Coronavirus’ten dolayı Türkiye’de otellerin iptal hakkı var mı?

Tüm dünyayı derinden etkileyen coronavirus salgını, hem acenteleri hem de otelleri endişeye sürüklemiş durumda. Otellerin bu endişesi rezervasyonları iptal etmelerine yol açtı. Acenteler de bu durum karşısında zor durumda. Peki, ‘İptal için resmi bir belge’nin olmayışı her iki kesimi nasıl etkileyecek?

TÜRSAB üyesi bir acente geçtiğimiz ay, geçen yıldan sözleştiği otelden ilginç bir iptal gerekçesi aldı. Otel yetkilisi, acenteye attığı mailde Çinli misafirlerin otelde endişe ve panik yaratacağı varsayımından 2020’deki tüm rezervasyonları iptal ettiğini belirtti.

Coronavirus’e karşı tüm bilmeniz gerekenler bir haberde: En güncel gelişmelerle COVID-19 hayatımıza nasıl yansıdı?

TÜRSAB VE TÜROB’DAN GERİ DÖNÜŞ YOK

Konu ile ilgili TÜRSAB ve TÜROB ile konuşan acente yetkilisine şimdiye kadar bir dönüş yapılmadı. Bizde görüş için TÜRSAB ve TÜROB’a ulaşmaya çalışsak da dönüş alamadık.

Kendisini arayarak ‘İptal için resmi bir gerekçe var mı?’ sorusunu sorduğumuz otel sahibi televizyonda gösterilen haberler dışında ellerinde Sağlık Bakanlığından herhangi bir belge olmadığını söyledi.

#TGilekeşfet haber önerisi: Bir coronavirus güncesi: Son dakika gelişmeleriyle dünyada neler oluyor?

BÖYLE BİR HAK VAR MI?

Türkiye’de bugüne kadar görülmüş resmi bir coronavirus vakası olmadığı halde otellerin; sadece panik ve endişe duymasından dolayı, rezervasyonları iptal ederek acenteleri zora sokma haklarının olup olmadığı ise hala tartışma konusu.

Acenteler ve otelciler endişeli olabilir fakat her iki kısmında elinde virüsten dolayı iptal için şartlar hakkında bir resmi belge bulunmuyor. Bu nedenle tüm bu süreçlerin ileride mahkemeye taşınacağını da şimdiden söylemek gerekiyor.

SEKTÖR TEMMUZ’DA TOPARLANABİLECEK Mİ?

Dünyaya hızlı bir şekilde yayılan coronavirüsün etkisinin Nisan ve Mayıs ayından itibaren azalacağını vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin coronavirüs ile mücadele sürecini iyi yönettiğini belirterek sektörün toparlanması için verdiği tarihi Temmuz olarak açıkladı. Bakalım yetkililerin bu öngörüsü doğru çıkacak mı? İlerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz…

Coronavirüs nedeniyle 30 bin rezervasyon iptal