“Bu yıl turizm sezonu diye bir şey olmayabilir”

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, COVID-19 salgını nedeniyle içinde bulundukları durumu “Kusursuz bir fırtınanın içindeyiz…” şeklinde özetledi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, tur operatörleri, hava yolu şirketleri, oteller ve restoranların bu fırtınayı atlatamama korkusu yaşadığını söyledi.

Maya Lomidze’nin Komsomolskaya Pravda Gazetesi’ne yaptığı açıklamalara yer veren Turkrus.com haberine göre; Lomidze, “turizm sezonu” diye bir şeyin olup olmayacağının bile belli olmadığını dile getirdi.

“ÜÇ TUR OPERATÖRÜNDEN BİRİ İFLAS EDECEK”

Maya Lomidze’nin öngörülerine göre, küçük ve orta ölçekli şirketler başta olmak üzere tur operatörlerinin üçte biri bu fırtınadan sağ çıkamayacak. Bazı hava yolu şirketlerinin de pazardan silinmesi son derece olası.

OPERATÖRLERİN ZARARI

Yurt dışı destinasyonların Eylül’e dek kapalı kalması durumunda, operatörlerin zararı 25 milyar rubleyi bulabilir (321 milyon dolar).

Yurt içi destinasyonlarda ise tahmin edilen zarar 12 milyar ruble civarında.

Rusya geçtiğimiz hafta aldığı bir kararla yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişini en erken 1 Mayıs’a kadar yasaklamıştı. 27 Mart’tan itibaren de tüm yurt dışı uçuşları askıya alınıyor.