Tedavi için gelen turiste 7 gün hastane şartı!

Yeni tip coronavirus COVID-19 nedeniyle sağlık turizminde yaşanan açığın kapanması adına yeni ek tedbirleri devreye alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da “Mevsimlik turizmdeki açığımızı kapayacağız” diyerek önemine vurgu yaptığı sağlık turizminde alınacak yeni ek tedbirlere göre;

  • Hasta ve refakatçilerinden tedavi sonrası Türkiye’de turist olarak kalmak isteyenler, tedavileri erken bitse dahi en erken 7 gün sonra hastaneden çıkabilecek.
  • 7 günü tamamlayanlar PCR testi yaptırmaları ve sonucun negatif çıkması halinde taburcu edilecek. Ve Türkiye’de hastane dışında turist olarak konaklayabilecek.
  • Testi yaptırmak istemeyenler için de en erken taburcu tarihi 14 gün olacak.
  • Test yaptırmayanlar, 14 günü tamamladıktan sonra Kovid-19 belirtisi yoksa taburcu edilecek ve Türkiye’de turist olarak konaklayabilecek.

Aykut Yılmaz’ın haberine göre “Kovid-19 Pandemisi Süresince Uluslararası Sağlık Turizmi Kapsamında Ülkemize Gelecek Hasta ve Hasta Yakınları Hakkındaki Tedbirler”i içeren genelgeye göre hasta ve refakatçilere ücreti mukabili tedavi göreceği hastanede Kovid-19 PCR testi yapılacak veya PCR testi için numune alınacak. Ayrıca hasta ve refakatçileri 7 günden önce ülkelerine dönmek istemeleri durumunda PCR testi yapılacak. PCR test sonuçları negatif ise kişiler derhal hastane gözetiminde sınıra kadar uğurlanarak yolcu edilebilecek.

Haber önerisi: İşte sağlık turizminde alınacak yeni koronavirüs tedbirleri

Türkiye sağlık turizminde kapılarını tüm ülkelere açıyor