1. St Hilarion Kalesi

Beşparmak dağlarının kuzeyinde bulunan kalenin tarihi 1100’lü yıllara dayanıyor. Kale ilk zamanlar Filistin’li St Hilarion’un eviymiş ancak ziyaretçiler arttıkça manastıra dönüşmüş. St Hilarion Kalesi Girne merkeze yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunuyor. Tepeden kuş bakışı manzara ve atmosfer gerçekten büyüleyici. Kıbrıs’a ve özellikle Girne’ye gelip burayı görmeden dönmek olmaz.

Girne Kalesi

2. Girne Kalesi

Girne Kalesi Kıbrıs kartpostallarının ve tanıtım afişlerinin çoğunda resmini görebileceğiniz simge yapılardan biri. Kale içinde adanın tarihini ve kültürünü yakından tanıyabilir, kale dışından ise çok güzel fotoğraflar kareleri yakalayabilirsiniz. Özellikle günbatımında Girne Kalesi ve Çevresi oldukça güzel bir manzaraya sahip.

Bellapais Manastırı

3. Bellapais Manastırı

Gotik bir eser olan manastır Selahaddin Eyyubi Kudüs’ü işgal ettiğinde Kıbrıs’a göçen Augustinian mezhebi rahipleri tarafından kullanılmış. Manastırda günümüzde bir konser salonu da var. Etkinlikleri takip edip burada bir organizasyona katılırsanız oldukça farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Selimiye Camii

4. Selimiye Camii

Bu cami Lefkoşa’da yer alıyor. Tarihi 1200’lü yıllara dayanan yapı aslında bir kilise iken 1571’de Osmanlı’nın Kıbrıs’ı fethi ile birlikte camiye dönüştürülmüş ve Selimiye Camii olarak adlandırılmış. Tatilinizi deniz kenarında bir şehirde yapıyorsanız bile havalimanına gitmeden önce veya adaya ilk geldiğinizde Lefkoşa’nın eski şehrine birkaç saat ayırabilirsiniz.

5. Büyük Han

Selimiye Camii’nin hemen çaprazında Büyük Han bulunuyor. Alışveriş yapıp üzerine güzel bir Türk kahvesi içmek burada gelenek olmuş durumda. Han içerisinde yöresel ürünleri inceleyebilir, keyifli sohbetler yapabilirsiniz.

Girne Limanı

6. Girne Limanı

Girne Limanı özellikle akşam yemekleri için güzel bir tercih. Limanın kenarındaki balıkçılardan birinde hem güneş batışını izleyebilir hem de lezzetli ve taze deniz ürünleri deneyebilirsiniz. Liman Girne’nin merkezinde yer alıyor ve ulaşım oldukça kolay. Kıbrıs’a gidip bu limanda en azından ufak bir yürüyüş yapmadan geziniz tamamlanmış sayılmaz.

Mavi Köşk

7. Mavi Köşk

1957 yılında yapılan köş adanın ilginç binalarından biri. İtalyan asıllı bir Rum tarafından inşaa edilmiş. Giriş ücreti yalnızca 3 TL. Binayı özel kılan ev sahibi mafya babasının, o günün şartlarına göre oldukça lüks bir hayat tarzı sürmesi ve ve evi dekore ederken çok ilginç dekorasyonlar ve eşyalar kullanması. Evin bahçesi de oldukça güzel. Turistlerin bu evi görmeye gelmesinin bir diğer sebebi de o yıllarda adada yaşanan zulümleri yansıtması ve tarihe şahitlik etmiş bir yapı olması.

Kıbrıs’ta tarihi yerler dışında koy, plaj ve doğal alanları merak edenleri “Kıbrıs gezilecek yerler: Koylar, plajlar ve doğal yaşam alanları” yazıma bekliyorum. Herkese keyifli geziler!…

Kıbrıs seyahati ile ilgili Turizm Günlüğü’nün önerileri:

Kıbrıs’ta 3 gün, 3 rota, 20 mekan

Kıbrıs’ı keşfetmek isteyenlerin yeni konaklama adresi: Sun Rays

Kıbrıs’ın yeni rotası özel ilgi turizmi