Thomas Cook krizi Almanya’yı nasıl etkiliyor?

Magic Tours’un sahibi Mehmet Demir
Magic Tours’un sahibi Mehmet Demir

Last Updated on 24 Eylül 2019 by Turizm Günlüğü

İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un iflası birçok ülkede yüz binlerce turisti etkilemeye devam ederken, Almanya’da resmi olarak ‘iflas’ bildirimi yapılmadığı için sigorta henüz devreye giremediğinden acenteler zor günler geçiriyor. Dinslaken merkezli Türk kökenli seyahat acentesi Magic Tours’un sahibi Mehmet Demir, bir kriz masası kurduklarını, son 48 saattir uyumadan mağdur olan Alman turistlerin ülkesine dönmesi için çalıştıklarını bildirdi.

Son üç aydır Thomas Cook’tan ödeme alamadıklarını belirten Mehmet Demir, bu sürecin geleceği noktayı tahmin ettiklerini kaydederek, “Bizi oyaladılar” dedi. Thomas Cook’un Almanya bölgesindeki sigorta şirketiyle yakın temasta oldukları bilgisini veren Demir, henüz resmi iflas bildirimi söz konusu olmadığı için müşterilerin zararlarının karşılanamadığını aktardı.

ZARARI CEBİMİZDEN ÖDÜYORUZ

Demir, “Sigortanın ne zaman devreye gireceğine dair net bilgi yok. Hala iflas resmi olarak geçerli değil. Dolayısıyla müşterilerin zararlarını biz karşılamak durumunda kaldık. Müşterilerimizi sorunsuz ülkelerine geri getirmek için ödemeleri kendi cebimizden yapıyoruz. Magic Tours olarak şu ana kadar 70-100 bin Euro arası ödeme yapmış durumdayız” dedi.

EN FAZLA MAĞDURİYETİMİZ MAYORKA’DA

Mehmet Demir şöyle devam etti: “Tunus’ta Alman turistlerimizi kapının önüne koydular. Mayorka’da hiç hoş olmayan şekilde otellerden çıkarılıp cep telefonuna bile el konulan müşterilerimiz oldu. Merkez ofisimizde 15 kişilik bir kriz masası oluşturduk, 48 saattir uyumadan müşterilerimizin mağduriyetini önlemek için çalışıyoruz. Almanlar panikte. 30 yıllık bir şirket olarak müşterilerimizi asla mağdur etmeyiz. İyi günlerinde nasıl yanlarındaysak, şimdi de bırakmayacağız”.

TÜRK BAKAN ALMANYA’YA ÖRNEK OLSUN

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un konuyla ilgili yaptığı açıklamayı takdirle karşıladıklarını, Türkiye’de zarar gören işletmeler için acil bir kredi çalışması hazırlanabileceğini söylemesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Mehmet Demir şunları ifade etti: “Thomas Cook krizi başladığında Almanya Başbakanı New York gezisine çıktı. Konuyla ilgili Alman mercilerden sağlıklı bilgilendirme yok. Kendi vatandaşlarının mağdur olmaması için ne yapacaklar bilmiyoruz. Halen tatilde olan Alman müşterilerimize sağlıklı bilgi veremiyoruz. Türkiye’deki gibi Turizm Bakanlığı devrede değil. Sayın Ersoy’un konuyla ilgili destek açıklaması Avrupa’daki meslektaşlarına örnek olmalı”.

Türkiye’de tatil yapan Thomas Cook müşterilerinin sorunsuz bir şekilde Almanya’ya dönmesinin turizm açısından güzel bir ‘prestij’ olacağını da savunan Demir, Almanların gözünde Türkiye’nin değerinin daha da artacağını iddia etti.

EN ÇOK KÜÇÜK ACENTELER ETKİLENECEK

Almanya’da Thomas Cook iflasının turizmcileri zora soktuğunu, özellikle küçük acentelerin çok etkilendiğini anlatan Demir, meblağın çok yüksek olmasından dolayı zararın hepsinin karşılanamayacağı korkusunun hakim olduğunu anlattı.

Bu iflastan kaç Alman turistin etkilendiğine ilişkin rakamların havada uçtuğunu da belirten Demir, sigorta şirketiyle yakın temasta olduklarını asıl sayının onlardan gelecek bilgiyle anlaşılabileceğini ifade etti.

Magic Tours Sahibi Mehmet Demir, son olarak sadece kendi firmasının yurt dışında 2 bin 677 müşterisinin mağdur olduğunu, ülkelerine geri dönmeleri için çalışma yürüttüklerini belirterek; Thomas Cook’un iflasıyla Almanya’da 140 bin turistin mağdur olduğunu bu 140 bin kişinin uçuşlarının % 95’inin Thomas Cook’un havayolu şirketi Condor tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Bakan Ersoy’dan Thomas Cook açıklaması: Paket tur turizminin dışına da çıkmalıyız