Covid-19 önlemleri ile gerçekleştirilen ilk balık tutma yarışması

Last Updated on 18 Haziran 2020 by Turizm Günlüğü

Marmara Sportif Olta Balıkçılığı Derneği’nin (MARSOBDER) 13 Haziran 2020 Cumartesi günü düzenlediği “YENİDEN” isimli Balık Tutma Yarışması COVID-19 sebebi ile alınan önlemler doğrultusunda gerçekleştirildi.

Tekirdağ Marmara Ereğlisi Sultanköy Plajı’nda sabah 06:00’da başlayan yarışmada katılımcılar en iyi performansı sergilemek için mücadele etti.

MARSOBDER Başkanı Muammer Yersel; “Koronavirüs önlemleri ve yasaklarının ardından yeni normal şartlarına uygun olarak Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü izni ile yapılan organizasyonda sosyal mesafe, maske, eldiven ve dezenfektan kullanımı kurallarına harfiyen uyulduğunu ve Bakanlık yetkilileri ve Jandarma birimlerinin yarışma süresince kontroller gerçekleştirdiğini iletti.

Bunların yanı sıra karantina ve alınan önlemler sonucunda sanayi tipi balık avcılığının da yasaklanması ile birlikte deniz canlılarının çeşitliliğin arttığına dikkat çeken Yersel, Marmara Denizi’ nde yok olmaya yüz tutan Kalkan, Deniz Çipurası, Çizgili Mercan, Dil Balığı vb. türlerinde oltalara takıldığını mevcut türlerin ise büyümeye fırsat bulduğunu gözlemlediklerini belirtti.

Yarışmada 120 puan ile ilk sırayı alan ve aynı zamanda “En Büyük Balık” kategorisinde de birinci olan Deniz Altunbaş, yarışma kuralları gereği tutulan balıkların ölçümlenip puanlamaya dahil edildikten sonra doğal hayatlarına geri bırakıldığının altını çizerken, tüm balık tutkunlarının dernekler ve topluluklar tarafından gerekli izinler alınarak organize edilen, COVID-19 önlemlerinin alındığı turnuva ve yarışmalara katılmalarını tavsiye etti.

Yarışmanın organizasyonunu gerçekleştiren MARSOBDER Yönetim Kurulu Üyesi A. Emre Taşkale, ödül töreninde yaptığı konuşmada gerekli izinlerin verilmesi, COVID-19 önlemlerinin alınması ve uygulanması konusundaki hassasiyeti sebebi ile Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Marmara Ereğlisi Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Birimleri ve İlçe Belediyesi’ne destekleri sebebi ile teşekkürlerini iletti.