Rusya’dan sağlık turizmi hamlesi

Rusya Sağlık Bakanı Veronika Skvortsova, yılın ilk yarısında tedavi amacıyla Rusya’ya gelen yabancı ülke vatandaşlarının sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 1.5 kat arttığını açıkladı.

Ocak – Haziran döneminde Rusya’yı 530 bin “sağlık turisti” ziyaret etti. Bakan Skvortsova, 2016 yılında bu sayının sadece 35 bin olduğunu hatırlattı.

Rusya’da yürürlükte olan federal bir proje, sağlık turizmi kapsamında ülkeye gelen yabancı sayısının 2024 yılında 1.2 milyona çıkartılmasını hedefliyor. Ancak Skvortsova, 2024 hedefinin 2019 sonunda yakalanmasının olasılık dahilinde olduğunu söyledi.

UZAKDOĞU ÜLKELERİNDEN ARTIŞ

Turkrus.com’un haberine göre; Bakan Skvortsova ayrıca Çin, Güney Kore ve Japonya gibi ülkelerden gelenlerin sayısında dikkate değer bir artış olduğunu vurguladı. Buna göre, 2016 yılında bu ülkelerden tedavi olmak için Rusya’ya neredeyse hiç kimse gelmezken 2018’de ziyaret edenlerin sayısı 2 bin 300 olarak tespit edildi.

Skvortsova, Rusya’da sunulan tıbbi hizmetlerin batıdaki ve doğudaki ülkelere kıyasla çok daha ucuz olduğunu, bunun da ülkenin sağlık turizminde yakaladığı sıçramada etkisi olduğunu belirtti.