Galataport out; Yenikapı in…

Turizm sektörünün önde gelen temsilcilerinden Cem Polatoğlu; “Karaköy Galaport Limanı önemli sıkıntılar yaratır; çare: Yenikapı Limanı” dedi. İşte ayrıntılar… 

Turizm sektörünün önde gelen temsilcilerinden ve Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Başkan Yardımcısı Cem Polatoğlu; geçtiğimiz günlerde basın lansmanı yapılan Galataport projesi hakkında bir yazı kaleme aldı.

Cem Polatoğlu, Karaköy’de hizmet verecek Galaport kruvaziyer limanının önemli sıkıntı ve sorunlara yol açacağını nedenleriyle sıralayacak; acilen Yenikapı’da yeni bir kruvaziyer limanı yapılması gerektiğini ileri sürdü.

İşte Cem Polatoğlu’nun “Galataport out; Yenikapı in…” başlıklı yazısı: 

—o—

GALATAPORT OUT, YENİKAPI IN…

1856 Kırım Savaşı esnasında ve sonrasında şehirde bir rıhtım yoktu. Müttefik askerleri ve malzemeleri İstanbul’a getiren gemilerden sandallarla tahliye çok zor oluyordu.

Bu ihtiyaçlar nedeniyle Galata Rıhtımı’nın yapımına girişildi.

Daha sonraki dönemlerde bu limana, İstanbul’u ziyaret eden ticari ve turistik gemiler için gümrük eklendi.

Ağırlıklı olarak ticari gemilere hizmet veren limanda en büyük bölümü yolcuya hitap etmeyen antrepolar* alıyordu.

2000’Lİ YILLARDA YAŞANAN DEĞİŞİM

2000’li yıllarda dünyadaki kruvaziyer yani gemi turlarındaki artış Türkiye’ye de olumlu yansıyınca gelen yolcu gemilerini pek uygun olmasa da Karaköy Limanı’nda ağırlamaya başladık.

Bu bağlamda limanın iyileştirilmesi ve yenilenmesi aşamasına gelindi. Galataport olarak da bilinen Karaköy’den Tophane’ye kadar uzanan 1.200 metrelik sahil şeridine sahip olan Salıpazarı’nda yer alan kruvaziyer limanının özelleştirme ihalesini ilk olarak 2005 yılında Sami Ofer 4 milyar 300 milyon dolarlık teklifle kazandı.

Çeşitli sebeplerle iptal edilen bu ihale daha sonra 702 milyon dolarla Doğuş Grubu’nda kaldı. Şartnamede bulunan 49 yıllık kullanım hakkı 30 yıl olarak değiştirildi.

Boğazın girişinde en önemli mevkiye sahip olan bu 1.200 metrelik sahil şeridi artık turist gemilerine hizmet edecek. Ancak biz turizmciler bu projeye ilk itirazımızı daha o günlerde yetkililere iletmiştik.

KARAKÖY’E GELEN GEMİLER SORUN YARATIR

Ne sorunlar yaratır?

  • Her biri yüz bin tonun üzerindeki bu gemiler Boğaz trafiğini engeller
  • Limana yanaşırken ve limandan ayrılırken çok büyük tehlikeler yaratır
  • Zaten keşmekeş olan Karaköy kara trafiğini felç eder. Gün içerisinde üç otobüsün trafiği felç ettiği Karaköy’de, yolcu sayısı 5 binlere varan üç gemi yanaşsa 300’ü aşkın otobüsle aynı gün nasıl servis verilecektir? Bu bir muammadır.
  • Bunların dışında bu gemilere servis verecek olan yakıt tankerleri, her türlü ikmal, gıda ve temizlik malzemesi getiren onlarca kamyon da trafiğe karışınca, Karaköy’de hatta İstanbul’da hayatın duracağını… Turistin 3-5 saatte Sultanahmet’e ulaşıp; gelebileceğini hesap etmek çok güç olmasa gerek.

ÇARE YENİKAPI

Evet…

Çözüm net.

Çare: Yenikapı’da yeni bir kurvaziyer limanı yapılmasıdır.

Yenikapı’nın, hem lokasyonu açışından şehir trafiğinden uzak ve tarihi yarım adanın tam dibinde olması; Kapalıçarşı, Sultanahmet ve müzelere neredeyse yürüyüş mesafesinde olması önemlidir.

Üstelik Yenikapı 3-5 gemiden çok daha fazlasını ağırlayabilir. Aklın yolu birdir. Yetkililerin vakit geçmeden Yenikapı ihalesini açmaları elzemdir.


*Antrepo: Fransızca’dan dilimize geçmiş bir kelimedir. Kelime anlamı, gümrüklere gelen ticari eşyanın konulduğu, korunduğu yer, ardiyedir.