Coronavirus KKTC’ye de sıçradı

Bir son dakika haberiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) bir turiste coronavirüs (Covid-19) tespit edildi.

Ülkedeki son gelişmeyi KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli duyurdu. Almanya’dan ülkeye gelen 65 yaşındaki bir turiste yeni tip coronavirüsün tespit edildiğini açıklayan Pilli, Alman turistle birlikte gelen 30 turistin de karantina altına alındığını belirtti.

Pilli, Türk Ajansı Kıbrıs’a yaptığı açıklamada vakayla ilgili detayları şöyle anlattı:

“Almanya’nın Balingen şehrinden pazar akşamı gelen 30 kişilik turist kafilesi özel servisle Gazimağusa’daki bir otele götürüldü. Kafiledeki Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 65 yaşındaki kadın turistte coronavirüs testi pozitif çıktı. Kafilenin bulunduğu Gazimağusa’daki otel de karantinaya alındı. Enfekte turistin genel sağlık durumu iyi ve tedavisi sürüyor.”

Ercan Havalimanında üst düzey önlem

Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez görülen coronavirus vakaları üzerinde adanın en önemli Giriş Kapısı konumunda olan Ercan Havalimanı Genel Müdürü Serhat Özçelik, Gündem Kıbrıs’a yaptığı açıklamaları dikkat çekti.

Serhat Özçelik, havalimanındaki temizlik seviyesini maksimum seviyeye çıkardıklarını ve sürekli olarak Havalimanı içerisinde dezenfekte yapıldığını şöyle aktardı:

“Biz uluslararası kurallara göre almamız gereken tedbirler konusunda zaten günler öncesinden ne yapmamız gerektiğine dair bir eylem planı hazırlamıştık. Ülkemizde ilk vakanın görülmesi ile birlikte bu önlemleri şuan en üst seviyeye çıkarttık. Ülkeye girişlerde termal kameralar ile yolcular teker teker kontrol edilirken sürekli olarak havalimanı içerisinde temizlik ve dezenfekte işlemleri aralıksız olarak sürdürülüyor.

Şuan uçak seferlerinde herhangi bir iptal söz konusu değil. Bize gelen bilgiler uçak firmalarının da her uçuş öncesi uçakları dezenfekte ettiği şekilde.”

Ateş, nefes darlığı öksürük gibi şikayetleri olanların 0533 85011 88 veya 0548 850 11 88 numaralı KKTC Sağlık Bakanlığı Salgın Ekibi hatlarına 7/24 ulaşabilir.