Rosturizm: Rusların yurt dışı tatilleri yüzde 80 azalacak

Rusya Federal Turizm Ajansı Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova

Rosturizm, Rusların yurt dışı tatili oranının yüzde 80 azalacağını açıkladı. Buna bağlı olarak Rusların yurt dışı harcamalarının da azalacağı belirtildi.

Rosturizm, tatil için ülke dışına giden vatandaşların, yıl sonuna kadar yüzde 80 azalmasını beklediklerini açıkladı.

YURT DIŞI HARCAMALARI DA AZALACAK

Rusya Federal Turizm Ajansı, Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova, bu yıl Rusya’dan giden turist akışındaki azalmanın yüzde 80’e varacağını ve aynı şekilde Rusların yurtdışına harcamalarının da azalacağını belirtti.

HER YIL 40 MİLYAR RUBLE YURT DIŞI HARCAMASI

Doguzova, Rusya’nın NTV televizyon kanalına “Ortalama olarak Ruslar 35 ila 45 milyar dolar tutarında her yıl yurt dışına para çıkarıyor. Bu paranın önemli bir kısmı tatile harcanıyor. 2020 yılında Rusların yurtdışındaki seyahat ve harcamalarındaki düşüş, nesnel nedenlerle yaklaşık yüzde 80 olacak” açıklamasını yaptı.

Doguzova, Rusya’nın uluslararası hava trafiğini kademeli olarak, eski haline getirdiğini, şimdiden 15 ülke ile sınırların açık olduğunu belirtti.

Doguzova “Durum düzelirse, sınırlar giderek daha da açılacak. Bu iki taraflı olarak gerçekleşiyor ve Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) tarafından geliştirilen göstergeler hesaba katılıyor. Şimdiye kadar birçok ülke Rusya ve diğer birçok devlet için sınırlarını açmaya hazır değil” diye konuştu.

Kaynak: Gazetem.ru