TUROYD Yönetim Kurulu Bakan Ersoy’la görüştü

Turizm ve Kültür Bakanı Ersoy TUROYD Yönetim Kurulu Üyeleri ile Turizmi Geliştirme Ajansı’nda bir araya geldi.

Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Yönetim Kurulundan Başkan Ali Can Aksu, Başkan Yardımcısı Ertruğrul Uzak, Genel Sekreter Burçak Atak ve Yönetim Kurulu Üyeleri Tayfun Sancar ve Birol Yalçın’ın katılımıyla gerçekleştirilen özel toplantıda bir araya geldi.

Pandemi sürecinde gelinen noktada, Turizm çalışanlarının sıkıntılarının dile getirildiği toplantıda Bakan Ersoy, TUROYD heyetinden Meslek Komiteleri Yasası çerçevesinde hazırlıkları devam eden Turizm Meslek Yasası konusundaki ek çalışmaların tamamlanması yönünde direktifte bulundu.

Sektörün bir süre daha desteklenmeye ihtiyacı var

Özellikle İstanbul’un bir düğün destinasyonu haline gelmesiyle, tüm Türkiye’de uygulanan kısıtlamalarda esneklik sağlanması konusunda sektörün sıkıntısını dile getiren TUROYD heyeti, çalışanların devam eden kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılması ile ilgili süreçlerde, insan kaynağını hızlı bir şekilde kaybetmekte olan sektörün bir süre daha desteklenmeye ihtiyaç duyduğunu iletti.

Günübirlik kiralık evler ve online satış siteleri için alınabilecek tedbirler konuşuldu

Son dönemde sayıları hızla artmaya devam eden, günübirlik kiralık evlerin booking.com ve airbnb gibi online satış sitelerindeki satış faaliyetlerinin, sektörde faaliyet gösteren Turizm Bakanlığı İşletme Belgeli ve Belediye belgeli tesisler ile haksız rekabet içinde bulunması nedeniyle alınabilecek tedbirler konusunda istişarede bulunuldu. 2021 yılından itibaren kademeli olarak turizm ile ilgili faaliyet gösteren tüm tesislerin işletme ruhsat ve belgelerinin Kültür ve Turizm Bakanlığınca verileceği ve denetleneceği konusunda hazırlık yapıldığını belirten Bakan Ersoy, günlük kiralık evlerin gerek güvenlik, gerekse mali hususlarda belgeli tesisler ile aynı şartlarda çalıştırılması konusunda çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

Doğu Karadeniz için ayrı bir Dış Pazar

Türkiye çapında, özellikle tek dış pazarı Ortadoğu olan Doğu Karadeniz bölgesinin sıkıntıları dile getirildi. Bakan Ersoy, Ortadoğu Pazarındaki sıkıntıların bir süre daha devam edeceğini, bu nedenle Doğu Karadeniz için ayrı bir Dış Pazar oluşturulması konusunda çalışmaların yapılması için direktif verildiğini belirtti.

Bakanlık bünyesinde bulunan, özellikle Turizm İl Müdürlüğü gibi kadrolarda nitelikli hizmet verilmesi konusunda TUROYD üyesi turizm profesyonellerinin değerlendirilmesi gündeme gelen toplantıda, TUROYD heyeti, üyeleri ile birlikte destek vermeye hazır olduklarını iletti.

Pandemiye ilişkin açıklanan kısıtlamaların, turizm ve yiyecek içecek sektörüne olan etkilerinin de görüşüldüğü toplantıda, Bakan Ersoy tarafından, TUROYD’dan hazırlanacak raporun Kültür ve Turizm Bakanlığına gönderilmesi istendi.