Hükümet turizm sektörü için ivedilikle…

Seventur Turizm Kurucusu Deniz Tüfekçi
Seventur Turizm Kurucusu Deniz Tüfekçi

✍🏻 Deniz Emin Tüfekçi

—O—

Korona sonrası dönemde ekonomiyi canlandırmak için hükümetin herhangi bir destek çalışmasında bulunmadığını görüyoruz.

Diğer ülkeler peş peşe milyarlarca Euro tutarındaki destek paketini açıklarken, bizim ülkemizde hükümetin olan bitene gözlerini yumması şaşırtıcıdır.

TÜRSAB ve otelcilerin birlikleri turizm destekleri konusunda diğer ülkelerin hangi tedbirleri aldığını, sektörün farklı kesimlerine ne gibi destekler sağladıklarını ya da planladıklarını bir rapor halinde ilgili (!) Bakanlıklara ve doğrusu, doğrudan Cumhurbaşkanına sunmalıdır.

Hükümetin bu tavrı ülkede sosyal patlamalara davetiye çıkartmaktadır. Sektörün ciro kaybı %85’in üzerinde olacaktır bir milyondan fazla turizm çalışanı iş ve maaş beklemektedir.

Görünen o ki devletin hibe yardımı olmadan bunu sağlamak; KOBİ ölçeğindeki ya da büyük ölçekli turizm kuruluşlarını ve konaklama sektörünü ayakta tutmayı beklemek hayalden de öte bir akıl tutulmasıdır.

Daha Mart ayı başında alınması gereken radikal tedbirler, örneğin 30 günlük bir sokağa çıkma yasağı salgını sıfırlayacakken; hala salgının durdurulamaması tüm sektörlerde olduğu gibi ama en çok turizm sektöründe yıkıma yol açmıştır.

Tedbirleri zamanında alabilecekken bunu önemsememek ekonomimize ciddi zararlar vermiştir.

Hükümet ivedilikle bir kurtarma ve rehabilitasyon programını, ardından da normal ekonomiye hazırlayacak geçiş programını hazırlayıp sektöre sunmak zorundadır.

Rutin işletme giderlerinin en az %80’inin karşılanacağı hibe paketleri hazırlanmadıkça işletmelerin geleceği kararacak, iflaslar, işsizlik ve sosyal patlamalara zemin hazırlanacaktır.