SHGM havalimanlarının uyması gereken corona kurallarını belirledi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), pandemi süreci boyunca havaalanlarının alması gereken “Pandemi Sertifikası”na uygunluk şartlarını bir genelgeyle belirleyerek yayınladı.

Yeni genelgeye göre havalimanlarında bu kurallara uyulması gerekecek:

  • Havalimanlarında her yerde en az bir metre sosyal mesafe kuralına uyulması zorunlu olacak. Bu çerçevede; güvenlik noktaları, check-in, yeme-içme alanları dahil tüm alanlarda sosyal mesafe önlemleri alınacak. Havaalanına ulaşım için kullanılan özel toplu taşıma servislerinde de seyreltilmiş oturma düzeni ile sosyal mesafe uygulaması (en az 1 metre) çerçevesinde yolcu taşınması sağlanacak.
  • Refakatçi zorunluluğu olan yolcuların refakatçisi dışında karşılama ve uğurlamaya müsaade edilmeyecek.
  • Yeme-içme alanlarında basılı mönüler kalkacak, bunun yerine dijital ekran veya mobil ortamda müşteriye menü sunulması sağlanacak. Aynı alanlarda tek kullanımlık çatal-bıçak-tabak, baharat ve bardak ile servis yapılması risk durumuna göre zorunlu tutulabilecek.
  • Yolcular, havalimanına gelmek üzere toplu taşıma araçlarına bindikleri andan itibaren kişisel koruyucu ekipmanı kullanacak. Buna uymayan yolcu, havaalanı ile uçağa kabul edilmeyecek.
  • Yolcu ve bagajları ile yakın temasta bulunacak personel için kişisel koruyucu ekipmanlar işveren tarafından temin edilecek, personelin tıbbi maske, eldiven ve yüz koruyucu gözlük kullanımı zorunlu olacak. Personele kişisel koruyucu ekipmanın kullanımı ile ilgili uzaktan eğitimler verilecek.
  • Merkezi ısıtma-soğutma havalandırma sistemleri taze havalı olarak çalıştırılacak. Havalandırma sistemlerine HEPA filtre takılması ve takılan filtrelerin koronavirüs çapından daha küçük seviyede olması, ionizer sistemleri vb. (fiziksel, kimyasal) arındırıcılarla desteklenmesi sağlanacak.
  • Çocuk oyun alanları, sigara odaları ile ibadethaneler gibi alanların kullanımı risk durumuna göre kısıtlanabilecek, ya da kapatılabilecek.
  • Uçuşlarda kabin bagajı kabul edilmeyecek, kabul edilecek eşyalar dizüstü bilgisayar, el çantası, evrak çantası ve bebek eşyaları ile sınırlı olacak.
  • Ticari alanlarda temassız pos kullanımı mecburiyeti getirilecek.
  • Bu tedbirlerin alınmaması ya da geciktirilmesi halinde havaalanı işletmecisine ilgili mevzuatta yer alan idari yaptırımlar uygulanacak. Kusurun ciddiyetine ve toplum sağlığına yönelik mevzuatlara göre havaalanının geçici olarak kapatılması ya da karantina uygulanması dahil her türlü tedbir alınabilecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR