İşte sağlık turizminde alınacak yeni koronavirüs tedbirleri

Sağlık Bakanlığı, yeni tip coronavirus COVID-19 ile birlikte Türkiye’ye sağlık turizmi için gelecek hastalar ve refakatçileri için alınacak yeni tedbirleri açıkladı.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre sağlık turizmi için alınacak yeni tedbirler şöyle:

OTOBÜSLE SEYAHATTE YENİ KURALLAR

 • COVID-19 klinik bulguları (öksürük, ateş gibi) olan hasta ve yakınları uçağa ya da otobüse alınmayacak.
 • Tüm yolcuların seyahat boyunca tıbbi maske takması sağlanacak. Bu maskeler 3 saatte bir yenilenecek. Yeni maske takılırken eller el antiseptiği ile temizlenecek.
 • Uçakta yolcuların üçlü oturma düzeninde orta koltuklar boş bırakılacak şekilde arka arkaya, ikili oturma düzeninde ise yanları boş bırakılarak arka koltuktaki yolcu ile çapraz şekilde oturtulmaları sağlanacak.
 • Otobüsle seyahatte seyreltme kurallarına uygun olacak şekilde, araçlara yolcu kapasitesinin yarısı kadar yolcu alınacak, yolcuların yanları boş kalmalı ve arka koltuktaki yolcu ile çapraz şekilde oturtulmaları sağlanacak.
 • En arka iki sıralar sağlık nedeniyle tıbbi maske takamayan veya seyahat sırasında belirti gösteren yolcular için kullanılmak üzere boş bırakılacak.
 • Kabin görevlileri, şoför ve ekibi de tıbbi maske takacak. Molalarda da maskeler çıkarılmayacak.

UÇAKLARDA YOLCULAR AYNI ANDA YEMEK YİYEMEYECEK

 • 4 saatten kısa süreli uçuşlarda yiyecek ve içecek servisi yapılmayacak. Dört saatten uzun süreli uçuşlarda ise bir metreden yakın mesafede oturan yolcuların aynı anda maskelerini çıkarmalarını önleyecek şekilde yiyecek ve içecek servisi yapılacak.
 • Uçuş sırasında yolcularda hastalık belirtisi (ateş ve öksürük) olursa pilot tarafından vakanın durumu derhal kuleye bildirilecek. Kule, olayı havalimanı sağlık denetleme merkezine bildirecek.

48 SAAT ÖNCE YAPILMIŞ PCR TESTİ İSTENECEK

 • Gümrük kapılarında, gelmeden önceki son 48 saat içinde yapılmış ve sonucu negatif çıkmış COVID-19 PCR testi sonuç belgesi ve Uluslararası Sağlık Turizmi kapsamında kişilerin Türkiye’ye davet edildiklerini gösteren belgeler ibraz edilecek.
 • Türkiye’ye girişlerdeki ara bölgelerde COVID-19 PCR testi yapılacak veya PCR numune alınacak.

SINIRA KARA YOLU İLE GELENLERİN ARAÇLARI YURDA ALINMAYACAK

 • Otomobil ile gelenler için 5 kişilik araçta sürücü dahil üçten fazla kişi olmayacak. Kara yolu ile sınıra gelenlerin araçları yurda alınmayacak. Gelenlerin transferinde kullanılacak aracın klima sistemi olacak ve tüm camları kapalı tutulacak.
 • Tedavinin yapılacağı hastaneler ya da USHAŞ, gelen hasta ve refakatçilerin yurda girişlerinden itibaren, hiçbir yerde konaklama yapmadan direkt randevulu oldukları hastanelere ulaşmalarını sağlayacak.

31 ÜLKEDEN HASTA KABULÜ 20 MAYIS’TAN İTİBAREN BAŞLIYOR

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Tekin imzalı resmi yazı, Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ (USHAŞ) ile Türkiye genelinde tüm valiliklere gönderilmişti. Buna göre, uluslararası sağlık turizmi kapsamında,

20 Mayıs’tan itibaren Irak, Libya, Azerbaycan, Gürcistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Yunanistan, Ukrayna, Rusya, Cibuti, Cezayir, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Moldova, Somali, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Umman, Almanya, İngiltere, Hollanda, Pakistan, Kırgızistan, KKTC’den gelecek hastalar kabul edilecek.

Ortopedi ve travmatoloji, genel cerrahi, çocuk cerrahisi, üroloji, göz hastalıkları, kardiyoloji, kalp ve damar cerrahisi, cerrahi onkoloji, jinekolojik onkoloji cerrahisi, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, beyin ve sinir cerrahisi, hematoloji, yoğun bakım ile üremeye yardımcı tedavi uygulamaları, organ nakli ve kemik iliği nakli alanlarında hasta alınacak.