“2019’da MICE sektöründe fikir ve proje hırsızlığı tavan yaptı”

2019 yılının sonuna yaklaştığımız bu günlerde turizm sektörünün önde gelen ve yürüttüğü çalışmalarla dikkat çeken isimlerine 2019 yılının nasıl geçtiğini sorduk ve 2020 yılına yönelik ise öngörülerini aldık.

“2019’dan 2020’ye” başlıklı dosya konumuzun bugünkü ve ilk konuğu Tourismo Group Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kızıltan…

—O—

Tourismo Group Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kızıltan, “2019’dan 2020’ye” başlıklı dosya konumuz kapsamında ilk konuğumuz olarak MICE sektörü için 2019 değerlendirmesini ve 2020 öngörülerini bizimle paylaştı.  

CEMAL KIZILTAN’IN 2019 DEĞERLENDİRMESİ

Nasıl bir yıl geçti? 2019 yılında gördüğünüz en önemli eksiklikler neler ve kısa vadede hangi aksiyonlar alınırsa 2020 yılı daha verimli geçer?

MICE sektörü için ilginç bir seneydi, yılın yarısını seçim ve seçim hazırlıkları ile geçmiş olması nedeniyle hem işler hem de karlılıklar düştü. Bununla da kalmadık, maliyetler radikal bir şekilde arttı, yetmedi fikir ve proje hırsızlığı tavan yaptı. Piyasadaki bazı oyuncular ise bu etik zaafı görmezden geldi.

“İÇ PAZARA HAPSOLDUK”

Bir başka eksiklik ise yurt dışından MICE gruplarının gelmemesi, iç pazara hapsolmamız, bu sebepten aramızdaki rekabet kızıştı. Mali yapıları zayıf olan firmalar, işleri nakit akışı finansmanı olarak değerlendirip, abartılı fiyat indirimleri yaparak iş kapma mücadelesine giriştiler ve bundan önce kendileri, sonra sektör zarar gördü.

2020 VE SONRASINDA DAHA BAŞARILI OLMANIN YOLU…

2020 ve sonrasında daha başarılı olmanın yolu öncelikle yaratıcılıktan ve sağlam bir finansman yapısına sahip olmaktan geçiyor. Verimli olmak içinse deneyimli bir ekip ve organizasyon yapısına ihtiyaç var. Doğru hedeflere odaklanan, ekip çalışmasını içselleştirmiş, müşterisine değer veren ve katan firmalar yollarına devam edeceklerdir.

CEMAL KIZILTAN’IN 2020 ÖNGÖRÜLERİ

Mevcut koşullar devam ederse 2020 yılını nasıl bir performansla kapatırız?

2019’da finansal verilerin en kötüsünü gördüğümüzü düşünüyorum. 2020’de MICE sektöründe cirosal artış öngörüyorum. Artık net olarak görülüyor ki standart işler üretmenin kimseye yararı yok. Sektörün gelişimindeki en büyük engel olan düşük karlılık ile mücadelede ne kadar yol alınabileceğini de kestiremiyorum. Bence bunu önlemenin bir yolu yok, kötü örneklerin devre dışı kalmasını bekleyecek ve diğerlerinin bundan ders almasını umacağız.

2020 VE SONRASININ KAZANANLARI

MICE sektörünün büyümesinin en rasyonel yolu şirketlerin yeni fikirleri ve özgün projeleri hayata geçirebilme yetenekleridir. Müşterilerin hedef kitlelerine daha kolay ulaşmalarını, mesajlarını net ve doğru biçimde iletebilecekleri projeler yaratabilecekleri hayata geçiren etkinlik firmaları 2020 ve sonrasının kazananları olacaklar.