“Misafirlerimiz tur firması gibi bize yeni misafirler yönlendiriyor”

Last Updated on 31 Ağustos 2019 by Turizm Günlüğü

Antalya’nın önde gelen turistik bölgeleri arasında yer alan Kalkan 2019 yılının yaz sezonunu nasıl tamamladı? Kalkan’ı en çok kimler tercih ediyor? Kalkan’da turizmi daha fazla geliştirmek adına neler yapılabilir? Bu soruları Kalkan Kulube Hotel’in Müdürü Süleyman Okan Güven ile görüştük. İşte detaylar…  

Antalya’nın gözde turistik noktalarından bir olan Kalkan’da, denize sıfır konumda konuklarını ağırlayan Kalkan Kulube Hotel’in Müdürü Süleyman Okan Güven ile 2019 yaz sezonunu ve Kalkan turizmini konuştuk. İşte Okan Güven’in değerlendirme ve öngörüleri…

Kalkan Kulube Hotel Süleyman Okan Güven
Kalkan Kulube Hotel Süleyman Okan Güven

Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

İsmim Süleyman Okan Güven. 1 Nisan 1990 tarihinde Muğla’nın Fethiye ilçesinde doğdum, ilk ve orta öğretimimi Kalkan’da tamamladım. Turizm bölgesinde büyüdüğüm için bana turizm hep cazip gelmişti ve eğitim hayatıma turizm bölümünde devam etme kararı aldım. Lise eğitimimi Fethiye Anadolu Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde tamamladıktan sonra Akdeniz Üniversitesi Turizm Otel İşletmeciliği bölümünden mezun oldum sonra ikinci üniversite olarak Anadolu Üniversitesi Konaklama İşletmeciliği bölümünü bitirdim. İş ve eğitim hayatımı birlikte devam ettirdim. 2006 yılında ilk iş deneyimim stajyer olarak Fethiye Ölüdeniz’de oldu. 2008 yılında ise şu an müdürlüğünü yaptığım Kulube Hotel’de işe başladım. İşletmede 2 yıl ön büro departmanında çalıştıktan sonra 3 yıl ön büro müdürlüğünü yaptım. 2014 yılında ise müdürlük görevini üstlendim.

DENİZE SIFIR KONUM, KALKAN’DA KENDİ PLAJI OLAN TEK İŞLETME

Oteliniz hakkında kısa bir bilgi alabilir miyiz?

Kulube Hotel, 1993 yılından beri hizmet veriyor. Konum olarak Kalkan, Kalamar bölgesinin en iyisi diyebilirim, denize sıfır, kendi plajı olan tek işletme aynı zamanda plajımız dışarıdan gelen misafirleri de ağırlamaktadır. Odalarımızın neredeyse tamamı eşsiz Akdeniz manzarasına sahiptir.

İNGİLİZ TURİSTLERİN SAYISINDA YÜZDE 30 ARTIŞ

Kısaca 2019 yılının ilk 7 ayını hem bölge turizmi hem de oteliniz açısından değerlendirebilir misiniz?

Kalkan Bölgesi’nde sezon 6 ay sürmektedir. Genel olarak bu bölgede bulunan işletmeler 1 Mayıs – 31 Ekim tarihleri arasında hizmet veriyor. Bu yıl ilk 4 aylık periyota bakınca geçen seneye göre özelikle İngiliz misafirlerimizin sayısında yüzde 30’luk bir artış olduğu gözlenmekte ve doluluk oranımız her yıl artarak devam etmektedir. Bu yıl birçok sürekli misafirimize yer konusunda yardımcı olamadık çünkü yüksek sezon Temmuz, Ağustos, Eylül ayları neredeyse sezon başlamadan dolmuştu. Bu bölgeye olan talep her yıl artarak devam ediyor, özelikle otelimizde konaklayan misafirlerin tavsiyesi ile çok yoğun bir ilgi oluyor bizler de bu ilgiye en iyi şekilde hizmet vererek tesisimizde konaklayan misafirlerimizin tüm isteklerini karşılamaya gayret ederek onları en iyi şeklide ağırlamaya çalışıyoruz. Bunun da karşılığını alıyoruz gerçekten otelimizde konaklayan misafirlerimiz adeta bir tur firması gibi bize misafirler yönlendiriyorlar.

TURİST PROFİLİNİ ÇEŞİTLENDİRMEK İÇİN NELER YAPILMALI? 

Kalkan’ın turist profilinden bahsedebilir misiniz? Kalkan’ın farklı ülkelerden turistlere hitap etmesi bakımından yapılması gerekenler ve atılması gereken adımlar nelerdir?

Kalkan bölgesini ağırlıklı olarak İngiliz misafirler tercih etmekte lakin artık iç pazarda da gözde bölgelerden bir yer oldu. Özelikle son 4 yıldır yerli misafirlerimizde bu bölgeyi keşfetti ve sayı her yıl katlanarak devam ediyor onun dışında hemen hemen her ülkeden az da olsa ziyaretçi gelmektedir. Farklı ülkelerden daha çok misafir çekebilmek için tur operatörleri ile temasa geçmeli bölge tanıtılmalı turizm fuarlarında daha çok reklam yapılmalı.

EN BÜYÜK EKSİK: ALT YAPI

Kalkan sahip olduğu turizm potansiyelini yeterince kullanabiliyor mu? Bölge turizminin daha iyi bir konuma ulaşması için atılması gereken adımlar sizce nelerdir?

Kalkan sahip olduğu turizm potansiyelini bence yeterince kullanıyor hatta yüksek sezonda kapasitesinin üstüne çıkabiliyor. Bu bölgenin en büyük problemi alt yapı. Böyle nadide bir turizm beldesinin her konuda kendini geliştirmesi gerekiyor. Bölge turizminin daha iyi bir konuma ulaşması için tüm alt yapı sorunlarının giderilmesi gerekmektedir.

Kalkan Kulübe Otel Genel Müdürü Oktay Ünsal: Daha fazla turist için havalimanı istiyoruz!