Gurbetçilere ‘üzerinizde nakit taşımayın’ uyarısı!

TransferGo, Avrupa’da yaşayıp bu yaz aylarında Türkiye’ye tatil ya da memleket ziyareti amacıyla gelecek vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Uluslararası para transferi şirketlerinden TransferGo, koronavirüs döneminde nakitsiz yaşama geçiş trendine dikkat çekerken, yolculuk sırasında nakit veya ihtiyaç fazlası para taşımanın riskli olduğunu vurguladı.

Koronavirüsün etkilerini halen yaşadığımız ve önlemlerin devam ettiği bu yaz aylarında diğer yandan seyahat kısıtlamalarının da bir bölümü hafifliyor. Böyle olunca da Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde yaşayan Türkler, hem tatillerini geçirmek hem de memleketlerini ziyaret etmek için önlemlerini alıp yollara düşmeye başladılar. Havayolu seyahati dışında birçok gurbetçi de arabalarıyla karayolundan vatanlarına ulaşma yollarını seçiyor.

Özellikle para transferi ve bağış gibi konularda tamamen dijital bir hizmet sunarak, gurbetçilerimizin hayatını kolaylaştıran TransferGo, Türkiye’ye gelen vatandaşlara koronavirüs döneminde gerçekleştirecekleri seyahatlere dair önemli uyarılarda bulundu.

TransferGo’ya göre, yola çıkacakların yollarda ve sınır kapılarında dikkat etmesi gereken konularından bazıları şöyle;

  • Üzerinizde fazla para taşımayın, telefonunuzdan Türkiye’deki banka hesabınıza online para transferi yapın.
  • Pandemi dönemiyle birlikte oluşan yeni normallerin başında nakitsiz yaşam trendi geliyor. Nakitten dijitale geçiş ivme kazanırken, “Yanınızda fazla nakit para veya değerli eşya taşımayın, mümkünse nakitsiz seyahati seçin.”
  • Para transferi gurbetçiler için en kritik konulardan. Yurt dışındaki Türkler, uzun sıralar beklemeden ve yüksek işlem ücretleri ödemeksizin ülkelerine para transferi yapabilmek istiyor.
  • Koronavirüs önlemleriyle birlikte sınır kapıları ve gümrük geçişlerindeki kontroller de çok sıkılaştı. Bu yerlerde memurlara kontrol amaçlı verilen belgelerin, aynen eksiksiz geri alındığından emin olun, belgelerinizi tekrar gözden geçirin.
  • Her ülkenin sağlık kontrolleri farklılık gösterebilir, güncel durumu takip etmekte fayda var Polisin, gerek gördüğü durumda sizi sağlık kontrolüne gönderme yetkisi var. Ayrıca yoldaki her ülkenin koronavirüse karşı aldığı önlemler farklı olabilir, bunları mutlaka araştırıp yola çıkın.
  • Yanınıza maske ve hatta yedek maske almayı unutmayın Gümrük kapılarında, benzin istasyonları ile toplu mola alanlarında maskenizi mutlaka takın.
  • Aracınızın bakımını yaptırın Arabanın lastiklerini, motor ve fren hidrolik yağını, fren balatalarını, otomobilinizin kayışını, hava filtresini, muayene süresini kontrol ettirin. Gece görüşünde derinlik kaybı oluşur, o nedenle aracınızın far ayarlarını yapın ve yola çıkmadan aracınızın bakımını mutlaka yaptırın.
  • Herhangi bir acil durum esnasında, gurbetçilere yol üzerinde her türlü hizmeti sunan Türk yol yardım hatlarından destek istemeyi unutmayın.
  • Büyükelçiliklerin telefonu mutlaka yanınızda olsun Yol güzergahında bulunan ülkelerdeki Türk Büyükelçilikleri ve konsoloslukların telefonlarını ve adreslerini araştırıp not edin. Başınıza bir şey gelirse, Büyükelçiliklerden hemen yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca yine koronavirüsle ilgili bu ülkelere dair konularda veya olası krizlerde bu birimlere danışabilirsiniz.