Türkiye’den bir ülkeye daha seyahat uyarısı: Yüksek risk içeriyor

Dışişleri Bakanlığı, Doğu Asya ülkesi Moğolistan’a seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına seyahat uyarısı yayımladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Moğolistan makamlarının, Çin ile mevcut yoğun ikili ilişkileri ve karşılıklı seyahatler nedeniyle bu ülkede ortaya çıkan koronavirüs salgınını, Moğolistan açısından yüksek riskli olarak değerlendirdiğine dikkati çekildi.

2 MART’A KADAR KAPALI

Açıklamada, Moğolistan’da olası koronavirüs salgınının engellenmesi amacıyla ülke genelinde üniversiteler dahil tüm eğitim kurumlarının 2 Mart’a kadar kapatıldığı kaydedildi.

SINIRLAMA VE YASAKLAR

Ulanbator’da sinema, tiyatro, eğitim kursları, internet kafeler, kapalı oyun parkları gibi mekanların kapatılmasının kararlaştırıldığı; marketler, eğlence mekanları ve lokantaların çalışma saatlerine en geç 00:00’da kapanacak şekilde sınırlama getirildiği belirtilen açıklamada, konferanslar, spor müsabakaları, piknikler, kültürel ve sanatsal etkinlikler gibi tüm toplu organizasyonların da yasaklandığı ifade edildi.

HABER ÖNERİSİ: Coronavirus tehdidine karşı alınacak önlemler

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Moğolistan nüfusunun yarıdan fazlasını barındıran Ulanbator’da ve diğer bazı kentlerde mevcut çok yüksek düzeydeki hava kirliliği, virüslerin ve hastalıkların yayılmasını kolaylaştırmakta, yüksek ateşli grip ve zatürre vakaları yoğun olarak görülmektedir. Moğolistan’daki sağlık kurumlarının imkanları ve sağladıkları hizmetler ise sınırlıdır.

Moğolistan makamlarının getirdikleri sınırlamalar kaldırılıncaya kadar ülkeye gelecek ziyaretçilerin, turizm amaçlı tur ve ziyaretler de dahil, katılabilecekleri faaliyetler son derece kısıtlanmış durumdadır. Moğolistan’a yolculuk planlayan vatandaşlarımızın bu hususları dikkate almalarında yarar bulunmaktadır.”

Moğolistan içerisinde koronavirüs vakaları da dahil olmak üzere herhangi bir sorunla karşılaşan Türk vatandaşlarının, Türkiye’nin Ulanbator Büyükelçiliği’nin “+976 9468 1401” numaralı telefonunu arayabilecekleri belirtildi.

İLGİLİ HABERLER:

Büyükelçilik’ten Çin’e seyahat edeceklere uyarı…

THY o seferler için acil durdurma kararı aldı