29 Ekim tatili için en iyi rotalar!

Mardin

Last Updated on 16 Ekim 2020 by Yaşar Çelik

28 Ekim Çarşamba yarım gün ve 30 Ekim Cuma günü izinlerinizi birleştirerek, yılın son tatilinde beş gün seyahat etmeniz mümkün. İster sonbaharın güzelliklerini keşfedebileceğiniz diyarlara ya da son kez deniz keyfi yapabileceğiniz yerlere doğru yola çıkabilirsiniz.

Türkiye’nin Seyahat Sitesi Enuygun.com’dan tatil rotanızı belirlemeniz için öneriler.

Sonbaharın incisi Abant

En güzel sonbahar fotoğrafları çekmek isteyenler için Abant şahane görüntüler sunuyor. İstanbul ve Ankaralıların günübirlik de gidip gezebileceği Abant’ın tadını çıkarmak için 1-2 gecelik konaklama planlaması yapabilirsiniz. Abant gölü ve yolu üzerinde her zevke uygun otel seçenekleri de mevcut. Abant’a gitmişken yakınlarındaki diğer doğal güzellikleri de keşfedebilirsiniz. Yedigöller, Akkaya, Gölcük, Mudurnu bu bölgede mutlaka görmeniz gereken destinasyonlardan.

Türkiye’nin Davos’u Ayvacık

Yeşilırmak ile Hasan Uğurlu-Suat Uğurlu baraj göllerinin arasında kalmış bu şirin ilçe görenleri kendisine hayran bırakıyor. Hatta burası dünyanın en önemli liderlerine her yıl ev sahipliği yapan Davos’a benzetiliyor. Ayvacık’a gitmek için yapmanız gereken tek şey Samsun’a uçak bileti almak. UNESCO Dünya Mirası listesine aday gösterilen Kızılırmak deltasındaki biyolojik çeşitliliğe hayran kalacağınızdan eminiz.

Güzel atlar ülkesi Kapadokya

Dünyanın nadir bulunan güzelliklere sahip diyarı Kapadokya, bir zamanlar güzel atların ülkesi olarak da anılıyormuş. Tarih boyunca insanların yaşamak ya da saklanmak için seçtiği kayalıklar bugün ülkemizin ve dünyanın en nadide doğal güzelliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Üstelik burayı sonbaharda gezerken şahane fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Kadim şehir Mardin

Tarihle bu kadar iç içe geçmiş her sokağında her köşesinde başka hikayeler bulabileceğin bir şehir Mardin. Öyle ki binlerce yıllık geçmişi olan Süryani kiliseleri, taş işçiliğinin müthiş örneklerini görebileceğiniz konaklar, camiler, medreseler bu kadim şehrin konuklarını sunduğu tarihi izler. Yaz ayları çok sıcak geçen Mardin’i gezmek için sonbahar çok güzel bir zaman.

Su yoluyla Dalyan

Bu tatilde denize girmek isteyen güneşle iç içe bir tatil yapmak isteyenler için Dalyan, Köyceğiz hatta Fethiye’yi de içine alan güzel bir rota oluşturabilirler. Sazlıklarla kaplı bir yolculukla ulaşabileceğin İztuzu Plajı’nda denize girebilirsiniz. Göcek, Fethiye, Faralya Koyu ve Kayaköy bölgede görmeniz başlıca yerler.

Lezzet başkenti Gaziantep

29 Ekim tatilini gurme turu yaparak değerlendirmek isteyenler Türkiye’nin lezzet başkenti Gaziantep’i tatil rotası olarak belirleyebilirler. Gaziantep’e gitmişken Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep Kalesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ni gezilebilirsiniz. Hatta fırsatınız olursa su kenarında vaha görüntüsü sunan Halfeti’yi de gezi listenize ekleyin.