Türkiye’de ilk coronavirus vakası resmen açıklandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, coronavirus (Covid-19) salgını ile ilgili olarak bir vatandaşın sonuçlarının pozitif çıktığını belirtti.

2019’un Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılarak ülkeleri endişeye sokan coronavirusünün Türkiye’de ilk kez görüldüğü Sağlık Bakanı tarafından saat 00.53’te doğrulandı.

Bakan Koca, virüs ile ilgili Bakanlıkta gece yarısı yaptığı basın toplantısındaki açıklamada coronavirusü taşıyan hastanın erkek ve durumunun iyi olduğunu açıkladı. Ailesi ve temasa geçtiği bireyler ile ilgili karantina sürecinin de başlatıldığını ifade etti.

Sağlık Bakanı Koca: Bir hastamız daha var!

KARANTİNAYA ALINMIŞ BİR HASTA TÜM TOPLUMU TEHDİT EDEMEZ

Bir veya birkaç vakanın salgın olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizen Bakan Koca, panik yapılmamasını söyledi. “Yurtdışından gelen vatandaşlarımız 14 gün kuralına uymalıdır” diyen Koca, konuşmasında şunlara dikkat çekti:

“Süreçte büyük bir başarı gösterdik. Komşu ülkeler gerekli tedbirleri almadılar. Dünya ile ilişkimizi kesseydik şu an karşınızda olmazdım. Size üzücü haberi bildirmek istiyorum. Bir vatandaşımızın Coronavirus testi pozitif çıktı. Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konulmuştur. Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir. Hasta mahremiyetinin korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun bulunmamıştır. Bu ülkemizde görülen ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konulmuştur. Virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır.

Yurt dışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım. Bakanlığımızca bildirilen coronavirüsten korunma kurallarına mutlaka uyalım. Tedbirlerde anahtar kelimemiz 14’tür. Yurt dışından dönenler için 14 gün kuralı. Dönüşlerinde 14 gün kendilerini özellikle izole etmelerini istiyoruz. Aynı şekilde büyük çoğunluğumuzun coronavirüse karşı alacağı tedbirler için de anahtar kelimemiz yine 14’tür. Elleri tam hijyen sağlayacak şekilde yıkamaktan hangi durumda sağlık kuruluşuna başvurulacağına dek kurallar şeklinde her şey açıktır.

Vatandaşımızdan beklediğimiz, 14 gün kuralına ve 14 korunma kuralına uyarak bu mücadeleye güç vermesidir. Bir veya birkaç vaka, salgın olarak görülmemelidir. Bu durum sadece virüsün ülkemiz sınırlarına girdiği anlamına gelir. Bu yüksek bir ihtimaldi ve gerçekleşti. İzole edilmiş vakanın şu an tek anlamı budur. Şimdi yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda bir düzene sokmaktır. Bu küresel soruna karşı ulusal bir mücadele vereceğiz.

Karantinaya alınmış bir hasta tüm toplumu tehdit edemez. Yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda düzene sokmaktır.

“VAKAYI YARIN SABAH DA AÇIKLAYABİLİRDİM”

Ben şeffaf bir şekilde bugüne kadar bu süreci götürmeye çalıştım. Yarın sabah da açıklayabilirdim, akşam da açıklayabilirdim. Gecenin bu saatinde açıklamanın bir sebebi vardı, şeffaf davranma çerçevesinde bunu açıklama gereği hissettik.

Özellikle altını çizerek ifade ettiğim bir şey oldu, hasta mahremiyeti. Ve bu dönemde bir ili, bir bölgeyi veya bir hastaneyi gündemde tutmanın doğru olmadığına inanıyorum. Ben bu kadar net size ifade ediyorum. Zaten bununla ilgili bilgiler, uluslararası boyutuyla bildirilmiş olacak. Bunu da anlayışla karşılayın.”

Coronavirus’e karşı tüm bilmeniz gerekenler bir haberde: En güncel gelişmelerle COVID-19 hayatımıza nasıl yansıdı?

ÖNCEKİ AÇIKLAMADA SANKİ SİNYALİ VERİLMİŞ GİBİYDİ

Tüm açıklamaların ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geçtiğimiz iki gün (9-10 Mart) içerisinde yaptığı açıklamada “Türkiye’de şu ana kadar tespit edilen bir coronavirus vakası bulunmadı. Ama bundan sonraki süreçte bulunmayacağı anlamına gelmiyor. Bu salgının şu anda Türkiye’de olma ihtimali çok yüksek. Mevcut durumda eğer virüs ülkemize gelecekse büyük ihtimalle yurtdışından yeni girişlerle veya yurtdışından dönüşlerle olacaktır” ifadelerini kullanmıştı. Haberin tamamını okumak için tıklayınız: Sağlık Bakanından önemli ‘coronavirus’ açıklaması

Bakanın ifadeleri sanki bugün açıklanan vakanın habercisi gibi oldu. Bakalım süreç içerisinde virüsün akıbeti nasıl seyredecek?..

DİLİ Mİ SÜRÇTÜ YOKSA KULİS BİLGİSİ Mİ?

“Bu dönemde bir ili, bir bölgeyi veya bir hastaneyi gündemde tutmanın doğru olmadığına inanıyorum” diyerek bu konuda herhangi bir konum bilgisi vermeyen Bakan Koca’nın açıklamasının ardından CNN Türk spikeri, coronavirüs tespit edilen yurttaşın İstanbul’da olduğuna dair bir ifade kullandı.

Global ölçekte önemli bir şehir olmasından kaynaklı İstanbul herkesin aklına ilk gelen şehir konumunda bulunuyor. Bu nedenle CNN Türk spikeri de otomatik bir şekilde aklına gelen ilk düşünceyi söylemiş olabilir mi yoksa bu bilgi kulislerden edinilmiş bir bilgi mi? Siz ne düşünüyorsunuz?