İstanbul Havalimanı’nda ‘akıllı taksi’ dönemi

Last Updated on 17 Şubat 2020 by Turizm Günlüğü

İstanbul Havalimanı’nda yolcuların çağrı merkezi ve mobil uygulama üzerinden taksi çağırabileceği, rezervasyon yapabileceği ‘akıllı taksi uygulaması’ hayata geçirildi.

7/24 izlenebilen ve denetlenebilecek sistem ile hizmet kalitesi gerçek bir standarda çıkması hedeflenen akıllı Taksi Uygulaması’nın tanıtım töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, aynı disiplini, aynı istekliği diğer taksi odası esnaflarının da göstermesi halinde istenilen sonuçların alınacağını vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu:

“Korsan taşımacılığın önüne geçmek için gerekli kanun düzenlemeleri yapıldı. Ancak biz ne yaparsak yapalım, ne kadar kanuni düzenleme yaparsak yapalım, önce siz kendinize yatırım yapacaksınız. Sizden olan beklentileri sağlayamazsanız maalesef merdiven altı yani gayri resmi uygulamalar ile karşılaşıyorsunuz. Bu korsan uygulamalarla baş etmenin en güzel yanı kendinizi geliştirmek hatanızı bulup düzeltmek. Bu tür uygulamalar inşallah havalimanı dışında da yaygınlaşırsa sorunlar çözümlenmiş olacak.”

“Meslekte bir devrimi gerçekleştireceğiz”

İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatif Başkanı Fahrettin Can ise uygulama ile ilgili şunları kaydetti:

“Turizm adı altında korsan taksicilik yapan çalışanlar için mevcut kanunlar yeterli değil. Allah’a çok şükür devletimizin gücü ve kudreti var. 24 saat geçmeden korsanın önüne geçer ama korsanı doğuran nedenleri de biliyoruz. Bunları ortadan kaldırmamız gerekiyor. Akıllı taksi yolcu memnuniyetini arttıracak ve en üst seviye çıkaracak, şikayetleri en aza indirecektir. Yolcumuz güzergah seçebilecek, kaç paraya gideceğini köprü ve otoban ücretleri ekrana yansıyacak. İçerisinde bulunan ekranlarda Türkiye ve İstanbul Havalimanı’nı tanıtan görüntüler olacak. Bu sistem hem yolcumuzu hem turistlerimizi hem de bizleri mutlu edecektir. Meslekte bir devrimi gerçekleştireceğiz.”

TEK TUŞLA DEV HİZMET

Akıllı Taksi uygulaması ile yolcular artık İstanbul Havalimanı’na geliş ve gidişlerinde mobil uygulama üzerinden tek tuşla bulundukları noktaya, diledikleri başka bir noktaya taksi çağırabilecek, gelen çağrılar taksilerde kurulu sistem tarafından en yakındaki boş taksiye yönlendirilerek hızla taksiye erişim sağlanacak. Şoförlerin cep telefonuna ihtiyaç duyulmayan sistemde, taksi şoförleri güvenli ve pratik biçimde yolcuların bulunduğu konuma yine tek tuşla navigasyon üzerinden yönlendirilecekler. Bu sayede taksicilerin yolcu arama maksadı ile trafikte geçirdikleri süre azalırken, yolcuların da taksi bekleme süreleri azalacak.

İstanbul Havalimanı taksilerinde koltuk arkalarında bulunan tablet ekranlar üzerinden plaka, şoför, çağrı merkezi ve taksimetre bilgileri standart olarak yer alacak. Yolculuk başladığında ise ilgili ekranlardan gerçek zamanlı taksimetre bilgisi, konum, navigasyon, tutar bilgileri anlık olarak koltuk arkası ekranlardan yolculara sunulacak. Sistemde dileyen yolcular gidecekleri noktayı belirterek, alternatif güzergahlar üzerinden ulaşım süresi ve tutarlarını görebilecek, arzu ettikleri rota üzerinden yolculuğun yapılmasını sağlayabilecekler. Ayrıca, koltuk arkası ekranlardan turistlere kendi dillerinde bilgilendirme yapılabilecek ve arzu eden turistler çeviri desteği alabilecekler. İngilizce, Arapça desteği ile sistem ilk etapta çeviri desteğini sağlıyor olacak.