2020’de pasaport harç bedeli 1100 TL’nin üzerine çıkabilir!

Bugün TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayı enflasyonuyla netlik kazanan bir başka konu da vergi, harç ve cezalara uygulanacak zam miktarı oldu. Buna göre motorlu taşıtlar vergisi (MTV), pasaport (hususi ve hizmet hariç) ve ehliyet harçları ile trafik cezaları başta olmak üzere vergi, harç ve cezalar yüzde 22,58 artacak.

2020 yılında hangi vergiler, harç ve cezaların yüzde 22.58’lik yeniden değerleme oranında, hangilerinin daha düşük oranda artırılacağı konusu ise Cumhurbaşkanlığı kararları ve tebliğler ile belirlenecek.

Şayet harçlar yeniden değerleme oranında artırılırsa harç bedelinden muaf olan hususi ve hizmet damgalılar hariç pasaportlarda ise 10 yıllık pasaportun harç bedeli 1158,50 TL olacak.

Yeniden değerleme oranıyla ilgili açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkili, Ekim ayı enflasyon rakamları sonrası kamuoyuna yansıyan yüzde 22.58’lik oranın yasada öngörülen artış oranı olduğunu ancak uygulanacak rakamların Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenebileceğini vurguladı. Yani yeniden değerleme oranı ilgili tutarlar da gerekli durumlar, bütçe ve enflasyon hedefleri göz önünde bulundurularak Cumhurbaşkanı kararı ile kamuoyuyla paylaşılacak.

Yılbaşında pasaport harcı ne kadar olacak?