Uçakta Koronavirüs kapan yolculara uygulanacak kurallar

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), bazı açıklamaların aksine hasta yolcu ile temas eden tüm turistlerin karantinaya alınmayacağını belirtti.

ATOR tarafından yapılan açıklamada pozitif sonuç olması durumunda, yolcunun tedavi için bir devlet kliniğine gönderileceği belirtilerek “Bu durumda su çiçeği ile aynı kurallar geçerlidir. Hasta iyileşmiş olsa bile ama karantinası bitmediği için uçuşu kaçırırsa dönüş biletini sigorta şirketi karşılayacak” ifadelerine yer verildi.

Hastanın yanında oturanlar için şu işlemler uygulanacak:

İlk olarak, önünde, arkasında ve yanlarında iki koltukta oturan tüm yolculara hemen aynı ücretsiz koronavirüs testi yapılacak.

Negatif test sonucu olması durumunda, hastanın yanında oturan turist normal tatiline devam edebilecektir. Karantinada olması gerekmeyecek.

Test yanında oturan vatandaşta koronavirüsü tespit ederse, semptomlara ve durumuna bağlı olarak, devlet hastanesine veya karantinaya gönderilecek.

OTELDE UYGULANACAK KURALLAR

Yolcuda semptomların otelde fark edilmesi durumunda, ona ücretsiz bir test verilecek ve bir devlet hastanesine yatırılacak. Bu durumda, Rus sigortacıların sigorta poliçesi de çalışacak.

PCR TESTİ TURİSTLER İÇİN HANGİ KOŞULDA ÜCRETSİZ? 

Türk sağlık yönetiminin kurallarına göre, gelen bir uçuşta COVID-19 semptomları olan bir kişi tespit edilirse, hızlı bir PCR testinden geçecek (Turistler için ücretsiz olacak). Sonuç için bekleme süresi dört saate kadar olacak.

 

Kaynak: gazetemru