Acentalar FIT seyahatlerden pay kapmak için neler yapmalı?

Exp-Ert DMC Kurucusu Kemal Ertem, günümüzde tüketici talep ve isteklerinin çok hızlı değişim gösterdiğine dikkat çekerek; acentaların FIT seyahatlerden pay kapması için dinamik tur paketleri hazırlamaları gerektiğine dikkat çekti.

Uzakrota Travel Summit 2019’un öğleden sonraki Neredekal.com salonunda düzenlenen “FIT Seyahatin Yükselişi: Yeni Nesil Seyahat Acentaları ve Son Kullanıcı” başlıklı oturumun moderatörlüğünü İstanbul Turist Rehberleri Odası Başkanı Sedat Bornovalı üstlendi.

Bu oturumun konuşmacıları arasında ise Tatilbudur.com Outgoing Direktörü Cihan Saray, BTB Tours Başkanı Salih Gözcü ve Exp-Ert DMC Kurucusu Kemal Ertem yer aldı.

İstanbul Turist Rehberleri Odası Başkanı Sedat Bornovalı

Oturumun açılışında Moderatör Sedat Bornovalı, FIT (Foreign Independent Travel) seyahatlerin yükselişine dikkat çekerek konuşmacılara; birçok araştırma ve genel kanı doğrultusunda seyahat edenler arasında % 65’lik bir kesimin seyahat acentalarını tercih etmediklerini kendi imkanlarıyla ve dijital platformları tercih ettiklerini hatırlatarak; bunun nedenlerini sordu.

CİHAN SARAY: %65’E İNTERNET VE DİJİTAL KANALLARLA ULAŞMALIYIZ

Moderatör Sedat Bornovalı’nın bu oranın ortaya çıkmasında fiyat unsurunun ne kadar önemli olduğunu sormasının üzerine Tatilbudur.com Outgoing Direktörü Cihan Saray, bu konunun tek nedeninin maliyet olmadığını; bunun nedenlerinden birisinin de internette yaşanan gelişmeler sonrasında Türkiye’deki acenta ve tur operatörlerinin bu alandaki yenilikleri, trendleri biraz sonradan yakalayıp, müşterilerine kes-kopyala-yapıştır programlar sunmasında yattığını, tüketicilere daha fazla internet kanalıyla ulaşılmaya çalışılması gerektiğini belirtti.

Türkiye’deki stratejinin değişmesi gerektiğini düşünenlerden olduğunu belirten Cihan Saray; “Hedef kitlemizi çok iyi tanımalıyız, % 65 oranındaki kişilere internet kanalıyla ulaşmaya çalışmalıyız” dedi.

KEMAL ERTEM: DİNAMİK TUR PROGRAMLARI TASARLAMALIYIZ

Exp-Ert DMC Kurucusu Kemal Ertem, teknoloji alanında yaşanan gelişmeler nedeniyle günümüzde dönüşüm ve değişim süreçlerinin çok hızlı bir şekilde gerçekleştiğini, bunun da hızlı tüketime yol açtığına dikkat çekerek konuşmasını başladı.

Bu sürecin uzun bir süre daha devam edeceğini öne süren Kemal Ertem; “90’larda müşteriye sunulan tur paketleri 2000’li yılların başına kadar gelmişken; 2000’li yılların başında hazırlanan tur paketlerini 2015 – 2016 yıllarında değiştirmek zorunda kaldık.

“SEYAHAT ACENTASINI TERCİH ETMEYENLER HER DÖNEMDE OLACAKTIR”

Yeni yazdığımız tur paketlerine yeni bir şey eklemeye çalışıyoruz. Neden? Özellikle yurt dışına giden yolcular bilinçli yolcular; hangi markanın hangi tur paketinin neyi içerdiğini biliyor. Bu seyahat paketlerindeki farklılıkları katma değer haline döndürebildiğimiz sürece tüketici seyahat acentasını tercih eder. Seyahat acentasını tercih etmeyenler her dönemde olacaktır. % 65’lik kesimden pay kapmak için yapmamız gerekenlerden biri de budur” açıklamalarında bulundu.

“ACENTALAR VE OPERATÖRLER SATIŞ VE CALL CENTER PERSONELLERİNİN EĞİTİMİNE ÖNEM VERMELİ”

Acenta bürolarındaki ve call center’larda görev alan satış personelinin eğitimlerine önem verilmesi gerektiğini ifade eden Kemal Ertem; “bu personel tur paketinde nelerin yer aldığını, alan kişinin hangi deneyimleri yaşayacağını çok iyi bilip, tur paketlerinin yaratacağı farkı çok iyi anlatmalı. Yoksa insanlar her zaman başının çaresini internette aramaya devam edecektir” dedi.

SALİH GÖZCÜ: DUBAİ ÖRNEĞİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALIYIZ

BTB Tours Başkanı Salih Gözcü, ise ağırlıklı olarak Dubai destinasyonuna yönelik operasyonlar düzenleyen firmanın yöneticisi olarak; Dubai örneğinde yaşananları aktardı.

Salih Gözcü, Dubai’nin 40 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen turizmi en iyi yöneten ülkeler arasında yer aldığına dikkat çekerek; “turizmi dinamik tutmak için sürekli bir aktivite yaratıyorlar; Burj Khalifa’yı yaptılar. Buraya çıkan sayısı yılda 7 milyon kişi. Şimdi 2021’de daha yükseğini açacaklar. Disneyland örneğinden yola çıkarak Legoland’ı açtılar. 2020’de Expo var. Ben İstanbul’a gelsem 20 sene önce de aynı yerler söz konusuydu bugün de… Dubai her sene bir şeyler katıyor” ifadelerinde bulundu.