Okullar tatil olduğunda ailecek gidebileceğiniz rotalar

Last Updated on 25 Eylül 2019 by Turizm Günlüğü

Eylül ayıyla birlikte yeni eğitim öğretim dönemi de başladı. Bu yıl öğrenciler ilk defa sömestr ve yaz tatili dışında iki tatil daha yapacak. İşte ebeveynler ve öğrenciler için yeni eğitim döneminde tatillerini geçirebilecekleri alternatif yerler.

2019 – 2020 Eğitim Öğretim döneminde bu yıl öğrenciler ilk defa sömestr ve yaz tatili dışında iki tatil daha yapacak. Bu da anne ve babalar için tatil programlarının değişmesi anlamına geliyor. Yeni dönemde hangi tatiller olacak? Bu tatiller için ne tür programlar yapılabilir?

Türkiye’nin en büyük uçak bileti sitesi Enuygun.com, ebeveynler ve öğrenciler için yeni eğitim döneminde hem tatillerin hem de gidilebilecek yerlerin listesini hazırladı.

İlk tatil Kasım’da

Bu yıl öğrenciler için ilk uzun tatil kasım ayında yapılacak. 18 – 22 Kasım tarihleri arasında öğrenciler bir haftalık tatil yapacak. Kasım ayı için bir tatil programı yapmak isteyenler sonbaharın doğal güzelliklerini görmek için Abant, Yedigöller, Bolu, Artvin, Borçka gibi yerlerde tatil yapabilir. İstanbul’da yaşayıp çocukları ile günübirlik yerlere gitmek isteyenler ise Abant ve çevresini tercih edebilir.

#TGilekeşfet önerisi: Haftanın rotası: Abant & Gölcük & Yedigöller yazısı için tıklayın.

Sömestr tatili 17 Ocak’ta başlıyor

17 Ocak tarihinde sömestr tatili başlayacak ve 3 Şubat’ta sona erecek. Kayak yapmaktan hoşlananlar için ideal olan bu dönemde Uludağ ve Kartalkaya gibi popüler kayak merkezlerine alternatif olarak Erzurum Palandöken veya Kayseri Erciyes pistleri öne çıkıyor. Yurt dışında ise Balkanlardaki kayak merkezlerinin de fiyatları uygun, üstelik birçoğuna vizesiz de gidilebiliyor. Sömestr tatili için Kars tren turu da farklı bir alternatif olarak dikkat çekiyor.

#TGilekeşfet önerisi: Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen 10 kayak merkezi yazısı için tıklayın.

Nisan ayı yeni yerler görmek için harika bir zaman

Öğrencileri, ikinci dönemde Nisan ayında güzel bir tatil bekliyor. 6 – 10 Nisan tarihleri yeni yerler keşfetmek için harika bir zaman olarak değerlendirilebilir. Bu dönemde, gerek hava sıcaklığı gerekse fiyatlar yaz aylarına göre daha düşük oluyor. İtalya, İspanya ya da Fransa turuna da gidilebilir. Yeşille doyasıya bir tatil arayanlar için de Karadeniz kıyıları tercih edilebilir.

Zamanı ya da bütçeyi daha uzak tatil yapmaya elverişli olmayanlar için günübirlik ya da bir gece konaklama geziler de yapılabilir. Eskişehir, Bursa, Edirne, Amasra, Safranbolu, Mardin, Pamukkale gibi yerler gezilebilir. Öğrenciler 11 hafta sürecek yaz tatiline 19 Haziran 2020 tarihinde girecek.

#TGilekeşfet önerisi: Türkiye’nin keşfedilmeyi bekleyen en güzel 10 köyü yazısı için tıklayın.

İşte yeni eğitim öğretim döneminin tatil günleri

Kasım Tatili

18-22 Kasım (15 Kasım Cuma’dan 25 Kasım Pazartesi’ye kadar)

Sömestr Tatili

20-31 Ocak 2020 (17 Ocak Cuma’dan Şubat Pazartesi’ye kadar)

Nisan Tatili

6-10 Nisan 2020 (3 Nisan Cuma’dan 13 Nisan Pazartesi’ye kadar)

Yaz Tatili

Yaz tatili 19 Haziran 2020 tarihinde başlıyor