Çinli Konsolos Corona virüsünün turizme etkilerini değerlendirdi

Maymun çiçeği virüsü için ‘küresel acil durum’ ilan edildi
Maymun çiçeği virüsü için ‘küresel acil durum’ ilan edildi

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Konsolosu Huang Songfeng, binden fazla kişinin ölümüne yol açan Corona virüsünün Çin ekonomisine ve turizme yansımalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Habertürk’ten Naime Sert’in sorularını yanıtlayan Huang Songfeng, Corona virüsünün turizme yönelik zararlarını ve boyutlarını değerlendirdi.

Çin Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Konsolosu Huang Songfeng, Corona virüsünün turizmde yol açtığı zararların boyutlarına ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

TURİZM ZARAR GÖRECEK

2019’da Çinli turist sayısı 410 bin kişiye çıkmıştı. Türkiye’nin 1 milyon ziyaretçi hedefi bulunuyor. Turizm nasıl etkilenir?

ÇİN’E GİDEN UÇAK KALMADI

Hem Çin’in hem Türkiye’nin turizm sektörü zarar görecek. Çin’e gelen turist azaldı. Türkiye’ye Çinli turist geliyor Türkiye’nin bu konuda sakin davrandığını biliyoruz ama şu anda Çin’e giden uçak kalmadı.

Türk Hava Yolları da (THY) uçmuyor. China Southern de uçmuyor. Üçüncü ülkelerden dolaylı olarak Çin’e ulaşmak zor. THY bizden daha fazla uçuyor Çin’e. Onlar daha fazla zarar edecek. Bunun bir an önce normal hale dönmesi lazım.

İKİ ÜLKEYE BAĞLI…

Turizm kazan kazan bir iş. Çinli turist sayısı 5-10 yılda bu noktaya geldi. Şimdi beklenmedik bir sebeple durması çok acı. Senenin ikinci yarısında turist sayısında patlama olabilir ama tamamen iki ülkenin nasıl bir politika uygulayacağına bağlı.

Söyleşinin tamamını okumak için tıklayınız