“Başladığımız işleri geliştirerek yolumuza devam edeceğiz”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, “2019’dan 2020’ye” başlıklı dosya konumuz kapsamında 2019 yılında sektörde yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın 2019 yılı değerlendirmesi ve 2020 yılı öngörüleri şöyle:

Ülke olarak turizmde başarılı bir yılı geride bırakıyoruz. 2019 yılının ilk 11 aylık dönemi itibariyle gelen yabancı ziyaretçi sayısı 43 milyona yaklaştı. 2019 yılı, turizm açısından yükseliş eğiliminin sürdüğü bir yıl oldu.

Ziyaretçi sayısı bakımından 2019 yılının Ocak – Kasım ayları arasındaki 11 aylık dönemini yüzde 14.3’lük artışla geçtik ve 42.9 milyon yabancı ziyaretçi sayısına ulaştık.

Türkiye’nin turizm geliri Ocak – Eylül aylarını kapsayan yılın 9 aylık döneminde 26.6 milyar dolar seviyesine ulaştı. Turizm gideri bu dönemde yaklaşık 3.4 milyar dolar civarında oldu. Buna göre Türkiye’nin net turizm geliri 23.2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Turizmciler açısından sevindirici hususlardan biri de III. çeyrekte 612 dolar olan ortalama kişi başı harcamanın 649’a çıkması. 37 dolarlık bir artış söz konusu. 4’üncü çeyrekte de bu artışın devam edeceğini düşünüyorum.

“TURİZM DIŞ TİCARET AÇIĞININ TAMAMINI TEK BAŞINA KAPATTI”

İlk 9 aylık dönemde Türkiye’nin dış ticaret açığının 22.6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini dikkate aldığımızda turizm sektöründen kaynaklanan gelirler Türkiye’nin dış ticaret açığının tamamını tek başına kapattı. Bu da turizmin bir numaralı stratejik sektörü olduğunu çok açık biçimde ortaya koyuyor.

2019 yılı sonu itibariyle yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 15 civarında artışla 45 milyonu bulacağını, yurt dışından gelen vatandaşlarımızla birlikte 50 milyon ziyaretçi bandını aşacağımızı söyleyebiliriz.

Turizmdeki ana pazarlarımızın tümünde yükseliş yakalanmış olması yıl bazındaki en önemli gelişmelerden biri. Bununla birlikte aynı dönemde alternatif pazarlar arasında geliştirmeyi hedeflediğimiz Hindistan (+ %56.2), Çin (+ %9.13), Güney Kore (+ %34.9), Japonya (+ %26.7) gibi Asya pazarlarında görülen ortalama yüzde 11.9’luk artış da son derece sevindirici.

TÜRSAB’da yeni göreve başlayan Yönetim Kurulu üyelerimizle bu pazarların gelişmesinde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de çalışmaya devam edeceğiz.

“HUZUR VE GÜVEN ORTAMI SÜRDÜĞÜ SÜRECE TURİST SAYISI DA TURİST GELİRİ DE ARTACAKTIR”

Kişi başı turizm gelirimiz artmaya başladı. Yeteri kadar yabancı ziyaretçimiz var, doluluklar sağlanmış durumda. Ülkemizde huzur ve güven ortamı sürdüğü sürece turist sayısı da turist geliri de artacaktır.

“HEDEFİMİZ BAŞLATTIĞIMIZ İŞLERİ TAMAMLAMAK”

Öncelikle önümüzdeki dönemde başladığımız işleri daha da geliştirerek devam edeceğiz. TÜRSAB’ın yeni Yönetim Kurulu olarak hedefimiz başlattığımız işleri tamamlamak.

“TÜRSAB ROTA BÜYÜK BİR PAZARLAMA AĞI OLUŞTURACAK”

Projelerimize baktığımızda, çok önemli bir portalı TÜRSAB Rota’yı hayata geçirdik. TÜRSAB Rota, Türkiye seyahat acentalarının kendi ürünlerini yükleyip, birbirileriyle alışveriş yapabilecekleri bir platform. Edirne’den Kars’a kadar bütün seyahat acentaları kendi oluşturdukları paketleri sisteme yükleyip, diğer meslektaşlarının görmesini sağlayarak büyük bir pazarlama ağı oluşturacak. Pazarlama imkanı olmayan seyahat acentalarının ürünlerinin bütün seyahat acentaları tarafından görülüp, değerlendirilip satılmasına imkan sağlayacak.

Tüketici açısından bakıldığında, sonsuz bir ürün yelpazesi sunmuş olacağız. Çünkü acentalarımızın tamamı ürün yükleyebilecek oraya. TÜRSAB Rota projesi ile özellikle iç turizm ve kültür turlarında ciddi bir hareketlilik sağlanmasını amaçlıyoruz.

İkinci en önemli gündemimiz, hazırlanmış olan yeni yasamızın hayata geçirilip ona göre yönetmeliklerin hazırlanıp sektörün regüle edilmesi. Bir an önce yasamızın çıkmasını bekliyoruz.

“HAREKETLİ BİR YIL BİZİ BEKLİYOR”

2020 yılında, turizm sektörünün en önemli gündem maddelerinden birini turizm gelirinin artırılması oluşturacak. Hareketli bir yıl bizi bekliyor. 2020 yılı için beklentilerimiz oldukça pozitif. 2020 yılında beklentimiz ve hedefimiz, 50 milyonu yabancı ziyaretçi sayısına ve 35 milyar doları aşkın turizm gelirine ulaşmak. 2020’de kişi turizm geliri açısından 2015 rakamlarını yakalamayı ümit ediyoruz. Onu yakaladığımızda 649 dolar olan kişi başı harcama rakamı 700 dolara ulaşacak.

Turizm gelirinin yanı sıra, yurt içi turizm pazarının 2020 yılında da hareketli kılınması yine sektörün gündemini oluşturan bir diğer konu. Özellikle hükümetimizin aldığı karar ile kasım ve nisan aylarında eğitim kurumlarındaki yeni ara tatil uygulamasının da bu noktada sektörün elini güçlendireceğine inanıyoruz.

2019’dan 2020’ye dosya konumuz için görüş bildiren

turizm sektörünün diğer temsilcileri:

Cemal Kızıltan: 2019’da MICE sektöründe fikir ve proje hırsızlığı tavan yaptı

Numan Olcar: Satış kanallarında eşitliği sağlayacak düzenlemeleri bekliyoruz

Hüseyin Kırk: 2019 yılı Ortadoğu pazarı için hayal kırıklığı ile geçti

Hüseyin Kurt: MICE sektörü yeni yıla biraz ümitli biraz da endişeli giriyor

Müberra Eresin: 2020’den beklentilerimiz olumlu ama…

—O—

2019 yılında turizm sektöründe neler yaşandı?