2020 yılında popüler destinasyonlar ve hikayeleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Eski Genel Müdürü İrfan Önal, 2020 yılının en gözde destinasyonlarını, bu destinasyonların öne çıkan ve ortak özelliklerini ve izledikleri tanıtım stratejilerini ele aldığı bir makale yayımladı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Eski Genel Müdürü İrfan Önal, kendi blog‘unda “2020 Yılında Popüler Destinasyonlar ve Hikayeleri” başlıklı bir makale yayımladı. İrfan Önal bu yazısında bu destinasyonların ortak noktalarını ele alırken; destinasyon tanıtımlarında izlenmesi gereken strateji ve yöntemler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Önal, turizm iletişiminde “odaklanma” ve “süreklilik” unsurlarının önemine dikkat çekti.

—O—

2020 YILINDA POPÜLER DESTİNASYONLAR VE HİKAYELERİ

Turizm motivasyonları, karbon emisyonunu düşürecek politikalar, doğayı koruyacak inisiyatifler ve organizasyonlar, lokantalar, bisiklet rotaları, kültürel yapılar, mimari, spor takımları, uluslararası bir organizasyona (kültür, sanat veya spor) ev sahipliği, UNESCO listesindeki varlıklar, doğal yaşam, mutfak kültürü, şarap bağları, ormanlar, köyler, yeşil tepeler, tematik organizasyonlar, doğal güzellikler, bisiklet kullanıcıları ve yayalara açık kamu alanları, dağ tırmanışları, yürüyüş yolları, dans, eğlence…

AIRBNB 2020 YILININ 20 POPÜLER DESTİNASYONU AÇIKLADI

Yaşadığımız zamanın turizm sektöründeki yansımasını doğru yakalamış bir girişim olan Airbnb geçtiğimiz günlerde internet ortamındaki yıllık verileri kullanarak insanların seyahat ettikleri destinasyonlarla ilgili akımları değerlendirdi ve 2020 yılında popüler olan 20 destinasyonu açıkladı.

Burada dikkati çeken konu ise insanların bu destinasyonları seçerken hareket ettikleri motivasyonlar ve turizm trendleri oldu.

ANA EĞİLİM: SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM

Listeye şöyle bir baktığımızda şimdi ve gelecekte turizm sektörünün hangi noktada olduğunu ve nereye gideceğini anlamak için uzman olmaya da gerek yok. Ana eğilim tabii ki “sürdürülebilir turizm” faaliyetleri ve buna göre oluşturulmuş stratejiler, alt yapılar ve davranışlar.

Bir diğer önemli konu: Kültür… Eşsiz, sizi diğerlerinden farklı kılan ve koruyarak yaşattığınız maddi ve manevi kültürel varlıklarınız.

Ve popüler organizasyonlar… Ulusal ve uluslararası kültür, sanat, spor organizasyonları…

Listedeki destinasyonlar ve bulunduğu ülkeler ise şöyle:

Birleşik Devletler (Milwaukee, Cape Caneveral, Eugene), İspanya (Bilbao), Tayland (Buriram), Avustralya (Sunburry), Romanya, Çin (Xi’an), Lüksemburg, Meksika (Guadalajara), Vanuatu, Kolombiya (Cali), İskoçya (Aberdeen), Kanada (Courtenay), Brezilya (Ubatuba), Fransa (Les Contamines-Montjoie), Japonya (Tokyo), Hindistan (Kerela), Kenya (Malindi) ve Hollanda (Maastricht)

POPÜLER DESTİNASYONLARIN ORTAK NOKTASI

Görüldüğü gibi çok farklı kıta, kültür ve ekonomik seviyede ülkeler. Ancak bu destinasyonların ortak noktaları ise günümüz insanının seyahat ve turizm ile ilgili istek ve ihtiyaçlarını iyi tahlil etmeleri ve alt yapılarını buna göre geliştirmeleridir.

Nedir bu istekler, ihtiyaçlar ve öne çıkan politikalar?

Sıralarsak (listedeki destinasyonların öne çıkan özellikleri): Karbon emisyonunu düşürecek politikalar, doğayı koruyacak inisiyatifler ve organizasyonlar, lokantalar, bisiklet rotaları, kültürel yapılar, mimari, spor takımları, uluslararası bir organizasyona (kültür, sanat veya spor) ev sahipliği, UNESCO listesindeki varlıklar, doğal yaşam, mutfak kültürü, şarap bağları, ormanlar, köyler, yeşil tepeler, tematik organizasyonlar, doğal güzellikler, bisiklet kullanıcıları ve yayalara açık kamu alanları, dağ tırmanışları, yürüyüş yolları, dans, eğlence.

Bu eğilimlerin ortak yanının doğaya saygı ve insanın deneyim yaşaması, etkileşme arzusu olduğunu görüyoruz.

BİR YERİN MARKALAŞMASINA GİDEN YOL

Tabii, bu destinasyonların geliştirdikleri yaklaşımları artık özümsediklerini, hem kendi insanları hem de ziyaretçileri için yaşam biçimine dönüştürdüklerini söylemek lazım. Bunun iletişimi ise sadece odaklanma ve doğru kanallarda doğru hedef kitlelerle hikâyenizi buluşturmaktan geçiyor ki bu da o yerin markalaşmasına giden yolu oluşturuyor.

POPÜLER DESTİNASYONLARIN ÖZELLİKLERİ

Benim en çok dikkatimi çeken bazı destinasyonları ve özelliklerini de sizlerle paylaşmak isterim.

  • Mesela listede “Terrakotta Askerleri” ve eşsiz mutfağıyla ünlü Xi’an/Çin, 2020 yılında yeni bir turizm programı yürürlüğe koyup şehirde 30 gece rotası düzenleyecek.
  • Bir diğeri, Birleşik Devletlerin kuzey batısında yer alan Eugene, 2020’de karbon emisyonunu nötrleyerek çevre dostu turistleri çağırıyor.
  • Tokyo ise toplu taşıma kültürünü ve düşük emisyonlu araçları destekleyen politikalar uygulamakta.
  • Kenya/Malindi destinasyonu ise bir koruma inisiyatifi olarak 2021’e kadar 2 milyar ağaç dikileceğini açıklamış.

Bu destinasyonların belirgin ve farklılaşmış özellikleriyle markalaştıklarını da unutmayalım.

Buradan geleceğimiz nokta şu:

Bizde de turizm çok konuşulan konular arasındadır ve son zamanlarda büyük bir tur operatörünün iflası ile kendimize tekrar “Biz ne yapıyoruz?” sorusunu sorar olduk.

Hâlbuki dijitalleşme ve yeni turist davranışlarını tahlil eden ve buna yönelik yatırımlar yapılmasını sağlayacak politikaları ise her dönem (öne çıkan konular farklılaşmakla birlikte) konuşa geldik.

Bütün bu konularda yerel yönetimlerin ne büyük görevleri olduğu, merkezi ulusal turizm örgütünün strateji üretmesinin hayati önemi, sektör ve sivil toplum kuruluşlarının sorumlu ve etkin varlıkları, nihayetinde de bir turizm ülkesi olmanın önemi açıkça görülüyor.

Tanıtım ve iletişime de değinecek olursak; turizm iletişiminde odaklanma ve süreklilik çok önemlidir. Hikâyenizi bulup doğru iletişimini yapmak sizi eşsiz kılacaktır.

TEMATİK YILLARIN ÖNEMİ

Ülkemiz açısından değerlendirecek olursak, özellikle 2018 Troya Yılı ile başlayan ve 2019 Göbeklitepe Yılı ile sürdürülen “tematik yıllar” yaklaşımının odaklandığımız konu ve destinasyonun iletişimine çok yardımcı olduğu açıktır.

Time Dergisi bu iletişimin neticesinde Troya Müzesi’ni 2019 yılının görülmesi gereken 100 destinasyon listesine almıştır. Bu yaklaşımın desteklenmesi tanıtım alanında bizi doğru bir yola götürecek, farklı destinasyon ve ürünlerimiz için de örnek olacaktır.

YEREL YÖNETİMLERE DÜŞEN GÖREVLER

Ayrıca zaman geçirmeden ülkemizdeki yerel yönetimlerin coğrafyalarının değerlerini bulup, işleyip evrensel değerler ve doğa ile barışık yaklaşımlar çerçevesinde harekete geçmeleri, enformasyon teknolojilerine yatırım yapmaları ve turizm sektörümüzün de bu anlayış içinde ekonomik faaliyetlerini sürdürmesi, ürünler geliştirmesi ve bunları ziyaretçileriyle buluşturması ülkemizi özel bir turizm ülkesi kılacaktır.

İrfan ÖNAL

irfanonal.blogspot.com

Destinasyon (yer) markalamanın basit prensipleri