Türkiye’de spor turizmi hedefleri

World17 Founder CEO'su Adam Evren Garipoğlu

COVID-19 döneminde bütün şirketler ve ülkeler ayakta kalabilmek için en iyi oldukları yönlere doğru yönelmiş vaziyettedirler. Bilişim, sanayi, turizm ve tarım gibi alanlarda önceden isim yapmış kurumlar ve ülkeler çıkış yollarını bunun üzerine daha fazlasını katarak yükselmekte bulmuş durumdalar.

Türkiye’de ise bu çıkış yolu turizmi geliştirerek ve çeşitlendirerek olmaktadır. Pek tabi ki ülkemizin savunma sanayi, tekstil ve üretim gibi birçok alanda markalaşmış ya da markalaşmak üzere olduğu bilinmektedir, fakat az çaba ve zaman harcayarak yaratılabilecek sektör çeşitlendirmelerine de bakmak gerekmektedir.

World17

Kurucusu olduğum World17 şirketi, Kanada’da Göztepe Spor Okulları faaliyetlerine yardımcı olmakla birlikte, yurtdışı markalaşması ve spor okullarının çeşitliliğinin sağlanması için Beşiktaş Jimnastik kulübü ve Alanya Spor ile istişarelerde bulunmaktadır. Aynı zamanda “Çağla Kubat Windsurf Academy” için sponsor bulmaya yardımcı olmaya çalıştığımız gibi Dünya şampiyonları çıkaran Çağrı Kızıl Tekvando okullarının da isim desteğini sağlamakta ve “World17 Çağrı Kızıl Tekvando Okulları” olarak olimpiyatları hedeflemekteyiz.

Spor turizmi

Turizm ve spor aslında Türkiye’nin zamanında Golf ve F1 yarışları ile içeresine girmeye çalıştığı bir alandır. Nitekim 2020 yılına gelindiğinde bunun ne kadar önemli ve elzem olduğu iyice anlaşılmıştır. Spor turizmi, mikro açıdan zayıflama kampları, rafting parkurları ile başlayarak futbol finallerine ev sahipliği yapmak ve büyük organizasyonları ülkeye getirmeye çalışmak ile açıklanabilir.

Bütün spor dallarına hizmet verebilecek bir komite kurulmalı

Burada mikro ve makro ayrımı yapılmadan bütün spor dallarına hizmet verebilecek bir komitenin kurulması ve bununla ilgilenmesi gerekmektedir, istişarelerde bulunduğumuz birçok belediye kendi imkânları ile plaj futbolunu, plaj voleybolunu şehirlerine getirmeye çalışmaktadır. İzmir’de kullanılmayı bekleyen bir buz hokeyi sahası mevcuttur. Tekvando ’da marka olmuş okullar yurtdışını gerekli şekilde kullanamamaktadırlar.

Türkiye’de pek çok spor dalı mevcut olmakla birlikte birçok dalda da tatmin edici bir bilgi birikime sahibiz. Bunun için işin uzmanları ile bir araya gelip durumun değerlendirilmesi ve büyük çaplı bir plan yapılması gerekmektedir.

Örneğin, şu an Türkiye’de özel bir Tekvando kampı düzenlense, Türkiye’nin şampiyonları burada boy gösterip, Avrupa’da, Amerika kıtasından, Asya’dan gelen öğrencilere ortalama 14 günlük bir spor şöleni düzenlenip bir farkındalık yaratılabilir.

Türkiye’nin birçok değerli spor markasının yurtdışında spor okulları mevcuttur, bu spor okullarının belirli aralıklarla Türkiye’de kamp düzenlemesi ve gelenlerin aileleri ile birlikte katılacaklarının da hesaba katılması ile mevcut konjonktür bir nebze olsa rahatlayabilir.

2019’da Amerika kıtasından spor turizmi için 100 bin kişi geldi

2019 tarihinde sadece Amerika kıtasından Türkiye’ye gelen spor odaklı turist sayısının 100.000 kişinin üzerinde olduğu düşünülmektedir ve bu rakam bizlerin elde edebileceğimizi düşündüğümüz rakamın 10’da birine tekabül etmektedir.

Başarı için birlikte hareket etmek şart

İçinde bulunduğumuz zor zamanlar bizleri birleşmeye ve hedefleri birlikte ele geçirmeye yöneltiyor. Artık birçok firma bir başarı için birlikte hareket etmenin önemini kavradı. Spor turizminde aktif olan Türkiye’nin hiç vakit kaybetmeden kurum ve kuruluşları ile ciddi bir Çalıştay düzenlenip bu spor turizmin hareketlenmesi ve uluslararası düzeyde duyurulması gerekmektedir. Bunun için bizler hazırız ve her zaman Türkiye’mizin yanındayız.

Unutmayın ki; gelişen ve büyüyen ülkemiz bu alanda marka olabilecek güce sahiptir.

Adam Evren Garipoğlu
World17 Founder / CEO