Almanya bizi konuşuyor!

Last Updated on 8 Haziran 2020 by Yaşar Çelik

Alman hükümetinin yurt dışı tatil serbestisi olan ülkeleri açıklamasından sonra listede yer almayan Türkiye’nin ismi Alman basınında sıklıkla geçmeye başladı. Muhtelif haber içeriklerinde yer alan değerlendirme ve okuyucuların sorularına cevap niteliğindeki açıklamalara kısaca bir göz atalım.

Almanlar için yıllardır popüler bir seyahat noktası olan Türkiye, turizm sezonuna hazırlanıyor

Ülke Mayıs ayının sonundan beri yurt içi seyahate başlamış ve Haziran ayında Uluslararası tatilcilerin gelmesini ümit etmekte. Türkiye Turizm Bakanlığına göre oteller ve restoranların standartları oldukça sert koşullar ile tanımlanmış durumda. Örneğin, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması ve otel personelinin pandemi eğitimi alması gerekmektedir. Yolcu bagaj temizlikleri ise dezenfektanlarla yapılmalıdır. Ayrıca, uluslararası hava trafiğinin yeniden başlamasından sonra, tatilciler Türkiye’ye girerken Korona virüsü açısından test edilecektir. Bu arada Devlet Havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları son zamanlarda uçuş durağını 10 Haziran’a kadar uzatmış bulunmaktadır.

Türkiye’de şu anda geçerli kurallar

1. Almanya’dan seyahat edenler de dâhil olmak üzere Covid-19’dan etkilenen birçok ülke vatandaşı için giriş yasağı uygulanmaktadır.
2. Türkiye’den uluslararası destinasyonlara düzenli uçuşlar şu anda genellikle askıya alınmış olmakla birlikte bazı istisnalar mevcuttur.
3. Türkiye’nin Yunanistan ve Bulgaristan’a kara ve deniz sınırları 19 Mart’tan beri kapatılmış bulunmaktadır.
4. Kronik hastalıklar ve 65 yaş üstü ile 18 yaş altı insanlar için saatlik istisnalar olan sokağa çıkma yasağı uygulanmaktadır.
5. İller arasındaki seyahat kısıtlamaları kaldırılmıştır.
6. Piyasalarda, süpermarketlerde ve toplu taşıma araçlarında maske takmak zorunludur.
7. Mesafe kurallarının ihlallerine (üç adım) para cezası uygulanmaktadır.
8. Restoranlar sadece evlere servis uygulamasına açıktır.

Hijyen talimatları ve termal kameralar

Ülke havalimanlarını, plajları ve otelleri büyük bir bağlılıkla hazırlıyor. Ankara’daki Kültür ve Turizm Bakanlığı, oteller için örneğin havuz kenarındaki şezlonglar veya ayrı ayrı paketlenmiş havlular arasında minimum mesafeler öngören bir hijyen talimatları kataloğu yayınladı. Termal görüntüleme kameralarının otellerde konukların ateşi olup olmadığını belirlemek için kullanıldığı bildiriliyor. Ayrıca, Türk Hükümeti oteller, restoranlar ve diğer şirketler için bir sertifika programı oluşturmak istemektedir. Ayrıca 65 yaş üstü insanlar ve 18 yaşına kadar olan çocuklar ve ergenler için sokağa çıkma yasağı mevcut. Antalya bölgesi için artık genel bir sokağa çıkma yasağı yok.

Türkiye’de 2020’de tatil yapmak mümkün mü?

Korona krizi seyahat binlerce insanın tatil planlamasını etkileyerek zorlaştırıyor. Türkiye, şimdilik en azından Alman turistlerin seyahat uyarısının kaldırılmasını bekliyor. Korona krizine rağmen 2020 yazında Türkiye’ye tatil mümkün olacak mı? Ülke Haziran ayından itibaren yurt dışından turist almayı umuyor. Ayrıca Alman hükümetinin kendi vatandaşlarına Türkiye ile ilgili seyahat uyarısının kaldırılmasını bekliyor. Ancak, tatilcilerin yeniden giriş yapmasının mümkün olacağı henüz kesin bir tarih yok. Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı 14 Haziran 2020’ye kadar dünya çapında bir seyahat uyarısı yayınladı. Mevcut durum sona erdikten sonra uçuş bağlantılarının hızlı bir şekilde yeniden başlatılacağı varsayılabilir.

Korona krizi nedeniyle önceden rezerve edilen seyahat iptal edilirse ne olur?
Antalya’da rahat bir plaj tatili, İstanbul’a heyecan verici şehir gezisi veya akrabalarıyla ziyaret için Türkiye’ye seyahat etmenin birçok nedeni var. Ülke, Almanlar için yıllardır en popüler tatil yerlerinden biridir. Ancak Korona virüs pandemisi döneminde, tatilciler Türkiye’ye uzun zamandır beklenen tatillerinin 2020’de gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini merak ediyorlar.

Rezervasyonu yapılan yolculuk kriz nedeniyle aniden iptal edilirse ne olur?

Konu ile ilgili tatilciler için Ülkeye girişin tekrar mümkün olduğu bir tarih henüz belirlenmemiş durumda. Türk makamları, Korona salgını nedeniyle Covid-19’dan etkilenen birkaç ülkeye girişi yasaklamıştı. 14 Mart’tan bu yana bu yasak Almanya’dan yapılan girişler için de geçerli olup halen kaldırılmadı ancak Haziran ayı ortası gibi kaldırılacağı düşünülüyor.

Türkiye’ye uçuş var mı?

Şu anda Almanya’dan Türkiye’ye doğrudan uçuş bulunmamaktadır. Devlet Havayolu olan Türk Hava Yolları da 28 Mayıs 2020’ye kadar bir uçuş durağı ilan etmiş ve 14 Haziran’a kadar uzatmıştır. Türkiye’deki havaalanları uluslararası hava trafiğine açıldıktan sonra sınır kapılarında korona test uygulamaları yapılacaktır.

Türkiye’de korona virüsü ne kadar etkilenir?

Türkiye, Korona virüs pandemisinden etkilenen ve daha fazla etkilenen Ülkelerden biridir. Şimdiye kadar, ülke 169.218’den fazla enfekte insan kaydetti ve bunların 135.322’den fazlası iyileşti. Hayatını kaybedenlerin sayısı 4.669 (güncel tarih: 06 Haziran 2020 itibariyle)

Türkiye’de sağlık hizmetleri ne durumda?

Ülke genelinde ve Antalya Bölgesinin yanı sıra tüm turizm merkezlerinde iyi doktorlarla modern hastaneler var. Türkiye ve Antalya bölgesinde de Covid-19 hastaları için yeterli yoğun bakım yatağı mevcuttur. Bakım diğer tüm hastalıklar için de mükemmeldir.

Yurt dışında sağlık sigortası yaptırmam gerekiyor mu?

Evet, bir Alman yasal sağlık sigortası şirketiniz varsa, sağlık sigortası şirketinizden Türkiye için bir yabancı sağlık sertifikası alabilirsiniz. Ancak, doğrudan sağlık sigortası şirketinin masrafları ile tedavi edilebilmesi için ilk kez kullanılmadan önce Türk sağlık sigortası şirketi SGK’da etkinleştirilmelidir. Tatilciler masrafları nakit olarak veya hastanede bir kartla ödeyebilir ve daha sonra faturayı Alman sağlık sigortası şirketine gönderebilirler. Pahalı olmayan kısa süreli seyahat sağlık sigortasının kapsamı daha kapsamlı ve daha kolaydır.

Korona virüse rağmen Türkiye’ye giriş yapabilir mi?

Federal Dışişleri Bakanlığı tarafından bildirildiği üzere, Türk makamları 14 Mart 2020’de korona virüsten etkilenen çeşitli ülkelerden insanlar için giriş yasağı koydu. Yasak, Almanya’dan gelen göçmenler için de geçerli. Türk Hava Yolları, en az 10 Haziran’a kadar düzenli uluslararası uçuşlar sunmayacağını açıkladı. Turistlerin genel olarak ne zaman tekrar girmelerine izin verileceği henüz belli değil. Ancak yetkililer yerli dışında yabancı tatilcileri de ağırlamaya hazırlanıyor. Bunun için Haziran ortasından itibaren yurt dışından turist ağırlamaya hazır olunduğu ilan edildi. Bu nedenle Türk yetkililer Alman Hükümetinin yaz tatillerinden önce ülke için seyahat uyarısını kaldırmasını bekleyerek “Gerekli tüm önlemler yetkili makamlarımız tarafından alınmıştır. Alman Federal Hükümetinin tüm bunları dikkate aldığından ve buna göre karar vereceğinden eminiz” şeklinde konuyu özetlemişlerdir.

Alman basınında Ülkemiz ile ilgili yer alan haberler bu doğrultuda. Almanlar sorularına net cevap arayan bir Millet olarak tanınır. Bundan dolayı Alman haber içerikleri genellikle Vatandaşın sorusuna net cevap vermek üzerine kurgulanmış durumdadır. Umarız Federal Alman Hükümeti en yakın zamanda Türkiye’nin Korona virüs ile ilgili aldığı detaylı önlemleri dikkate alarak Vatandaşlarına yönelik seyahat uyarısını yakın tarihte kaldırır.

Sevgiyle kalın
Can Bekin