Bakan Albayrak: Turizm ve seyahat sektörüne desteklerimiz olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Turizm ve seyahat sektörlerimizi desteklemeye yönelik paketlerimiz olacak. Vergi, öteleme, kısmi çalışma gibi taleplere çalışıyoruz. Bunlarla ilgili bazı adımlarımız olacak” dedi.

TRT Haber’de katıldığı programda normalleşme ve sektörel kararlar hakkında önemli açıklamalarda bulunan Albayrak, çokça merak edilen yeni destek paketlerinin olup olmayacağına ilişkin şunları kaydetti:

“Bundan sonraki süreçte, normalleşme süreci, iktisadi faaliyetin devamı noktasında hızlı adımlarla iç piyasa, iç talebin hızlı şekilde normalleşmesi, bunun içerisinde sosyal ihtiyaç destek paketleri olacak, finansman kredi destek paketleri olacak.”

Turizm ve seyahat sektörünü desteklemeye yönelik paketlerinde olacağını vurgulayan Berat Albayrak, vergi, öteleme, kısmi çalışma gibi birbirinden farklı taleplerin olduğunu ve bunlar üzerine çalıştıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Bunlarla ilgili bazı adımlarımız olacak, bunları Meclis süreçiyle ilişkilendirerek adımlarımız olacak. Bu dinamik süreci hızlı şeklide yönetmemiz lazım. Haziran ve temmuzla birlikte ihracatta, ticarette, turizmde, iç piyasa ve iç tüketim noktasında hareketlenmenin yavaş yavaş başlayacağı döneme giriyoruz. Türkiye, dünyaya kıyasla büyümeden tutun işsizliğe kadar bir çok alanda etkilenen ülkeler içinde en az etkilenen, pozitif ayrışan ülke olacak. Birinci çeyrekte dünyada bir çok ülke ciddi küçülme yaşadı, Türkiye, bu anlamda birici çeyrekte pozitif. İkinci çeyreğe bakacağız, dünya, bir çok ülke ciddi daralma yaşayacak, Türkiye onlara kıyasla daha az etkilenecek, negatif olsa da daha az etkileneceği süreç olacak. Nisan ayında herkes evinde oturdu, kimse üretip tüketmedi. İnşallah hazirandan itibaren toparladığımız süreçte, normalleşme süreci daha iyi olacak. Yılın kalan iki çeyreğinde, yılın ikinci yarısında bu manada da Türkiye’nin pozitif ayrılacağı 2020 yılını öngörüyoruz.”