Yeşil ve Gri Pasaport sahipleri AB’ye giriş izni almadan giremeyecek

Avrupa Parlemento’sunun duyurusuna göre; 2020 yılında Avrupa ülkelerinden birine seyahat etmek isteyen Yeşil ve Gri Pasaport Sahibi Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde ETIAS Sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları zorunlu tutulacaktır.

ETIAS – Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi

Avrupa Ülkeleri’ne vizesiz seyahat etme özgürlüğüne sahip vatandaşları için bugün itibari ile alınan karar gereğince vizesiz seyahat etme kısıtlaması getirilmiş olup, Avrupa seyahati için vizeden muaf tutulan kişilerin de seyahatleri öncesinde ilgili ülkeye giriş izni almaları gerekli olacaktır.

UYGULAMA 2020 YILINDA UYGULANMAYA BAŞLAYACAK

Vizesiz seyahat hakları alınan karar gereğince kısıtlanırken, Avrupa Parlemento’sunun duyurusuna göre; 2020 yılında Avrupa ülkelerinden birine seyahat etmek isteyen Yeşil ve Gri Pasaport Sahibi Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde ETIAS Sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları zorunlu tutulacaktır.

HARÇ BEDELİ ÖDENECEK

Yapılan kayıt işlemi sırasında, yolcuların giriş izni alabilmek için belirli bir miktar harç bedeli ödemeleri bildirilmiştir.

SEYAHAT İZNİ ALMAK GEREKLİ HALE GELDİ

18 yaş altı ve 70 yaş üzeri yolcular, ilgili harç bedelinden muaf tutulacaktır. Bu uygulama ile Yeşil ve Gri Pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize muafiyet hakları saklı tutulup yalnızca Avrupa’ya giriş esnasında seyahat izni almaları sağlanacaktır.

Vize muafiyet prosedürleri ve vizesiz konaklama gün sayısı ile ilgili güncel bir bilgi paylaşılmamıştır.

Avrupa’ya seyahat etmek isteyen Yeşil ve Gri Pasaport Sahibi Türk Vatandaşlarına verilen giriş izni süresi yeni alınan karara bağlı olarak 3 yıl geçerliliğini koruyacaktır.

ETIAS SİSTEMİ NEDİR?

ETIAS’ın açılımı Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi’dir. Schengen Bölgesine girmek için vizeye ihtiyaç duymayan ülkelerden ziyaretçilere izin verip onları takip eden tamamen elektronik bir sistemdir. Bir şekilde, benzer bir maksada hizmet eden ABD Seyahat Onayı Elektronik Sistemine benzemektedir. ETIAS’ı geçmeye yönelik yasal prosedürler 2016 yılında başladı ve sistemin 2021 itibariyle yerini alması bekleniyor.

ETIAS, başvuran kişinin herhangi bir Schengen Bölgesi ülkesine girmesine izin verilip verilemeyeceğini tespit etmek amacıyla her başvuran için ayrıntılı bir güvenlik kontrolü gerçekleştirecektir. AB’de seyahat maksatlarıyla 90 güne kadar vizesiz ülkelerin vatandaşları vize başvurusu için uzun bir süreçten geçmesine gerek yoktur, ETIAS, bu kişilerin bir güvenlik tehdidi olmadığını garantileyecektir. Bu seyahat yetkilendirme sistemi, Schengen ülkelerine girmenin kendileri için güvenli olup olmadığını tespit etmek amacıyla ziyaretçilerle ilgili gerekli bilgileri toplayacak, takip edecek ve güncelleyecektir.

ETIAS, iş ve turizm maksatlarıyla kullanılmasının yanı sıra, insanların sağlık ve transit geçiş nedenleriyle Schengen ülkelerini ziyaret etmelerine de izin verecektir. Ayrıca, Schengen vizesiz olan tüm ülkeler için zorunlu olacaktır.