Boş kalan otellerden “karantina odaları” uygulaması

Rusya Moskova

Rusya’nın başkenti Moskova’da oteller zararlarını azaltmak adına, müşterilere uzun süreli “karantina odaları” hizmeti sunmaya başladı. 

Coronavirus salgınının derinden etkilediği sektörlerden biri de otelcilik oldu. Moskova’da salgın nedeniyle Mart ayında otellerde doluluk oranının yüzde 30’u geçmeyeceği, Nisan’da ise yüzde 10’un dahi altında kalacağı öngörülüyor.

Turkrus.com’un RBC Gazetesi’nden aktardığı habere göre; işletmeler zararlarını azaltmak adına, müşterilere uzun süreli “karantina odaları” hizmeti sunuyor.

YÜZDE 50 İNDİRİM 

Buna göre, yurt dışından dönen ve 14 günü karantinada geçirmesi gereken kimseler bu amaçla düzenlenmiş odalarda ikamet edebiliyor. Bazı otellerde bu başvurulara yüzde 50’lere varan indirimler söz konusu.

Şehirde en çok müşteri kaybeden oteller, genellikle Çinliler başta olmak üzere çeşitli ülkelerden gelen yabancı turistlere hizmet veren 2-3 yıldızlı tesisler oldu.

DOLULUK ORANLARI %30’UN ALTINDA

Bu otellerde Mart ayı doluluk oranı yüzde 10-15 aralığında. 4-5 yıldızlı otellerde ise yüzde 20 – 30 aralığında gerçekleşecek.

Sektörel uzmanlar, şu anda otellerin hava yolu ekipleri ve proje bazlı Moskova’da bulunan ve otelde ikamet etmeyi tercih eden şirket çalışanları dışında müşterisi olmadığını belirtiyor.

Otel ve Restorasyon İşletmecileri Federasyonu geçtiğimiz hafta hükümete başvuruda bulunarak kira ödemeleri için 120 günlük moratoryum ilan edilmesini istemişti.