2021 yılında seyahat eğilimlerinde ana trendler neler olacak?

AB'nin Kapıları Türkiye'ye Kapanıyor: Schengen Vizesi Ret Oranları Artıyor
AB'nin Kapıları Türkiye'ye Kapanıyor: Schengen Vizesi Ret Oranları Artıyor

Last Updated on 23 Kasım 2020 by Turizm Günlüğü

Araştırmalar, 2021 yılında insanların güvenli olduğunda ve mümkün olduğunca az kısıtlamayla seyahat etmeyi planladıklarını gösteriyor. İşte 2021 yılında seyahat alanındaki ana trendler…

COVID-19 sağlık krizi nedeniyle, birçok gezgin gelecek yıl evde kalmayı düşünüyor. Diğerleri, genellikle olduğundan farklı seçeneklere bakıyor. Daha önce hiç denemedikleri tatil türlerine eğilimler artış gösteriyor. Araştırmalar, insanların güvenli olduğunda ve mümkün olduğunca az kısıtlamayla seyahat etmeyi planladıklarını gösteriyor.

Buna göre 2021’de beklenen ve öne çıkacak en önemli 10 turizm trendi şöyle sıralanıyor:

ŞEHİR TURİZMİ

Şehir destinasyonları, dünyanın herhangi bir yerine doğrudan uçuşlar bulunan büyük havalimanları gibi çok sayıda turistik yer, aktivite ve imkan sunuyor. Ve önlemler bakımından daha hazırlıklı olarak kabul görüyor.

KIRSAL VE DOĞA TURİZMİ

Kırsal turizm, son zamanlarda geleneksel kentsel turizme alternatif olarak ortaya çıkarken daha fazla insan, yaşam tarzlarını ve kültürlerini öğrenmek veya bazı durumlarda şehirden kopmak için genellikle kırsal bölgelerde bulunan küçük topluluklara seyahat ediyor.

YURT İÇİ TURİZMİ YENİDEN Mİ ÖNEM KAZANACAK?

Yurt içi veya yurt içi seyahat, son zamanlarda turizm trendleri içinde. Üçüncü milenyum turistleri daha az ziyaret edilen yerleri ve turistik yerleri seçme eğiliminde olduğu gibi, yerel halka ve ev sahibi topluluklara belirli bir yakınlığı tercih etme eğilimindeler.

İŞ VE MICE TURİZMİ

Pandemi nedeniyle iş ve etkinlik turizmindeki değişiklikler, karma ve çevrimiçi etkinlikler gibi yeni ilişkiler ve organizasyon biçimleri yarattı, ancak yüz yüze faaliyetin bir yıl içinde geri dönmesi bekleniyor.

TIP VE SAĞLIK TURİZMİNİN ETKİSİ ARTIYOR MU?

Medikal turizm son birkaç yılda yeniden büyümeye geçti. Pandemi, seyahat kısıtlamaları ve bazı ülkelerin kapalı sınırlarıyla sekteye uğramışken, sektörün hızla yoluna gireceği tahmin ediliyor. Wellness tatili, özellikle daha önce hiç yaşanmamış stres zamanlarında cazip hale geliyor. Toplum sağlığı korumanın öneminin farkına vardıkça bu tür turizm giderek daha popüler hale gelmesi umuluyor. Hindistan, İspanya, Singapur, Malezya, California, Bali, İtalya ve Hawaii öne çıkıyor.

SPOR TURİZMİ

Taraftar olarak veya sporcu olarak spor turizmin katılım da artacak. Genel olarak, bu tür etkinlikler yerel turizme katkıda bulunan ve gelecekte daha fazla turist çekmeye devam eden alanlar ve altyapı gerektiriyor.

KÜLTÜR TURİZMİ

Kültür turizmi, yılın her döneminde mümkün. Ekonomiye de büyük faydalar sağlayan bu alanda gezginin aradığı başlıca aktiviteler arasında müze ziyaretleri, festivallere katılmak veya yerel mutfağı tatmak vb. var.

GASTRONOMİ

Giderek daha fazla gezgin, zengin kültür tarafından desteklenen yerel mutfağı ve popüler filmleri tatmaya çalışıyor. Bunlarla ilgili aktiviteler de öne çıkıyor. Birçok destinasyonda yılın farklı zamanlarında yemek turları veya yemek festivalleri düzenleniyor. Yemek deneyimi, ziyaretlerden restoranlara, yerel halk tarafından öğretilen kişisel yemek pişirme derslerine kadar çeşitlilik gösteriyor.

AİLELERİN TURİZMİNE BAKIŞ DEĞİŞİYOR MU?

Aileler, konaklama tesislerinin belirli özelliklerine ihtiyaç duyarlar ve genellikle üyelerin her birini eğlendirecek eğlence aktiviteleri ararlar. Aileleri hedef alan otelciler ve destinasyonlar bunu dikkate alıyorlar. Destinasyonların çok sayıda insanın taşınmasını ve kalmasını kolaylaştırmak için gerekli teknoloji ve kaynaklara sahip olması ilk şart kabul ediliyor.

EĞİTİM TURİZMİ

Değişim programlarını, yaz kurslarını veya laboratuvarlara veya kurumlara rehberli ziyaretleri içeren bu alanda uluslararası bağların artması ürünleri de çeşitlendiriyor. Çoğunluğu öğrenci olan turistler, ikamet ettikleri ülke dışındaki bir ülkedeki öğrenme seçeneklerini keşfetmek için eğitim gezilerine de çağrılıyor.

Kaynak: Turizmdatabank