İtalya’dan seyahat resti: Karşılık veririz

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio Avrupa’ya rest çekti. Di Mario “Kapıyı yüzümüze kapatanlara karşılık veririz” dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, İtalya’ya yönelik seyahat kısıtlaması planlayan ülkeleri “Bize saygı göstermeyenlere sınırlarımızı kapamaya hazırız” diyerek uyardı.

Luigi Di Maio, bugün Corriere della Sera Gazetesi’nde yayımlanan söyleşisinde “Avrupa ruhuna inanıyoruz ama bize saygı göstermeyenlere sınırlarımızı kapamaya hazırız” dedi.

“BİZ DE KAPIYI KAPATIRIZ”

BBC Türkçe’den Övgü Pınar imzalı habere göre; Di Maio, “İşbirliğine inanıyoruz ama mütekabiliyet ilkesine de inanıyoruz. (5-9 Haziran tarihleri arasındaki) Almanya, Slovenya ve Yunanistan ziyaretlerimi bu ruhla gerçekleştireceğim. İtalya şeffaflığıyla fark yarattı, mevcut verilerimiz de rahatlatıcı nitelikte. Polemiğe girmek istemiyoruz ama birileri kendi çıkarları için yüzümüze kapıyı çarpmayı düşünüyorsa karşılık veririz. Kişisel davrananlara biz de kapıyı kapatırız” diye konuştu.

İtalya hükümeti, ülke içindeki bölgeler arasında ve Avrupa ülkeleri ile seyahatlere Çarşamba gününden itibaren izin vermeyi planlıyor. Ancak ülkeye yönelik uluslararası turizmin canlanabilmesi için, İtalya ile karşılıklı seyahatlerin başlamasına diğer ülkelerin de onay vermesi gerekiyor.

Son haftalarda bazı Avrupa ülkeleri arasında turistik seyahatleri düzenleyecek ikili ya da çoklu anlaşmalar, turizm koridorları oluşturulması gibi planlar gündeme gelmişti.

İtalya, ülkeler arasında ikili anlaşmalar yapılarak bazı ülkelerin dışarıda bırakılması fikrine karşı çıkıyor.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio Cumartesi günü yaptığı açıklamada da, geçmişte veba ve cüzzam gibi hastalıklar için kurulan izole konumdaki hastanelere (lazzaretto) atıfla “Birileri bize lazzaretto muamelesi yapmayı düşünüyorsa bilsinler ki biz de yerimizde durmayız” dedi.

Luigi Di Maio, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin sınırların açılıp açılmaması konusunda bireysel kararlar almasının “AB ruhunu çökertme ve Avrupa’yı yıkma” tehlikesi yarattığını söyledi.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız.