Kasım ayında da ‘güvenli turizm’ ile turist ağırlamaya devam!

Last Updated on 10 Eylül 2020 by Yaşar Çelik

Yeni tip coronavirus pandemisi nedeniyle bu yaz sezona geç ve temkinli başlayan turizm sektörü Rusya, İngiltere ve Ukrayna’dan gelen turistle kasım sonuna kadar sezonu uzatacak.

Milliyet’ten Duygu Erdoğan’ın haberine göre tatilini düşük yoğunlukta geçirmek isteyenler, uzaktan çalışanlar turizm beldelerinin yolunu tutmalarının yanı sıra yurt dışından gelen turistlerin Eylül, Ekim ve Kasım ayları rezervasyonlarını doldurduğu belirtildi.

Sektör temsilcileri ayrıca çeşitli turizm merkezlerinde yüzde 50’den fazlası açık olan tesislerin, sezonu Kasım sonuna kadar uzatabileceğini kaydetti. İşte bazı sektör temsilcilerinin turizm sezonu değerlendirmesi:

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler: Yüzde 80 yerli, yüzde 20 yabancı turist oranı tersine dönmeye başladı. İngiltere, Rusya ile Polonya ve Romanya olmak üzere Orta Avrupa’da yüksek talep var. Tedbirleri elden bırakmadan kurallara uyarsak, hem sosyal hayatta, hem de ekonomide iyi dönüşler almaya devam ederiz.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca: Uçuş yasağının kalktığı Rusya’dan çok iyi bir talep olduğunu söylemeliyim. Ruslar bizi özlemiş, biz de Rusları. Ukrayna, İngiltere, Hollanda gibi ülkelerden de devam eden rezervasyonlar alınıyor.

TÜRSAB Batı Antalya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Rıza Perçin: Rusya ve Ukrayna’dan rezervasyon olarak artışlar görünüyor. Eylül sonuna kadar bu bölgelerden yüzde 10 artış trendi devam edecek. İngilizlerle de Kaş/Kalkan bölgesi doluluğunu koruyor. Yerli turistin daha çok tercih ettiği müstakil villa gibi kiralamalarda düşüş var. Pandemi nedeniyle sıkıntı yaşanmazsa, kasım sonuna kadar bölgede turizm hareketi sürecektir.

8 aylık veri açıklandı! Antalya’ya hangi ülkeden kaç turist geldi?