Pistten çıkan Pegasus uçağına yıldırım mı çarptı?

Last Updated on 19 Şubat 2020 by Turizm Günlüğü

Sivil havacılık gazetecilerinden Güntay Şimşek, Habertürk Gazetesi’ndeki köşe yazısında 5 Şubat 2020 tarihinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Pegasus uçağının pistten çıkma nedenine ilişkin bir iddiaya yer verdi.

Habertürk köşe yazarı Güntay Şimşek “Pegasus kazasında sürpriz sebep!” alt başlığı kapsamında pistten çıkan uçağın yıldırım çarpmasına maruz kaldığını öne sürdü.

Güntay Şimşek’in konuya ilişkin kaleme aldığı satırlar şu şekilde:

“Sabiha Gökçen’de pistten çıkan Pegasus Havayolları uçağının kara kutuları Almanya’da 12-16 Şubat tarihleri arasında okundu. Bir ay içinde de raporu yazılacak. Böylece kazanın sebepleri hakkında kesin bilgiyi yetkililerin paylaştığı ölçüde öğreneceğiz.

Bu aşamada benim öğrendiğim uçak iniş aşamasında ayrıca yıldırım çarpmasına maruz kalmış. Yıldırım çarpmaları için uçakların donanımları var. Elektrik uçağa bir yerden girip diğer taraftan çıkıyor.

Uçaklar, “Faraday Kafesi” konseptine göre tasarlandığı için yıldırım düşmesi durumunda, uçak içine zarar vermeden havaya karışıyor. Uçak gövdesinin antistatik olması elektriğin uçak içine geçmesini önler, ancak böyle durumlarda pilotlar ilave bir görev daha çıkıyor. Motor saatlerini ve diğer sistemleri kontrol etmeleri gerekiyor.

Kısacası, “yıldırım sebebiyle bu kaza yaşanmıştır” diye bir durum yok. Ancak kaza sonrası mevcut verilerle yapılan yorumlardan çok daha farklı, sürpriz bir durumun kazadaki rolüne işaret ediliyor.”