Galata Kulesi restorasyonu ertelendi!

Galata Kulesi

İstanbul’un simge yapılarından ve geçtiğimiz aylarda İBB’den Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen 1500 yıllık tarihi Galata Kulesi’ndeki restorasyon çalışmaları kısa bir süreliğine durduruldu.

Kuş yuvaları nedeniyle Galata Kulesi’ndeki restorasyonun ertelendiğini Twitter’dan yaptığı açıklamayla duyuran Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Galata Kulesi’nde yürütülen müzeleştirme çalışması sırasında ebabil kuşlarına duyarsız kalamazdık. Kulenin dış bakımına kuşların göçme vaktine kadar ara veriyoruz. Ayrıca müzede Galata’nın kuşları için özel bir bölüm de olacak. Hassasiyet gösteren herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklama da ise “Ebabil kuşlarının Galata Kulesi’ndeki yavrulama döngüsü devam ettiği için Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un talimatları doğrultusunda, Bilim Kurulu ve ilgili derneklerle yapılan değerlendirme sonucunda iskelenin acilen kaldırılarak bakım çalışmalarına sonbaharda başlanması kararlaştırılmıştır. Restorasyon sırasında mevcut kuş yuvaları olduğu gibi korunacaktır. Yapılacak müze konsepti içinde Galata’nın kuşlarına özel ver verilecek. Galata, kuşların yuvası olmaya devam edecek” denildi.

Restorasyonun başlatılmasıyla ilgili ‘change.org’ sitesinde vatandaşlar tarafından ‘Galata Kulesi restorasyonu ebabilleri öldürmesin’ sloganı ile imza kampanyası başlatılmış, kampanyaya 11 binden fazla kişi imza vermişti.