Turizmci 2020’de Asya pazarına odaklanacak

Turizm gelirlerini artırmak amacıyla 2020 yılında kişisel harcaması yüksek Asyalı turistlere yönelik yeni adımlar atılacak.

Turizm sektörü 2019 yılını ziyaretçi rekorlarıyla kapatıyor. Turist sayısı anlamında dipten dönen sektör, gelirlerini artıramamaktan şikayetçiyken, konaklama vergisi ve katkı payı şoku da yaşadı.

Her şeye rağmen yeni yıla umutla girdiklerini belirten sektör temsilcileri, fiyat ve doluluğu artırmanın başka yolları için çalıştıklarını kaydetti.

2020’NİN EN BÜYÜK GÜNDEMİ

Sektöre göre, 2020’nin en büyük gündemi, paket turların ağırlığını bireysel turiste bırakması olacak. Turizmciler bunun için en büyük potansiyelin Çin ve Hindistan’da bulunduğunun altını çizerek, bu pazara odaklanacaklarını belirtiyorlar.

HEDEF ASYA PAZARLARI

Dünya Gazetesi’nden Selenay Yağcı’nın haberine göre; 2019’u geride bırakırken son resmi rakamlara göre en fazla artış yaşanan pazarlardan biri yüzde 59 artışla Hindistan. 2020’de artışın devam etmesi beklenirken, Hindistan pazarı için en büyük sorun, ulaşım ve vize sorunlarının çözülmesi.

ÇİNLİ TURİSTE ULAŞMADA YAŞANAN SIKINTILAR

Çinli turist için ulaşım ve ödeme sistemleri gibi meselelerde çalışmalar devam ediyor. Sektör; Japonya ve Güney Kore gibi Asyalı ülkelerdeki potansiyelden yararlanmak adına da adımlar atıyor. Yeni yılda Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerle uçuş sayısı artacak ve bu pazarlarda tanıtımlar yapılacak.

ASYA’DAN UÇUŞLAR ARTACAK

Türkiye, Çin, Japonya, Hindistan ve Güney Kore ile karşılıklı ek slot taahhütleri yapıyor. Seferler artacak.

Japonya ile karşılıklı uçuşlar Nisan 2020 itibarıyla, ANA Japon Havayolu’nun da devreye girmesiyle birlikte haftalık 7’den 20’ye çıkıyor.

Güney Kore ile karşılıklı uçuşlar haftada 22 olarak gerçekleştiriliyor.

THY İstanbul’dan Pekin, Şangay, Guangco ve Taipei’ye haftada 7, Hong Kong’a haftada 6, Southern China Airlines Pekin ve Wuhan’dan İstanbul’a haftada 3, Sichuan Airlines Çengdu’dan İstanbul’a haftada 3 direkt uçuş düzenliyor. Bakanlık bu uçuşlardaki ve 2020’de artacak yeni kapasiteyi baz alarak aşamalı şekilde pazarlardaki tanıtımı artıracak.

BİR DİĞER HEDEF MÜNFERİT REZERVASYONLARI ARTIRMAK

2020’de turizmde en büyük hedeflerden biri, münferit rezervasyon kapasitesini artırarak Y ve Z kuşağının da taleplerini karşılamak. Diğeri ise mevcutta Marmara Bölgesi’nde yüzde 30, Ege Bölgesi’nde yüzde 65, Akdeniz Bölgesi’nde yüzde 85 olan paket tur oranlarını, yüzde 15-60 bandına çekmek.

OSMAN AYIK: YENİ NESİL TURİSTİ TÜRKİYE’YE ÇEKMELİYİZ

Türkiye Otelciler Federasyonu eski başkanı turizmci Osman Ayık, 2020’de turizm sektörünün kaderini belirleyecek stratejiyi “Çin ve Hindistan pazarından gelen turist sayısının artırmanın yanında paket tur ve bireysel seyahat ağırlığının değiştirilmesi için atılan adımlar belirleyici olacak” şeklinde açıklıyor.

Dünya turizminin bireysel seyahate kaydığını ifade eden Ayık, “Biz bu yeni nesil gezginleri Türkiye’ye getirebilirsek, ortalama geceleme ve kişi başına harcama gibi toplam geliri direkt etkileyen alanlarda artışlar sağlarız” diye konuştu.

“BU ŞEKİLDE DEVAM EDERSE SAYI ARTAR AMA GELİR YERİNDE SAYMAYA DEVAM EDER”

Ayık, “Orta Avrupa, Hollanda, Almanya, Rusya şu anda ağırlıklı olarak paket tur pazarı. Bunlar çoğunlukla deniz-kum tatiline geliyor. Çin ve Hindistan da şu an ağırlıklı olarak paket tur pazarı. Bunlar da daha çok tarih, doğa turizmi gibi alternatif alanlara geliyor. Bu şekilde devam ederse sayı artar ama gelir yerinde saymaya devam eder. Bizim bireysel seyahat eden turisti de ülkeye çekmemiz gerek” diye konuştu.

“SAFRANBOLU GİBİ DESTİNASYONLARI ARTIRMALIYIZ”

Ayık, Türkiye’nin Safranbolu gibi destinasyonların örneğini çoğaltıp, tanıtımla vitrine koyarsa turistin kendi planını kendi yaparak gelmesine de zemin hazırlanacağını savundu.

Bunun da kendiliğinden turizm gelirini artıracağını açıklayan Ayık, şöyle anlattı: “Lavanta, gül bahçeleri, Trakya’da şarap, Trilye’de balık alternatifleri çoğaltırsak, geceleme de artar. Şimdi ortalama geceleme 3 gün. Paket turlarda 8 güne çıkıyor. Bu 3 günü 4 güne çıkarırsak, kişi başına harcamada 650 dolardan 860 dolara yükselir.”

YAKUP DİNLER: VİZE EN KRİTİK KONU

2020’nin daha iyi olacağını tahmin ettiklerini söyleyen Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler, “Çin iyi gidiyordu. Hindistan eklendi. İlaveten ABD, Japonya’da artışlar var” dedi.

Uçak sorunu çözülürse Hindistan pazarının 1 milyonu görebileceğini belirten Dinler, “Vize kaldırılırsa daha fazla Hintli turist gelir” dedi. Dinler, Çin pazarında 1 milyona ulaşmak için ise uçakların İstanbul’a alternatif olarak favori destinasyonları olan Nevşehir’e ya da Pamukkale inmesi gerektiğini söyledi.

ALİ CAN AKSU: CİDDİ TALEP ARTIŞLARI YAŞANIYOR AMA…

Hindistan’dan ciddi talep artışları olduğunu belirten Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Aksu da bu pazarda uçak sorunlarının olduğunu, bu sorun çözülürse bireysel talep eden turistlerin de tercih edeceği ülke olacağını kaydetti. Özellikle Avrupa pazarında İtalya, Polonya pazarlarında artışlar yaşanacağına ifade etti.

TOYGAR GÜL: DOLULUKLAR BEKLENEN YERDE DEĞİL

Doluluk ve fiyatların sektörün beklediğinin altında olduğunu ifade eden Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Toygar Gül, bunun çözümünün ise Almanya ve Rusya’nın yanında ikinci ve üçüncü kaynak pazarların eklenmesi gerektiğini belirtti. 2020’ye yönelik ürün çeşitlendirmesinin çok önemli olduğunu kaydeden Gül, “Ana kaynak pazarlardan turistlerin yüzde 85’i Antalya’ya tur operatörleriyle geliyor. Münferit talepte bulunan turistleri de çekmemiz gerek. Özellikle Çin, Hindistan gibi pazarlar alternatif olabilir” açıklamalarını yaptı.

TANITIMA 180 MİLYON DOLAR AYRILDI ÇİN VE HİNDİSTAN’A ODAKLANILACAK

2018’de 18 milyon dolar olan turizmde tanıtım bütçesi 2019’da 72 milyon dolara çıktı. 2020’de Tanıtım Ajansı’nın devreye girmesiyle bütçe 180 milyon dolara yükseldi. Eskiden ağırlıklı olarak fuarlara katılan bakanlık, ajansla 2020’de tanıtım yapılan 3 ülke sayısını 18’e çıkaracak. Dijital reklamı 45 ülkede yayacak. Dergi reklamını da 13 ülkede yapacak. Ana pazarlar haricinde Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya gibi yükselen pazarlara odaklanacak.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız.